28. dubna 2017 13:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zima v květnu není neobvyklá. Na 20 stupňů zatím zapomeňte, říká meteorolog

Na silnicích v Jihočeském kraji je vyhlášen kalamitní stav. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na silnicích v Jihočeském kraji je vyhlášen kalamitní stav. | foto: ČTK

PRAHA Zatímco koncem března se počasí spíše blížilo k létu, nyní připomíná naopak zimu. Sněžení ze čtvrtka na pátek zasáhlo už i nížiny a zkomplikovalo dopravu na mnoha místech republiky. Podle meteorologa Františka Šopka z Českého hydrometeorologické ústavu ale takové výkyvy nejsou neobvyklým jevem. Na letní teploty si prý počkáme až do druhé poloviny května.

Lidovky.cz: Jak je možné, že v březnu panovalo téměř letní počasí a nyní nastala sněhová kalamita?
Výkyvy počasí jsou na jaře běžným jevem. Ostatně i pranostika o ledových mužích, která svědčí o tom, že v této roční době nastávají vpády studeného vzduchu do střední Evropy, se vztahuje k polovině května. K jednomu z takových vpádu došlo právě i v těchto dnech.

Lidovky.cz: Sníh koncem dubna v nížinách ale příliš obvyklý není.
Není. Jde o to, že studený vzduch, který k nám pronikl od severu byl hodně vlhký, takže z něho vypadávalo dost srážek. Při teplotách, které byly zejména v nočních a ranních hodinách hodně nízké, tak stačilo, aby skupenství srážek bylo sněhové. Na některých místech naší republiky tak sněžilo i v nížinách.

Lidovky.cz: Kdy naposledy v této roční době nastalo něco podobného?
Před rokem jsme také měli vpád studeného vzduchu v poslední dekádě dubna. Bylo méně srážek, ale zase se více v noci vyjasňovalo a teploty vzduchu klesaly často pod bod mrazu. Sněhových srážek bylo loni méně. Kdy bylo koncem dubna tolik sněhu jako letos v tuto chvíli nedokážu zpaměti říct.

Energetici opravují izolátory na elektrickém vedení u lokality Lojzovy Paseky u...
Dubnová sněhová nadílka.

Lidovky.cz: Překvapil vás takový vývoj počasí, nebo jste jej očekávali?
Očekávali jsme, že sněhová kalamita může nastat. Čekali jsme ji ale spíše jen v západních Čechách, konkrétně v Karlovarském kraji a Podkrušnohoří. Že dojde k takto významné kalamitě v nížinách jsme neočekávali.

Lidovky.cz: Jak dlouho může sníh vydržet?
To se nedá jednoznačně říct, místy to bude hodně rozdílné. V nížinách nevydrží dlouho, protože zem je hodně prohřátá.

Na silnicích v Jihočeském kraji je vyhlášen kalamitní stav.

Na silnicích v Jihočeském kraji je vyhlášen kalamitní stav.

Lidovky.cz: Jde v této sezóně o poslední sníh, nebo je šance, že by za pár dní či týdnů sněžilo znovu?
Momentálně to vypadá, že taková situace už nenastane.

Lidovky.cz: V některých regionech rostou hladiny řek. Hrozí riziko povodní?
Hladiny řek jsou zvýšené na východě naší republiky v oblasti Moravskoslezského kraje a Beskyd, kde v současné době dosahují v několika profilech i druhého stupně povodňového aktivity. Ojediněle může docházet k rozlévání vody z břehu.

Lidovky.cz: Jaké počasí nás čeká v nadcházejících dnech?
V pátek a sobotu očekáváme srážky. V neděli a pondělí se počasí vylepší, oteplí se, bude méně oblačnosti a prakticky beze srážek. V příštím týdnu, od úterý do pátku, očekáváme opět velkou oblačnost, na většině území s deštěm nebo přeháňkami. Na horách mohou být srážky přechodně i sněhové. Počasí bude teplejší, ale teploty 20 stupňů a více zatím neočekáváme. Nastat by mohly až v druhé či třetí dekádě května.

rsaRobert Sattler

Najdete na Lidovky.cz