Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš: Nerozvolníme, ve čtvrtek naopak probereme zpřísnění. Nový PES nepřijde

Praha Česko zřejmě čeká další zpřísňování opatření proti epidemii nemoci covid-19. Ve čtvrtek o nich bude jednat vláda, oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj není v současnosti vzhledem ke stále vysokým přírůstkům nakažených prostor pro rozvolňování. Ministři proto ani nehlasovali o návrhu na otevření skiareálů a od února se nerozšíří ani provoz škol.

Babiš je přesvědčen o tom, že v současnosti není prostor na rozvolňování protiepidemických opatření. Naopak je podle něj třeba zvážit, jak dosavadní opatření vymáhat či zpřísnit. Poznamenal, že počty nově nakažených začaly v tomto týdnu růst. „Nemůžeme si dovolit rozvolňování při takových číslech,“ uvedl. Co budou návrhy na zpřísnění obsahovat, nechtěl předjímat.

Premiér poznamenal, že současná opatření platná od 27. prosince nefungují dostatečně dobře. Ministři podle něj  kvůli tomu ani neprobírali změny plánované v systému protiepidemických opatření PES. Ministři nehlasovali ani o návrhu ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) na otevření skiareálů. Situace se podle něj nelepší, velmi obezřetní jsou i v okolních zemích, napsal ministr.

Vzhledem k nepříznivé epidemické situaci se v Česku zatím nebude měnit ani provoz škol, oznámil ministr školství Robert Plaga (za ANO). Nezačne tak ani výuka v malotřídkách, jak ministr zvažoval. Dopoledne ministr ve sněmovně uvedl, že návrat žáků do škol by měl přijít tehdy, až budou podmínky k jeho trvalému udržení.

Situaci by mohlo zlepšit očkování proti novému koronaviru, které v Česku začalo 27. prosince. Zdravotníci od té doby aplikovali 237 936 dávek vakcíny proti covidu.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví uvedla, že kvůli výpadkům v dodávkách vakcíny proti novému koronaviru resort při jednání se zástupci krajů doporučil, aby bylo na dva týdny přerušeno podávání první dávky a pozastaveny rezervace k očkování. Vyjádření své mluvčí ale vzápětí zpochybnil ministr Jan Blatný (za ANO), podle kterého není situace s nedostatkem vakcín tak vážná, aby bylo třeba očkování úplně přerušit. Očkování ale nebude tak rychlé, jak se původně očekávalo, uvedl ministr.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!