29. srpna 2018 20:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman stále odmítá jmenovat ministrem zahraničí Miroslava Pocheho

Prezident Miloš Zeman hovořil 29. srpna 2018 na Pražském hradě při setkání s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman hovořil 29. srpna 2018 na Pražském hradě při setkání s... | foto: ČTK

Praha Zeman ve středu po setkání s velvyslanci mluvil i s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. Hovořili spolu o obsazení postu ministra zahraničí, který ve vládě náloží sociální demokracii a nyní je jím pověřen právě Hamáček. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček po schůzce České televizi řekl, že Zeman nadále odmítá jmenovat ministrem europoslance Miroslava Pocheho.

Zeman Pochemu vytýká třeba rozdílný pohled na migrační politiku. ČSSD na nominaci Pocheho trvá. „Předsednictvo (ČSSD) rozhodlo tak, jak rozhodlo, a já nemám důvod navrhovat nějaké změny,“ řekl Hamáček. Věc by rád vyřešil co nejdříve, doplnil. Obsazení ministerstva zahraničí bude v pátek odpoledne řešit předsednictvo ČSSD, pro stranu ale podle Hamáčka zůstává jediným kandidátem právě Miroslav Poche.

Hamáček už v pondělí uvedl, že nemá zprávy o tom, že by situace s neobsazenou pozicí ministra zahraničí zatěžovala českou diplomacii.„Předsednictvo je kolektivní orgán. Každý člen má jeden hlas, včetně předsedy,“ odpověděl Hamáček na otázku, jestli může předsednictvo změnit svůj názor na obsazení Pocheho. Hamáček v pondělí odmítl i spekulace, že by sociální demokracie mohla místo Pocheho nominovat lídra své kandidátky pro volby v Praze Jakuba Landovského.

Setkání prezidenta s velvyslanci je tradiční součástí každoroční porady. Zeman na setkání podpořil pokračování mise v Afghánistánu. Prezident se v závěru projevu k velvyslancům také pustil do českých novinářů. Uvedl, že jejich inteligence je jako inteligence blbouna nejapného pocházejícího z Madagaskaru, což je tvor, který vyhynul. Novináře se podle Zemana zatím vyhubit nepodařilo. Ve svém prohlášení si prezident ovšem spletl Madagaskar s Mauriciem, oba ostrovy jsou od sebe vzdálené asi 900 kilometrů.

ČTK