Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemanovu speciálu dala na Ruzyni přednost všechna letadla. Projděte si situaci minutu po minutě

Dráha letu ČSA, který musel kvůli prezidentskému speciálu kroužit před... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dráha letu ČSA, který musel kvůli prezidentskému speciálu kroužit před... | foto: FlightRadarLidovky.cz

PRAHA Za zpoždění prezidenta Miloše Zemana při cestě na státní pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče může podle mluvčího Jiřího Ovčáčka mimo jiné Řízení letového provozu (ŘLP), protože dalo na Letišti Václava Havla přednost jinému letadlu. Tvrzení se však rozchází s informacemi, které vyplývají přímo ze záznamů ŘLP.

„Podle informací, které zatím máme, dalo Řízení letového provozu přednost jinému letu. Prezidentský let tak musel čekat na odletové dráze,“ uvedl v pátek pro server Aktuálně.cz Ovčáček. Do Lán si kvůli tomu prezident na příští sobotu pozval i ministra dopravy Dana Ťoka. „Chyba se nestala na straně prezidenta republiky, Kanceláře prezidenta republiky ani Armády ČR,“ dodal Ovčáček.

Ještě ve čtvrtek však prezidentův mluvčí pro Lidovky.cz uvedl, že čas plánovaného a skutečného odletu z Prahy byl v podstatě stejný. „Obě bylo cca 10:35,“ uvedl. Zpoždění tedy podle jeho původního sdělení při odletu nenastalo.

Čtvrteční a páteční tvrzení mluvčího prezidenta si tedy zjevně protiřečí. Server Lidovky.cz se proto rozhodl událost detailně prověřit. Letové záznamy, které ŘLP poskytuje a jsou na stránce LiveATC.net díky nadšencům do letadel veřejně dostupné, dokazují, že prezidentský speciál na letišti nic nezdržovalo, a naopak minimálně dvě letadla přímo z věže ŘLP zdrželo. Dispečeři tak nepochybili, naopak dělali vše proto, aby letadlu nic nestálo v cestě, jak je patrné i z jejich komunikace v daném čase:

10:34:30 Prezidentský speciál Canadair Challenger 601-3A je odtlačen od brány a startuje motory. Přesunuje se směrem k ranveji, ze které má odstartovat. Ranvej je vzdálená zhruba tři kilometry.

Schéma ruzyňského letiště s červeně zvýrazněnou cestou prezidentského speciálu...

Schéma ruzyňského letiště s červeně zvýrazněnou cestou prezidentského speciálu od brány na odletovou ranvej.

10:42:01 Prezidentský speciál s označením Czech Air Force 01 dostává pokyn čekat před ranvejí.

10:43:01 Dispečeři zdržují letoun Swiss Air. Musí počkat, přednost má při odletu letadlo prezidenta.

10:44:03 Czech Air Force 01 dostává povolení najet na ranvej.

10:45:05 Dispečeři zdržují letadlo ČSA 543 čekající na přistání. Podle veřejně dostupných informací ze serveru FlightRadar toto letadlo muselo ještě předtím udělat jednu otočku navíc, přednost dostal prezidentský speciál.

Dráha letu ČSA, který musel kvůli prezidentskému speciálu kroužit před...

Dráha letu ČSA, který musel kvůli prezidentskému speciálu kroužit před přistáním déle.

10:45:39 Czech Air Force 01 dostává povolení vzlétnout.

Podle výše citovaných zdrojů je navíc zřejmé, že prezidentský speciál dostal přednost i před letadlem německé společnosti Lufthansa a jedním soukromým letounem. Že z jejich strany nedošlo k pochybení, potvrdilo na svém twitterovém účtu i přímo ŘLP.

„Je nutno se při prošetření zaměřit mimo jiné na časové rozpětí více jak jedenáct minut mezi zážehem motoru a povolením vzlétnout. Cesta každého prezidenta všude na světě je plánována doslova na minuty,“ odpověděl serveru Lidovky.cz Ovčáček na dotaz, proč Zeman dorazil na začátek ceremonie pozdě i přesto, že prezidentský speciál nemusel prokazatelně dávat před vzletem přednost jinému letu.

Údajné pochybení ŘLP bude mít i přesto dohru. „Věc bude pečlivě prošetřena po diskusi s ministrem dopravy,“ sdělil serveru Lidovky.cz Ovčáček.

„Roli Řízení letového provozu prošetříme, budeme pana prezidenta informovat,“ napsal mluvčí ministra dopravy Dana Ťoka Jakub Stadler. Ovčáček na Twitteru upřesnil, že záležitost prodiskutuje prezident s ministrem dopravy 22. října v Lánech.

Zůstává tedy otázkou, jak je možné, že ke konečnému zpoždění vůbec došlo. I vzhledem k tomu, že přistání na bratislavském letišti se událo bez komplikací. Podle mluvčí letiště Veroniky Ševčíkové v Bratislavě panovalo běžné počasí s teplotami kolem 12 stupňů Celsia. „Český speciál přistál bez jakýchkoliv problémů. Mluvčí Ovčáček hovořil o nespecifikovaných problémech při odletu z Prahy,“ řekla Ševčíková pro Lidovky.cz.

S příjezdem s pětiminutovým zpožděním po oficiálním začátku ceremonie v 11:30 však Hrad podle čtvrtečního vyjádření Ovčáčka počítal už v harmonogramu cesty. „Přílet byl naplánován na 11:15, odjezd z letiště na 11:20 a příjezd na Bratislavský hrad v 11:35. Vše samozřejmě po dohodě se slovenskou stranou,“ řekl. Oproti plánovanému zpoždění však česká delegace, k níž kromě současného prezidenta Zemana patřil i exprezident Klaus, nabrala další skluz a na místo dorazila až v 11:44.

Vojáci s rakví se museli kvůli Zemanovi zastavit

Přítomné osobnosti přitom začaly kondolovat pozůstalým bývalé hlavy státu Slovenska Michala Kováče už v půl dvanácté. Do Rytířského sálu Bratislavského hradu se kvůli zpoždění čeští státníci už nedostali, poklonit se prvnímu slovenskému prezidentovi se tak mohli až po cestě z Bratislavského hradu.

V tomto bodě se však podle Aktuálně.cz česká delegace dopustila dalšího přešlapu. Nerespektovala totiž doporučení slovenského protokolu, který smuteční program organizoval, a způsobila tím logistické problémy. Vojáci nesoucí rakev s ostatky zemřelého státníka se tak museli na deset sekund zastavit na nádvoří hradu, aby se Zeman mohl Kováčově památce dodatečně poklonit. Slováci přitom podle zdroje serveru Zemanovi doporučili, aby kvůli zpoždění na hrad vůbec nejezdil, a zúčastnil se až další části programu. „O žádných doporučeních mi není nic známo,“ řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!