Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Zeman podpořil Babiše. Vystoupení premiérova syna prý organizuje režisér Klusák

Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO). foto:  Michal Růžička, MAFRA

Prezident Miloš Zeman vyjádřil Andreji Babišovi podporu v aféře s jeho synem. Andrej Babiš mladší ve čtvrtek vtrhl na předvolební mítink hnutí ANO v Ústí nad Labem a otce konfrontoval. Mimo jiné mu sdělil, že je psychicky zdravý. Zeman prostřednictvím mluvčího uvedl, že tomu tak není. Dle jeho slov celou akci organizoval režisér Vít Klusák. Klusák Zemanovo obvinění odmítá.
  14:51

„Tati, ahoj, otec, tady Andrej mladší. Právě jsem vyšel od psychologa a mám soudního znalce, který mě vyšetřil. Jak se cítíš, vidět mě?“ ptal se Babiš mladší premiéra před novináři v Ústí nad Labem. „Proč jsi mi ublížil, i s tím Rusem Protopopovem? Budu se bránit a budu bojovat,“ řekl otci. 

Premiér reagoval tím, že ví, kdo jeho syna zneužívá. „My víme, kdo ho zneužívá, ale já o tom nechci mluvit,“ řekl Babiš ve čtvrtek. Dodal, že se o syna vždy dobře staral, má čisté svědomí a situace ho mrzí.

Miloš Zeman předsedu vlády podpořil. „Prezident republiky Miloš Zeman odsoudil aktivity režiséra Víta Klusáka, který organizuje vystoupení psychicky nemocného syna českého premiéra,“ napsal v sobotu na twitteru mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček. Hlava státu podle něj při této příležitosti vyjadřuje předsedovi vlády plnou solidaritu.

Klusák odmítá, že by setkání organizoval

Obvinění prezidenta Zemana ze zorganizování čtvrteční konfrontace Klusák odmítá. „V žádném případě nic neorganizuji. A syn premiéra má nezávislé posudky, že netrpí žádnou psychickou poruchou,“ řekl v sobotu režisér serveru Seznam Zprávy. Zemanovo vyjádření označil za „naprosto pomýlený soud.“ Prezident podle Klusáka již delší dobu prokazuje, že ztrácí kontakt s realitou.

Režisér Klusák ve čtvrtek v rozhovoru pro web iRozhlas řekl, že s Babišem mladším cestovali z návštěvy od klinického psychologa a setkání s jeho otcem na mítinku ANO v Ústí nad Labem neplánovali. Setkání byla podle Klusáka byla „naprostá náhoda“.

Babiš mladší poslal v lednu 2018 policii podle médií e-maily, v nichž psal, že byl unesen v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo, kvůli níž jeho otec i on sám čelili obvinění z dotačního podvodu. Později ve skrytě natočené reportáži serveru Seznam Zprávy, zveřejněné v listopadu 2018, uvedl, že ho manžel tehdejší ošetřující lékařky Petr Protopopov proti jeho vůli odvezl na Ruskem anektovaný poloostrov Krym.

Premiér to popřel, řekl tehdy, že jeho syn trpí schizofrenií. Babiš mladší letos v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že vše, co od začátku ke kauze údajného únosu řekl nebo napsal na policii, bylo „upřímné a pravdivé“.

Lékařka Dita Protopopová vypracovala posudek, který měl podle médií Babišovu synovi pomoci vyhnout se trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Stíhání Babiše mladšího a dalších členů premiérovy rodiny bylo už zastaveno. Obvinění nyní čelí jen premiér a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová), oba vinu odmítají.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat