Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ženy nehlásí sexuální ataky. Ze strachu mlčí i dívky z pražských kolejí

INFOGRAFIKA: Počet znásilnění v Česku roste | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy INFOGRAFIKA: Počet znásilnění v Česku roste | foto: Shutterstock / Koláž Šimon LN

PRAHA  Počet znásilnění v Česku stoupá. Zatímco před pěti lety policie vyšetřovala 480 případů ročně, loni to bylo už šest stovek. Přitom podle organizací, které pomáhají obětem, znásilnění v Česku nahlásí pouze 3 až 8 procent napadených žen. Dokládají to i příběhy z pražských kolejích Hvězda, kde si dívky nechávají nepříjemné zkušenosti většinou pro sebe.

„V šest hodin ráno přede mnou a moji kamarádkou masturboval nějaký muž. Bylo mu kolem 60 let. Když jsme se otočily, utekl. Příjemné to opravdu nebylo. Ale na druhou stranu - ten pán by snad nikomu neublížil, takže jsem se smířila s myšlenkou, že se mi to může stát ještě někdy,“ řekla serveru Lidovky.cz studentka Markéta Holcmannová, která bydlí na kolejích na pražském Břevnově. Vzápětí dodala, že policii nic neohlásila. 

Markéta vyprávěla i jiný příběh, který se stal též v okolí vysokoškolských kolejí Hvězda. O těch se, jak informoval server iDNES.cz, v posledních dnech hovoří v souvislosti s řáděním násilníka a exhibicionisty. „Kamarádka se vracela kolem jedné v noci, ten muž stal vedle koleje a masturboval, musela kolem něj projít,“ vypráví. Dívka situaci ohlásila na vrátnici. Zbytečně. Vrátná jí řekla, že se v okolí tento exhibicionista vyskytuje často a že hlásit takový druh napadení na policii je zbytečné, protože muže už stejně nedopadnou.

To ukazuje na širší trend: jen zlomek žen v Česku nahlásí, že je někdo znásilnil nebo jinak sexuálně obtěžoval. Alespoň to tvrdí organizace, které se obětem takových útoků snaží pomoci. I tak se loni s takovým zážitkem svěřilo 600 žen. Většina z nich jméno pachatele dobře znala. Nejčastěji uvedla manžela, partnera nebo blízkého známého. A právě kvůli vztahu s útočníkem si mnoho obětí nechá takovou zkušenost pro sebe.

Jenže ani oběti neznámých pachatelů se na policii příliš nehrnou. Přitom ohlášení události na policii by mohlo pomoct dopadnout pachatele a zabránit tak dalšímu zneužití. Jen za poslední půlrok došlo u břevnovských kolejí k minimálně třem pokusům o znásilnění. A koleje Hvězda se s nimi setkávají už několik let. Markéta, která o zkušenosti s místním exhibicionistou vyprávěla, ví o dalších dvou dívkách, které před kolejemi někdo sexuálně obtěžoval.

Policejní výzvy na kolejích

Do řešení vážné situace na kolejích se nyní vložila policie. Má totiž podezření, že došlo k více napadením a že je dívky neohlásily. Do prostor kolejí proto umístila letáky, na kterých vyzývá ke spolupráci. „S přihlédnutím na časové rozpětí nahlášených útoků je dáno podezření, že došlo k napadení více studentek, které napadení z neznámých důvodů neoznámily,“ stojí na papíru vylepeném u kolejí. 

Atmosféra na Hvězdě houstne. Studentky se bojí dalších přepadení, o případech si mezi sebou povídají. „Nemusíme se o tom ale ani moc bavit. Všichni mají na očích ty varovné letáky, abychom byly opatrné - jsou totiž v každém patře,“ říká studentka Diana.

Výzva policie na kolejích Hvězda.

Výzva policie na kolejích Hvězda.

Na kolejích se objevily výzvy, aby dívky byly opatrné.

Na kolejích se objevily výzvy, aby dívky byly opatrné.

„Po těchto přepadeních samozřejmě strach máme. Bydlím na prvním bloku a přístup sem od tramvají na Petřinách je hrozný. Přes parkoviště sice nechodím, ale cesta od benzinky je plná keřů. V noci tam sama raději nechodím,“ doplňuje ji další studentka všeobecného lékařství na UK.

Vážná situace přiměla některé studentky situaci řešit s radnicí Prahy 6. Žádají, aby z okolí kolejí zmizela hustá křoví a aby kolem cest byly lampy.

Zarážející soudní praxe

INFOGRAFIKA: Počet znásilnění v Česku roste

INFOGRAFIKA: Počet znásilnění v Česku roste (po rozkliknutí se zvětší)

Jenže: i když ženy napadení oznámí a podaří se najít podezřelé, velmi často není vyhráno. Jak upozornila organizace In IUSTITIA, ženy u soudu často musí prokazovat, že se útočníkovi dostatečně bránily. Vyplývá to z analýzy anonymních rozsudků, o které české soudy organizace požádala. Získala jich 304 a výsledek je podle jejích zástupců zarážející.

„Soudy zásadně požadují, aby násilí na poškozené překonávalo zřejmý fyzický odpor,“ píše se v závěru analýzy. Jenže podle Petry Kutálkové z této organizace žena sexuální útok raději strpí, aby se vyhnula ještě těžší újmě: „Nebo se cítí v nastalé situaci tak ochromena, že není schopna aktivní obrany.“ (Které další skutečnosti ženy u soudu znevýhodňují? Více v INFOGRAFICE výše)

,

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...