Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš při nedodržování omezení nevylučuje lockdown. Plán pro něj ale zatím neexistuje

Premiér Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Vláda možná bude muset přistoupit k dalším omezením proti koronaviru, pokud nebudou všichni v Česku dodržovat stávající opatření, řekl na páteční tiskové konferenci premiér Andrej Babiš (ANO). Nevyloučil v té souvislosti ani tzv. lockdown, tedy nutnost kompletního uzavření ekonomiky jako na jaře v počátcích epidemie covidu-19.

Premiér vyzval lidi, aby situaci kolem viru přestali zlehčovat a důrazně požádal, aby opatření dodržovali. Lidé v Česku podle něj jistě mají opatření „plné zuby“, ale virus musí porazit všichni společně. „Situace skutečně není dobrá. Situace je velmi vážná. Máme velký výskyt viru, který se šíří komunitně. Virus se chová jinak než na začátku roku,“ prohlásil.

Babiš připomněl, že dříve vylučoval znovuzavedení plošných opatření či tzv. lockdown. Nyní to ale nemůže vyloučit. „Jsou skutečně ohroženi na životě naši spoluobčané,“ řekl. 

Premiér nicméně připustil, že plán pro lockdown zatím nevznikl. „My ho nechceme a ani já ho nechci. My už jsme ho jednou měli a stálo nás to 200 miliard korun, které jsme napumpovali do lidí a ekonomiky. I proto máme ten deficit. Děláme maximum, abychom se lockdownu vyhnuli,” uvedl Babiš ve vysílání Rádia Impuls

Lidi vyzval, aby o víkendu byli doma a příští týden pokud možno pracovali z domova. „Opatření mohou být pro některé podnikatele a živnostníky po jaru likvidační, ale příštích 14 dnů bude rozhodujících,“ řekl. Kapacity nemocnic nelze navyšovat do nekonečna, dodal.

 Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) vyzval v pátek zdravotníky pracující v jiných profesích, aby pomohli při epidemii koronaviru. Kapacity zdravotnictví jsou podle něj omezeny i počty zaměstnanců. Za jediný den se covidem-19 nakazilo 85 lékařů a téměř 200 sester, řekl v pátek na tiskové konferenci. Vláda v pondělí projedná opatření, které by mělo umožnit povolávání mediků.

„Budeme potřebovat ruku každého z nás, chceme vyzvat zdravotníky i v jiných profesích, aby pomohli,“ řekl Prymula na tiskové konferenci. S premiérem Andrejem Babišem (ANO) na ní žádal veřejnost, aby respektovala přijatá opatření.

Česká lékařská komora na začátku října zveřejnila, že nakažených zdravotníků je přes 2500, z nich tisícovka je sester. Za září se jejich počet zdesetinásobil. Prymula v neděli v České televizi uvedl, že ve zdravotnických zařízeních se podle něj nakazilo asi deset procent z pozitivně testovaných lékařů a 17 procent sester. Zdravotnické odbory naopak minulý týden uvedly, že se jich v práci nakazila většina.

Babiš se pro Rádio Impuls také vyjádřil ke svému srpnovému výroku pro deník Právo. V něm uvedl, že přijímá osobní odpovědnost za zmírnění navrhovaných opatření. „Opozice křičela, když jsme nerozvolňovali. Všichni chtěli do Chorvatska. Chápu, že Babiš může za všechno. Já za to žádnou odpovědnost necítím. Samozřejmě cítím politickou odpovědnost. Příští rok jsou volby a lidi to určitě nastudují. Nemám problém složit účty, mám všechno zadokumentované. Dělal jsem maximum, abych tady ochránil lidi. Teď děláme maximum, abychom nepoškodili ekonomiku. V tomto směru mám čistý stůl,“ prohlásil. 

„Příští rok jsou volby a lidi to určitě nastudují. Nemám problém složit účty, mám všechno zadokumentované. Dělal jsem maximum, abych tady ochránil lidi. Teď děláme maximum, abychom nepoškodili ekonomiku. V tomto směru mám čistý stůl,“ dodal.  

Prymula se chystá povolat mediky

Ministr Prymula zopakoval, že se připravuje opatření, které v pondělí předloží vládě a které umožní povolání mediků. „Abychom mohli povolávat studenty zdravotnických profesí v posledních ročnících přípravy. V magisterských oborech půjde o šesté, případně páté ročníky, v bakalářských oborech poslední ročníky,“ upřesnil Prymula.

Studenti lékařských fakult v jarních měsících pracovali v nemocnicích, na odběrových místech nebo hygienických stanicích jako dobrovolníci. Jejich centrální dispečink koordinoval předěkan 3. LF David Marx. „Budu velmi rád za jeho obnovení, abychom měli centrální přehled,“ uvedl Prymula. Marx ve středu na odborné konferenci povolávání mediků podle krizového zákona kritizoval, podle něj není tento zákon pro takový typ práce vhodný a neřeší například odpovědnost za škody.

Skokově přibývá úmrtí

Počty případů nemoci covid-19 v Česku potřetí v tomto týdnu překonaly rekord. Ve čtvrtek přibylo 5394 nakažených, o několik desítek více než ve středu a nejvíce za jediný den od začátku epidemie v zemi. Vyplývá to z pátečních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy covidu-19, se koronavirem nakazilo už přes 100 000 lidí.

Skokově narůstá i počet úmrtí lidí s nemocí covid-19. Ve středu přibylo podle poslední údajů ministerstva 42 zemřelých, což byl největší počet za den od začátku epidemie. Za čtvrtek zatím ministerstvo uvádí nárůst o dalších 13 úmrtí na celkových 869. Jen za tento týden už zemřela více než stovka lidí, a počet mrtvých za celou dobu epidemie tak za pouhé čtyři dny vzrostl o více než desetinu.

Testování populace probere Prymula s praktiky

O testování celé populace na covid-19 chce ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) s praktickými lékaři jednat v pondělí odpoledne. Řekl to na páteční tiskové konferenci. Jediná cesta k tak rozsáhlému testování jsou podle něj antigenní testy, které není třeba vyhodnocovat v laboratoři. Kapacity nyní používaných testů metodou PCR by podle něj nestačily.

Podle čtvrtečních dat bylo pozitivních více než 31 procent všech vzorků, které laboratoře stihly za den vyšetřit. „Jednatřicet procent je v populaci obrovská zátěž,“ řekl ministr. Případů, které testy neodhalí, může být podle něj mnohonásobně více, než ukážou denně testy.

Celoplošné testování by měli zajišťovat praktičtí lékaři a používat takzvané antigenní testy, tedy levnější, rychlejší, ale méně přesnou variantu. „Jiné testy, které by to umožnily, v podstatě nemáme. Unikne nám třeba tři nebo pět případů ze sta. Ale i kdyby jich uniklo 20, tak těch 80 zachytíme. Pokud to chceme udělat, není to na 100 procent exaktní, ale je to jediná cesta,“ uvedl.

Ve čtvrtek na tiskové konferenci po jednání vlády, kde Prymula podle svých slov „ambiciózní projekt protestování v podstatě všech obyvatel“ poprvé zmínil, mluvil o tom, že o něm diskutuje s praktickými lékaři. Předseda jejich sdružení Petr Šonka ČTK poté řekl, že s ním ho nikdo neprobíral.

„Dominantně jsme jednali s náměstkem ředitele VZP (Davidem) Šmehlíkem,“ upřesnil v pátek ministr. S praktickými lékaři bude jednat v pondělí v pozdních odpoledních hodinách.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!