Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman kvůli onemocnění nohou používá vozík. Chce z něj předávat státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman jmenoval předsedkyni AV ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman jmenoval předsedkyni AV ČR. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Lány (Kladensko)/Praha  Prezident Miloš Zeman se kvůli onemocnění nohou rozhodl přesunout na vozík. Zatím ho občas používá jak na Pražském hradě, tak v Lánech, řekl v nedělním rozhovoru serveru Blesk.cz. Doplnil, že je to velmi pohodlné a že na vozíku plánuje absolvovat i předávání státních vyznamenání 28. října ve Vladislavském sále.

„Rozhodl jsem se přesunout se na vozík, protože na tom nevidím vůbec nic špatného,“ uvedl pro Blesk šestasedmdesátiletý Zeman.

Na dotaz, proč o přesunu na vozík neinformoval dříve, Zeman odvětil, že to nesouviselo s jeho egem, ale s nohama. „Zásadní úvaha zněla: spraví se ty nohy, nebo ne? Když se spraví, je zbytečné přesedlat na vozík. Když bude prognóza - a tu mně musí říci lékaři - že na tom vozíku skončím, no tak proč se trápit s chůzí, proč se nechat vláčet jinak skvělou ochrankou a proč na ten vozík nepřesednout rovnou? A to právě chci toho 28. října udělat,“ vysvětlil.

„Když zdravím ty různé potentáty v začátku úvodního projevu, tak pozdravím i vozíčkáře, mezi něž se tímto zařadím,“ dodal.

„Může se stát zázrak. Já teď budu trochu trénovat chůzi, až bude tepleji. Alespoň s holí, jako jsem chodil dlouhodobě. Ale protože neuropatie je v podstatě neléčitelná a do jisté míry i progresivní, takže stav mých nohou není uspokojivý,“ odpověděl na otázku, zda bude vozík používat už trvale. „Přiznat se k tomu, že jsem na vozíku, není nic defamujícího,“ uzavřel.

Prezident se dlouhodobě léčí s neuropatií nohou a s cukrovkou. Loni si po pádu zlomil ruku. Média o jeho kondici naposledy spekulovala ve středu, kdy novináři nesměli zaznamenávat Zemanův příchod do sálu při jmenování nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO).

Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana:

