Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeman si prohlédl kontroverzní Čapí hnízdo. Babišovi předal litografii ‚Dobrý čáp‘

Česko

  12:39aktualizováno  18:37
OLBRAMOVICE - Prezident Miloš Zeman sdílí názor premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), že politici by si neměli hrát na vyšetřovatele nebo dokonce na soudce. Zeman to řekl při čtvrteční návštěvě farmy Čapí hnízdo na Benešovsku, jejíž majitel, vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš čelí kritice kvůli podezření ze zneužití evropské dotace na její obnovu.

Zeman a Babiš v Čapím hnízdě. foto:  Michal Šula, MAFRA

Společně se Zemanem na farmu přijely i děti, o které se v takzvaných klokáncích stará Fond ohrožených dětí. Babiš oznámil, že klokánkům věnuje milion korun. Podle některých politiků prezident návštěvou schvaluje zneužití dotací.

Čapí hnízdo získalo na svou obnovu padesátimilionovou evropskou dotaci. Prověřuje ji ale Evropský úřad proti podvodům. Prezident kauzu považuje za mediální záležitost a kampaň a váží si prý toho, že se podařilo obnovit polorozpadlý statek. Podle něj by politici měli vyčkat na výsledky vyšetřování a teprve pak mluvit. „Totéž samozřejmě platí pro novináře,“ řekl Zeman, kterého Babiš svezl po farmě v elektrickém vozíku a kromě zvířat mu ukázal na fotografiích jednotlivé etapy historie areálu.

Poslanec za ČSSD Richard Dolejš ale míní, že se Zeman návštěvou farmy dostal na tenký led, protože sám nepočkal na závěry vyšetřování a Babiše v kauze „pokryl vlastním tělem“. Podle Dolejše prezident demonstroval politické spojenectví s Babišem.

Martin Nejedlý a Jiří Ovčáček při návštěvě Čapího hnízda.
Do Čapího hnízda dorazily i děti z Klokánků.

Místopředseda ODS Martin Kupka uvedl, že Zeman vyjádřil souhlas s podezřelými okolnostmi projektu a chtěl nového spojence před lidmi očistit. „Stává se tak první hlavou státu v Evropě, která otevřeně schvaluje podivné zacházení s dotacemi. Bohužel, oba pánové se v boji za očištění Čapího hnízda schovávají za opuštěné děti z klokánků. To je nejen mimořádně populistické, ale především zoufale zbabělé,“ prohlásil Kupka.

Pracovníci z klokánků oslovení jakékoliv spojování s politikou odmítli. „Jeli jsme sem na výlet, nejeli jsme nikoho politicky podpořit,“ uvedla sociální pracovnice ze štěrboholského klokánku Petra Vídeňská.

Podle Babiše byla kauza vyrobena na objednávku a připravili ji jeho nepřátelé a bývalí zaměstnanci. „Nebyla tam žádná korupce, nikdo se neobohatil, nikomu nevznikla škoda, ten areál je stále ztrátový,“ řekl vicepremiér, podle nějž ve čtvrtek nešlo o politickou akci. Cení si toho, že Zeman přijel a farma se mu líbila. O svém vztahu s prezidentem řekl, že mají na některé věci stejné názory a na některé ne.

Designérky proti Babišovi. Kvůli kauze Čapí hnízdo přestaly pracovat pro Penam

Zeman spolu s dětmi, jichž na farmu zavítaly téměř tři stovky, pokřtil tři klokaní mláďata. Připomněl, že při podobných příležitostech dává všem zvířatům jména Bimbo, mimo jiné proto, že si tak říkali s někdejším ministrem kultury Pavlem Dostálem. Původně prý uvažoval o jménu Ignác, ale nakonec si to rozmyslel, protože by se mohli urazit jezuité, kteří měli zakladatele Ignáce z Loyoly. Děti klokanům vybraly jména Kayla a Naila.

Babiš po křtinách klokanů předal předsedovi Fondu ohrožených dětí Janu Vaňkovi symbolický šek na milion korun. Pro Vaňka to prý bylo velké překvapení. Na dotaz novinářů, zda se necítí být zneužitý v kauze Čapího hnízda, Vaněk řekl, že rozhodně ne. „Ti, co to budou vyšetřovat, nechť to vyšetří zdárně. A myslím si, že děti si užily ten pobyt tady maximálně,“ dodal. Zeman Babišovi věnoval litografii od Josefa Lady nazvanou Dobrý čáp a upozornil na to, že čáp na obrázku má na nohou zavěšeného klokánka.

Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně majitele dosáhla farma na evropskou dotaci, kterou by firma z rozsáhlého koncernu podle všeho dostat nemohla. Po několika letech se společnost vrátila zpět do Babišova koncernu. Babiš uvedl, že anonymní akcie farmy v době, kdy dostala dotaci, vlastnili členové jeho rodiny.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat