Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Zeman měl na Albertově čtyři příznivce. Stáli v hlídané VIP zóně

Česko

  11:46
PRAHA - Prezident Miloš Zeman nebyl na pražském Albertově, kde ho demonstranti vypískali a házeli po něm vejce, bez podpory svých příznivců. Ve střeženém VIP sektoru se nacházeli čtyři jeho podporovatelé s oslavnými transparenty. „Pustila nás paní, která má na starosti protokol prezidenta,“ tvrdili.

Příznivci prezidenta Miloše Zemana na pražském Albertově. foto: zdroj: joj.skReprofoto

Na prezidentovy podporovatele upozornila slovenská televize Joj, podle které prezident z tribuny svým příznivců dokonce i zamával. Čtveřice držela transparenty s hesly jako „Stojíme za svým prezidentem“ nebo „Ať žije prezident Zeman“. Jak se ale dostali do policií střežené VIP zóny, nevěděli s jistotou ani oni sami.

ČTĚTE TAKÉ:

„My jsme tady se skupinou. Přišla pro nás paní, která má na starosti protokol prezidenta,“ řekla Joj jedna ze čtyř podporovatelů.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima však tvrdí, že žádné speciální sektory pro prezidentovy příznivce nebyly vytvořeny. „Pro návštěvníky byl vyhrazen prostor před tribunou, kde to byl veřejný prostor,“ míní.

Příznivci prezidenta Miloše Zemana na pražském Albertově.
Příznivci prezidenta Miloše Zemana na pražském Albertově.
Příznivci prezidenta Miloše Zemana na pražském Albertově.
Příznivci prezidenta Miloše Zemana na pražském Albertově.

Od podporovatelů se distancuje i Hrad. „Žádné příznivce ani odpůrce jsme neorganizovali,“ tvrdí mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Jestli byli sympatizanti prezidenta v blízkosti pódia bezpečnostním rizikem, nechtěl Ovčáček hodnotit. „To je věc policie, která byla na místě přítomná. Naším úkolem bylo zajistit vystoupení prezidentů a odhalení pamětní desky,“ vyjádřil se pro server Lidovky.cz.

Hrad nebude po policii vyžadovat, aby incident prošetřila. „Stejně jako nebudeme požadovat prošetřování toho, kdo hodil vejce, nebudeme ani vyžadovat prošetření tohoto. Není důvod,“ dodal Zemanův mluvčí.

Přístup do VIP prostoru se podle Joj schvaloval dlouho před akcí a byl určen pro delegaci čtyř pozvaných prezidentů, novináře a rektory. Navíc museli všichni účastníci před vstupem do zóny projít bezpečnostním rámem.

Autor: