Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel pedel Univerzity Karlovy Souček, na žezlo v jeho rukou přísahalo 200 000 studentů

Česko

  12:13aktualizováno  12:35
Praha - Ve věku 83 let zemřel Alois Souček, pedel Univerzity Karlovy. Na svém facebookovém profilu o tom informovala univerzita. Za 40 let, které ve funkci strávil, se zapsal do paměti několika generací absolventů. Na žezlo, které Souček držel v rukou, podle univerzity slavnostně přísahalo přes 200 tisíc studentů.

Pedel Univerzity Karlovy Alois Souček. foto: Univerzita Karlova

Součka mohli studenti kromě slavnostních příležitostí jakými jsou právě například promoce potkat i v šatně, před začátkem ceremonie. Ve své funkci doprovázel Souček celkem šest rektorů. 

Souček v roce 2015 obdržel u příležitosti svých 80. narozenin od rektora Tomáše Zimy stříbrnou medaili za dlouhodobý přínos Karlově univerzitě. 

Univerzita Karlova odebrala poprvé v historii titul. Kvůli opisování v diplomových pracích

O své práci vždy podle univerzity mluvil s láskou. „Moje práce mě strašně těší. Je krásné, když se se studenty setkám v aule a mohu jim nabídnout žezlo, na které učiní slib. To je pak člověk jako znovu narozený,“ komentoval svou práci Souček u příležitosti převzetí medaile.

Pedel je ceremoniální funkce na vysokých školách. Při slavnostních příležitostech kráčí před rektorem nebo děkanem a nese žezlo, případně další insignie vysoké školy nebo fakulty. Zejména při imatrikulacích a promocích pak navíc drží žezlo, na které student přísahá.

Autor:

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Mohlo by vás zajímat