Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřela herečka Jana Štěpánková, představitelka Dany Králové z Nemocnice na kraji města

Lidé

  14:04aktualizováno  16:10
Praha - Po těžké nemoci zemřela v úterý herečka Jana Štěpánková, bylo jí 84 let. V pátek se s ní rozloučila rodina a blízcí, informovala Česká televize.

Jana Štěpánková na snímku z roku 2014. foto: MAFRA - Michal Šula

Herečka ztvárnila například roli Dany Králové v seriálu Nemocnice na kraji města, aktivní ale byla i na divadelních prknech. Na televizních obrazovkách se v poslední době objevila například v seriálech První republika nebo Doktor Martin. Právě ve filmovém pokračování druhého zmíněného seriálu Doktor Martin: Záhada v Beskydech se Štěpánková objevila ještě letos.

Poslední rozhovor s herečkou Štěpánkovou. Už není čas, aby mě někdo vyvedl z omylu, říkala

Podle informací serveru iDnes.cz byla herečka na konci listopadu kvůli těžkému zápalu plic převezena do vinohradské nemocnice.

Nad Divadlem Na Vinohradech, kde herečka strávila zhruba tři desítky sezón,  v pátek zavlaje černá vlajka a od pondělí začne v jeho prostorách vzpomínková výstava fotografií, řekl ředitel Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer.

Na úmrtí populární herečky reagoval na Twitteru ministr kultury Antonín Staněk.

21.prosince 2018 v 15:04, příspěvek archivován: 21.prosince 2018 v 15:08

S lítostí jsem přijal zprávu o odchodu velké herecké osobnosti paní Jany Štěpánkové do hereckého nebe. Díky za všechny krásné role, které jste divákům připravila. Paní Štěpánková, byla jste opravdovou dámou a skvělou herečkou. Čest Vaší památce a upřímnou soustrast rodině.

Oceňovaná herečka

„Bylo to pro nás velké překvapení, protože paní Štěpánková měla jít ze špitálu domů. Jsem moc rád, že jsem se s ní potkal na jevišti a že se mi podařilo ji v roce 2012 po letech přemluvit, aby se ještě vrátila na vinohradské jeviště. Spolu s dalšími dříve narozenými dámami tady sehrála krásnou roli v představení To byla moje písnička, které bylo o stárnoucích herečkách. Sešly se tam s Janou Hlaváčovou, Danielou Kolářovou a Martou Vančurovou a dalšími,“ řekl Töpfer.

Pro Kolářovou bylo představení To byla moje písnička britského autora Noëla Cowarda v roce 2012 posledním, ve kterém se na jevišti Divadla na Vinohradech sešla se Štěpánkovou. „Měla jsme ji ráda, protože mě před lety úžasně přivítala v angažmá v Divadle S. K. Neumanna, dnes Pod Palmovkou. Seděli jsme spolu v šatně a ona mě zasvěcovala do místních poměrů, varovala mě, na koho si mám dávat pozor a tak,“ řekla ČTK Kolářová. „Jako kolegyni jsem ji respektovala, protože to byla moc dobrá herečka, a je mi líto, že o ní mluvím v minulém čase,“ dodala.

Zpráva o úmrtí Štěpánkové zarmoutila také Jaromíra Hanzlíka, který se s ní setkal před kamerou mimo jiné v úspěšných seriálech Taková normální rodinka a Nemocnice na kraji města, kde Štěpánková excelovala v roli doktorky Dany Králové.

Štěpánková vystudovala pražskou DAMU, svoji profesionální hereckou dráhu odstartovala ve Východočeském divadle v Pardubicích. Poté byla součástí souboru pražského Divadla S. K. Neumanna nebo Divadla na Vinohradech. Od roku 2000 se objevovala zejména v televizních a filmových rolích, hostovala i v Divadle Na Jezerce. V posledních letech se objevovala v divadle Ungelt v představeních Na útěku a Pardál. V poslední jmenované inscenaci se objevila i letos.

V úterý 18. prosince 2018 zemřela po těžké nemoci ve věku 84 let herečka Jana...
Jana Štěpánková - vypravěčka

Jana Štěpánková od svých začátků v 50. letech ztvárnila desítky rolí v divadle, filmu a televizních seriálech. Narodila se 6. září 1934 v Žilině do herecké rodiny. Umělecké geny podědila po matce herečce Eleně Hálkové, jež byla vnučkou básníka Vítězslava Hálka, i otci Zdeňku Štěpánkovi, který patřil k hvězdám Národního divadla. Herci se stali i její sourozenci Petr a Martin, který spáchal v roce 2010 sebevraždu. Další sestra Kristina Taberyová je divadelní režisérkou.

Před kamerou debutovala v roce 1952 v dramatu Otakara Vávry Nástup. Vytvořila přes 60 televizních rolí. Nedávno hrála mimo jiné v seriálech Cukrárna nebo První republika. Naposledy se ve filmu objevila v česko-slovenské detektivce Doktor Martin: Záhada v Beskydech uvedené nedávno do kin. Ještě letos hrála v pražském Divadle Ungelt v tragikomedii Pardál. Mnoho let působila v rozhlase a dabingu, za což byla dvakrát oceněna Cenou Františka Filipovského. Je autorkou kuchařky o cuketách Tak tady jsou ty slíbené recepty na cukety, paní Ehmová.

V letech 2000 a 2011 byla oceněna Cenou Františka Filipovského za své působení v rozhlase a dabingu. V roce 2009 dostala za mimořádný přínos českému kulturnímu životu Zlatou plaketu od tehdejšího prezidenta republiky, Václava Klause.

„Je důležité, aby se člověk choval slušně. A to nejen v životě, ale i v té naší herecké branži. Aby usínal s dobrým pocitem, že nikomu vědomě neublížil,“ řekla před lety v rozhovoru pro ČTK. 

Autoři: ,