 • Zdravotní stav prezidenta budí pozornost dlouhodobě. Už jako předseda Poslanecké sněmovny (1996 až 1998) a premiér (1998 až 2002), neskrýval vášeň pro tabák, nezříkal se alkoholu a jeho jídelníček často obsahoval nezdravá jídla. V době, kdy předsedal vládě, se opakovaně potýkal s ledvinovou kolikou, v září 2001 byl kvůli ní několik dní hospitalizován. K málo známým zdravotním potížím patřil i úraz z března 2001, kdy si při státní návštěvě Indie natáhl šlachy na noze a několik dní používal hůlku.
 • V době, kdy se chystal vstoupit do přímé prezidentské volby, absolvoval Miloš Zeman malé chirurgické zákroky. Nejprve mu v únoru 2012 v nemocnici Na Bulovce operovali šlachu v palci levé nohy, o půl roku později se podrobil operaci očí, při níž mu v Ústřední vojenské nemocnici v Praze odstranili šedý zákal. Mezi prvním a druhým kolem volby vzbudilo pozornost jeho přiznání, že denně vypije "pět nebo šest skleniček vína a skleniček slivovice tak dvě nebo tři".
 • Zemanova životospráva se stala věcí veřejnou po převzetí funkce prezidenta v březnu 2013. Například v květnu téhož roku, když při odemykání komory s korunovačními klenoty působil unaveně a několikrát zavrávoral. Podle oficiálního prohlášení měl virózu, v médiích se spekulovalo o opilosti. V srpnu 2013 pak lékaři nově ustaveného koncilia oznámili, že Zeman trpí polyfunkční neuropatii, což bývá neurologická komplikace při cukrovce, kvůli které hůře cítí nohy.
 • Během prvního roku prezidentského mandátu se Zeman potýkal i se zraněním, které si koncem října 2013 přivodil doma, když v noci upadl a narazil kolenem do skříně. Šéf jeho lékařského koncilia Martin Holcát vyloučil, že by za úrazem mohl být alkohol nebo mrtvice, jak spekulovala některá média. Se zraněním se tehdy prezident léčil více než měsíc, zpočátku se pohyboval na vozíku, později s pomocí berlí, pak začal používat hůlku.
 • Během roku 2017 působil Zeman mnohokrát unaveně, zřejmé to bylo především při jeho cestě do Číny a Vietnamu. Hrad přičítal únavu náročnému programu. Sám Zeman se již v září 2016 svěřil, že se mu zlepšily hodnoty cukrovky, zatímco neuropatie zůstává na stejné úrovni, v listopadu 2017 hovořil o tom, že mu "odešla cukrovka". Jeho lékař Miloslav Kalaš vysvětlil, že ke snížení hodnot glykemie přispělo dodržování diety a prezidentovo výrazné zhubnutí. Za velké riziko Kalaš označil Zemanovo kuřáctví.
 • V listopadu 2017 se objevily spekulace, že prezident trpí rakovinou, napsal to například na sociálních sítích brněnský politik Svatopluk Bartík. Hrad to rázně odmítl a argumentoval mimo jiné tím, že Zeman v září 2017 podstoupil preventivní prohlídku na tomografu, která neodhalila žádný nový problém. Bartík tvrzení brzy stáhl, Zeman nicméně oznámil, že na něm bude požadovat omluvu a pět milionů korun. Městský soud v Brně loni v září rozhodl, že se Bartík musí omluvit prezidentovi za výroky, že má Zeman rakovinu a musí zaplatit prezidentovi 250.000 korun. Bartík Zemanovi následně poslal 50.000 korun a omluvil se mu, tato část rozsudku byla pravomocná. Proti částem původního rozsudku se ale odvolali jak Bartík, který nesouhlasil se zbylými 200.000 korunami, tak Zeman, který požadoval kromě omluvy pět milionů korun.
 • V lednu 2018 před volbou hlavy státy, v níž Zeman obhájil funkci, šéf konzilia Holcát řekl, že Zeman je v dobré fyzické a psychické kondici a cítí se dobře. Prezidentův lékař Miloslav Kalaš řekl, že Zemanův stav je takový, aby mohl nadále vykonávat funkci.
 • Prezident, který mívá při veřejných vystoupeních problémy s chůzí a od prvního zvolení na Pražský hrad výrazně zhubl, se ke svému zdraví vyjádřil v červnu 2019. Řekl tehdy, že chce omezit kouření, protože kvůli němu trpí nechutenstvím. Nechutná mu maso a jí jen sladké.
 • V říjnu 2019 Zeman absolvoval čtyřdenní rekondiční pobyt v ÚVN. Lékaři opět konstatovali, že je v dobré kondici. Nemocnice uvedla, že Zeman se lečí pro poruchu výživy spočívající v úbytku a narušené funkci svalů, zejména nohou. Podle nemocnice absolvoval rehabilitační cvičení a byla mu aplikována intenzifikovaná výživa, 7. listopadu pak kancléř Vratislav Mynář oznámil, že prezidentovi se vrací chuť k jídlu.
 • Další vyšetření absolvoval prezident v únoru 2020 v Ústřední vojenské nemocnici, bylo zaměřeno zejména na stav jeho sluchu. Primář kliniky ORL poté oznámil, že Zeman má průměrný sluch vzhledem ke svému věku a nebude potřebovat naslouchátko. Podle ředitele nemocnice Miroslava Zavorala byl Zeman i na interním vyšetření, jeho stav označil za stabilizovaný. Od předloňského podzimu přibral osm kilogramů.
 • Loni v srpnu skončil prezident Zeman v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze kvůli zlomenině pravé paže, poté musel podstoupit operaci. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka se prezidentovi stal úraz poté, co se po sledování večerních zpráv v televizi rozhodl jít bez hole a upadl. Zeman byl operován v celkové narkóze, operace trvala necelou hodinu a prezidentovi byl při ní do paže implantován titanový šroub. Po propuštění z nemocnice se Zeman věnoval domácí rekonvalescenční péči v Lánech, lékaři uváděli, že doba léčení zraněné paže bude asi šest až osm týdnů. Bez ortézy na zlomené ruce vystoupil Zeman na veřejnosti poprvé při svém vánočním projevu.
 • Letos 20. ledna byl Zeman očkován v ÚVN první dávkou vakcíny proti koronaviru, druhou dávku dostal 12. února. Očkován byl látkou od firem Pfizer a BioNTech. Po první dávce zůstal ještě dva dny v nemocnici, kde se podrobil plánované preventivní lékařské prohlídce. Již dříve řekl, že absolvuje například počítačovou tomografii a magnetickou rezonanci.
 • Média o prezidentově kondici naposledy spekulovala ve středu, kdy novináři nesměli zaznamenávat Zemanův příchod do sálu při jmenování nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO). V dnešním rozhovoru serveru Blesk.cz Zeman řekl, že se kvůli onemocnění nohou rozhodl přesunout na vozík. Zatím ho občas používá jak na Pražském hradě, tak v Lánech. Doplnil, že je to velmi pohodlné a že na vozíku plánuje absolvovat i předávání státních vyznamenání 28. října ve Vladislavském sále. "Rozhodl jsem se přesunout se na vozík, protože na tom nevidím vůbec nic špatného," uvedl Zeman.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...