3. dubna 2019 11:43, aktualizováno  13:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Zachmuřil jste se. To máte za to.‘ Zeman se před krajany pustil do vídeňského exstarosty

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou se setkal ve Vídni na úvod třídenní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou se setkal ve Vídni na úvod třídenní... | foto: ČTK

Vídeň Prezident Miloš Zeman v úterý zahájil třídenní návštěvu Rakouska setkáním s krajany a zástupci českých spolků ve Vídni. Na českém velvyslanectví přednesl nesourodý projev, ve kterém vyčinil bývalému primátorovi Vídně Michaelu Häuplovi. Následně opět vyslovil svou podporu kanálu Dunaj-Labe-Odra a o ohroženém a chráněném křečkovi polním prohlásil, že „jich je plná republika“.

Zemanova kritika směrem k sociálnědemokratickému politikovi Michaelu Häuplovi, který stál v čele vídeňské radnice 24 let, se týkala českojazyčné školy, kterou v rakouském hlavním městě navštěvuje na 600 žáků a studentů a kterou zastřešuje Školský spolek Komenský.  

„Vy jste se zachmuřil, pane exprimátore. To máte za to, že tu Komenského školu jste málo podporoval, já jsem upřímný člověk. Víte, proč jsem vydržel třicet let v politice, o šest let déle než Vy? Protože jsem byl vždycky upřímný a nikdy jsem nikomu nelichotil,“ pustil se do Häupla Zeman ve svém projevu na setkání s krajany. Zároveň vyzval současnou vídeňskou radnici, aby na provoz Komenského školy přispěla jako výraz přátelství mezi oběma národy.

Schůzka u popelníku

Kritika od části opozice

Část opozice kritizuje vyjádření prezidenta Miloše Zemana v jeho úterním projevu ke krajanům při návštěvě Rakouska. Představitelé ODS, KDU-ČSL a STAN mluví o smutném obrázku a o chybějící moudrosti a vyjadřují naději, že si projevu nevšimnou rakouská média.

"Projev Miloše Zemana ke krajanům ve Vídni. Z přirozené úcty k prezidentskému úřadu doufám, že ho snad rakouská média přejdou zdvořilým mlčením," komentoval přepis Zemanova proslovu zveřejněný na stránkách Hradu místopředseda ODS Martin Kupka.

"Říkala jsem si, že bych se takhle po ránu také zkusila sklonit před moudrostí pana prezidenta, a zkusila jsem ji hledat v jeho vystoupení před krajany ve Vídni. Co čert nechtěl, nic jsem nenašla," uvedla místopředsedkyně STAN Věra Kovářová.

"Smutný obrázek státnickosti hlavy našeho státu," napsal na twitteru o Zemanovu projevu předseda lidovců Marek Výborný.

Ze svého dalšího programu ve Vídni Zeman vypíchl středeční návštěvu u rakouského prezidenta Alexandera Van der Bellena, o které Lidovky.cz rovněž informovaly. „Samozřejmě, že zítra mě čeká setkání mit raucher Van der Bellenem, to je jeden z mála prezidentů, který ještě kouří, a jsem rád, že u toho zůstal,“ prohlásil Zeman a od toho plynule přešel ke kritice strany Zelených, jejichž členem Van der Bellen dlouhé roky byl.

Zeman také avizoval své další schůzky, mimo jiné také s předsedou rakouské Národní rady Wolfgangem Sobotkou. „Mám samozřejmě setkání s panem Sobotkou, typické to české jméno, není-liž pravda, a budu mu říkat, co Vám mám povídat, já jsem byl nejen premiér, nejen prezident, já jsem byl také předsedou Sněmovny, takže mě nemůže nikdo obelstít, protože já znám tyto vůdce, jak se říká, z vlastní zkušenosti,“ sdělil poněkud neuceleně český prezident.

„Vždycky přijdou, že je tam nějaká žabička, nějaký brouček, nějaká květinka“

Po oznámení o schůzce s neúspěšným  prezidentským kandidátem Norbertem Hoferem se ve svém projevu obloukem vrátil ke kritice Zelených, jak v Rakousku, tak v Česku, jelikož brání jeho oblíbenému plánu na vybudování kanálu Dunaj-Labe-Odra: „To znamená, když budujeme nějaké dopravní stavby, ať už jsou to dálnice nebo právě tento průplav, oni vždycky přijdou, že je tam nějaká žabička, nějaký brouček, nějaká květinka, teď při dálnici na Slovensko jsem zažil námitku, že je tam křeček polní jako chráněný živočich. Přátelé, křečků polních je plná republika.“

Křeček polní (Cricetus cricetus) je při tom v Česku chráněný zákonem jako silně ohrožený druh. 

Na závěr prezident Zeman řekl, že setkání s krajany má při svých návštěvách v zahraničí nejraději, protože právě krajané podle něj představují skutečnou spojnici mezi národy. 

Zeman svou návštěvou Rakouska uzavírá sérii cest do sousedních zemí po svém loňském znovuzvolení. Oficiální část programu třídenní návštěvy českou hlavu státu čeká ve středu, kdy se v Hofburgu setká právě s prezidentem Van der Bellenem. Oba prezidenti se zúčastní také rakousko-českého podnikatelského fóra.

flFilip Liška, ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.