28. října 2014 21:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman opět vyznamenal i své přátele a sympatizanty z prezidentské kampaně

Režisér Filip Renč (vpravo) obdržel od prezidenta Miloše Zemana 28. října na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Režisér Filip Renč (vpravo) obdržel od prezidenta Miloše Zemana 28. října na... | foto: ČTK

PRAHA Fico, Vranitzky, Renč, Sedláček nebo Bílá. S někým prezidenta Miloše Zemana pojí přátelství, jiný ho podporoval v předvolební kampani, nebo o něm natočil dokument. Zeman podobně jako minulý rok nezapomněl v den státního svátku udělit na Pražském hradě vyznamenání svým známým.

„Vsadil jsem na kartu pana Zemana. Na nic si nehraje, nic nepředstírá a neslibuje, co nemůže splnit,“ řekl režisér Filip Renč před prezidentskými volbami v roce 2012. Poté pro svého favorita natočil i klip, za který dostal jen symbolickou odměnu, a pomohl mu na Hrad. Teď ho Miloš Zeman vyznamenal.

Dalším oceněným režisérem se stal Robert Sedláček, který v roce 2007 natočil dokument pod názvem Miloš Zeman - nekrolog politika a oslava Vysočiny. Z jeho dílny pochází i další dokumenty, věnované prezidentovým oblíbencům: agronomovi Františku Čubovi a filozofovi Václavu Bělohradskému.

Právě sedláček překvapil řadu diváků svým poněkud neformálním oblečením, kdy si pro vyznamenání přišel ve sportovní bundě.

Jezdil k Zemanovi na chalupu

Předsedu slovenské strany SMER Roberta Fica nepojí s prezidentem Zemanem pouze dlouhá kariéra v sociální demokracii a některé shodné postoje na zahraniční politiku. Fico pravidelně navštěvoval Zemana na Vysočině ještě předtím, než se stal českým prezidentem, ten zase slovenského premiéra v minulosti veřejně nazval svým přítelem. Oba politici se při prezidentských kampaních také vzájemně podporovali, Fico však nakonec neuspěl.

Za přítele považuje Miloše Zemana i bývalý rakouský kancléř Franz Vranitzky, který českého politika podpořil po společném setkání v prezidentské kampani v prosinci roku 2012. “Miloše Zemana znám dlouhodobě, je pro mě čitelným, velmi zkušeným politikem, a jsem proto přesvědčen, že je plně kompetentním pro prezidentský úřad České republiky,” řekl tehdy Vranitzky.

Pro Bílou jediná volba

Dlouholetá sympatizantka Václava Klause zpěvačka Lucie Bílá v době probíhajících prezidentských kampaní na konci roku 2012 překvapila, když veřejně podpořila Miloše Zemana. Řekla, že jako silná politická osobnost je pro ni jediná možná volba.

Vyznamenání z rukou prezidenta se dočkal i přednosta ortopedické kliniky pražské Fakultní nemocnice Bulovka Pavel Dungl. Ten se v minulosti staral o poslední dvě české hlavy státu, Zemanovi například v únoru 2012 operoval šlachu v palci levé nohy.

Prezident ocenil přátele už loni

Prezident také ocenil své dlouholeté levicové kolegy z Poslanecké sněmovny: právníka Zdeňka Jičínského (ČSSD) a in memoriam archeologa Zdeňka Klanicu (KSČM).

Své přátele a podporovatele ocenil Zeman při stejné příležitosti už minulý rok. Jednalo se například o herečku Jiřinu Bohdalovou, exministra průmyslu Miroslava Grégra, hudebníka Felixe Slováčka, agronoma Františka Čubu nebo právě filozofa Václava Bělohradského.

Advantage Consulting, s.r.o.
PLÁNOVAČ VE STROJÍRENSKÉ SPOLEČNOSTI

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč