10. ledna 2017 13:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bude Zeman kandidovat na prezidenta? Dozvíme se to 10. března

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 83Diskuse
Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman pravděpodobně oznámí své rozhodnutí, zda bude příští rok obhajovat prezidentský mandát, na tiskové konferenci 10. března. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček to v úterý řekl Parlamentním listům. Informaci následně potvrdil i serveru Lidovky.cz

„Datum potvrdíme s dostatečným předstihem. V současné době plánujeme zásadní tiskovou konferenci na pátek 10. března,“ uvedl pro server Lidovky.cz Ovčáček.

Zeman byl do funkce zvolen na začátku roku 2013, pětileté období mu vyprší v březnu 2018. Zodpovězení otázky, zda bude znovu kandidovat, dlouhodobě slibuje na letošní březen. Lidé z jeho okolí v uplynulých měsících vyjadřovali přesvědčení, že se Zeman rozhodne mandát obhájit.

V poslední době ale média poukazovala na jeho zdravotní stav. Prezident má potíže především s chůzí kvůli polyfunkční neuropatii. Problémy mu dělá hlavně chůze po schodech, při které mu musí asistovat jeho okolí, a neujde také delší vzdálenosti. Je tomu proto přizpůsobován prezidentův program třeba při krajských cestách. Zeman sám svůj zdravotní stav nedávno označil za stabilizovaný. V září oslaví své 73 narozeniny.

Kandidaturu na prezidenta dosud oficiálně oznámili podnikatel a textař Michal Horáček, podnikatel Igor Sládek a lékař a aktivista Marek Hilšer. Několik možných prezidentských kandidátů také představila iniciativa Kroměřížská výzva, která vznikla v květnu a zatím ji podepsalo přes 11.000 lidí. Iniciativa chce v prezidentské volbě podpořit uchazeče, který by hájil základní demokratické principy a hodnoty.

Zatím jako možné kandidáty navrhla europoslance za TOP 09 Jiřího Pospíšila, diplomata Petra Koláře, bývalého velvyslance ve Francii Pavla Fischera a lékaře Hilšera. Žádný z navržených kromě Hilšera ale záměr kandidovat nepotvrdil.

ČTK, Lidovky.cz
  • 83Diskuse