19. listopadu 2013 12:37, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zhroucená Vaňhová se vrátila domů. Je to bolestná situace, vzkázala

Policie pracuje u zadní části domu. V pozadí stojí Jana Vaňhová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie pracuje u zadní části domu. V pozadí stojí Jana Vaňhová. | foto: Karel Pešek, MAFRA

CHOMUTOV Je jeden z mála, kdo má nyní o vraždě Romana Housky, vlivného člena ČSSD, bližší informace. Podnikatel Vlastimil Rindoš je totiž tím, kdo tělo v pondělí večer našel. Do médií se však vyjadřovat nechce, potvrdil jediné: Housku jsem našel já.

Do čtvrté hodiny ranní pracovali policisté na místě činu, kde došlo k vraždě vlivného člena ČSSD Romana Housky. Před dům na okraji Chomutova, kde bydlel s exhejtmankou Janou Vaňhovou, se znovu vrátili v úterý dopoledne. Podle informací serveru Lidovky.cz byla v domě i otřesená Vaňhová.

Roman Houska

Roman Houska

"Tato bolestná situace, která nastala, je pro mě velmi citlivá a osobní a hluboce se dotýká nejen mě, ale také všech pozůstalých. Proto se nebudu k této záležitosti nadále vyjadřovat a prosím všechny v této situaci o shovívavost," vzkázala přes svou asistentku médiím.

Domů dorazila v úterý ráno tmavým vozem v doprovodu svého syna. Vila, v níž bydlela se svým partnerem Romanem Houskou, se nachází v klidné ulici Kamenný vrch na okraji města.

Zastřeleného Housku našel před garáží podle serveru Novinky.cz majitel chomutovské stavební firmy Vlastimil Rindoš. Do sídla své firmy však nechtěl média pustit. Pouze potvrdil, že Housku našel on. Měl s ním totiž domluvenou schůzku.

Byl to veselý člověk

Ulice, kde došlo k vraždě, byla uzavřená. Serveru Lidovky.cz se podařilo hovořit alespoň s jedním ze sousedů. Housku popsal jako veselého člověka, kterého v ulici občas potkával a zašel si s ním občas popovídat k jeho garáži. Žádnou střelbu ale v pondělí večer neslyšel. Uvedl pouze, že tou dobou, kdy mělo dojít k vraždě, viděl ulicí projíždět auto. Zda ale patřilo pachateli, je čistě spekulace.

Ulice Kamenný vrch v Chomutově.

Ulice Kamenný vrch v Chomutově.

Vyšetřovatelé uvalili na případ přísné informační embargo, ve středu odpoledne stále ohledávali místo vraždy i jeho okolí, vraha však stále nedopadli. "Dosud nebylo zahájeno trestní řízení proti konkrétní osobě," řekl serveru Lidovky.cz dozorující státní zástupce Vladimír Jan.

Tělo zavražděného leželo u garáže s prostřelenou hlavou přikryté celtou. V celém domě se svítilo, což by mohlo znamenat, že vrah v domě cosi hledal. Podle serveru Novinky.cz se Houska rád chlubil, že má doma kompromitující materiály na řadu lidí z byznysu a politiky v Ústeckém kraji.

K TÉMATU:

Informaci, že obětí je skutečně Houska, potvrdil až v úterý ráno ústecký krajský státní zástupce Jan Jakovec.

Houska patřil mezi vlivné severočeské postavy, v ústecké ČSSD vystupoval proti spojenci expremiéra Jiřího Paroubka a bývalému krajskému šéfovi Petru Bendovi. Sám Paroubek se s Houskou soudil o výroky, ve kterých ho Houska označil za novodobou obdobu sovětského politika Lavrentije Beriji, nakonec ale neuspěl.

U soudu se Houska zpovídal i kvůli útoku na veřejného činitele: v roce 2003 přejel nohu strážníkovi, který ho chtěl pokutovat za špatné parkování. Po soudních tahanicích nakonec ústecký krajský soud nakonec dospěl k závěru, že policista Houskovi omylem strčil nohu pod auto sám, tudíž se o trestný čin nejedná. Soud politika stíhal i kvůli vydírání podnikatelů při dražbách budov, nakonec však stíhání zastavil.

Filip Nachtmann, ogoOndřej Golis, spaŠárka Pálková

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.