Sobota 11. července 2020svátek má Olga 18 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Smrt českého vojáka v Afghánistánu. Útočil ‚insider‘ ze základny, popsal náčelník generálního štábu

Vojenský kynolog Tomáš Procházka, který zemřel loni v říjnu na misi v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojenský kynolog Tomáš Procházka, který zemřel loni v říjnu na misi v... | foto: ČTK

V Afghánistánu padl v pondělí po útoku afghánského vojáka dvaačtyřicetiletý rotný Tomáš Procházka. Jeho tělo bude přepraveno zpět do Česka ve středu večer, řekli v úterý novinářům ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a náčelník generálního štábu Aleš Opata. Při útoku byli zraněni další dva čeští vojáci. Útočník podle Opaty necílil primárně na české vojáky, ale na příslušníky koaličních sil. Po útoku byl zajat.

Pieta za padlé vojáky

Armáda pracuje s možností, že útočník byl spojen s Tálibánem, druhou možností je, že útočil ze svých pohnutek. Na základně Šindánd v afghánské provincii Herát má česká armáda jednotku speciálních sil. Jsou v ní i odborníci z dalších oblastí armády, řekl Opata.

Útočník nebyl z jednotky, kterou Češi v Afghánistánu cvičí. Šlo o muže ze základny, který na české vojáky zaútočil při návratu do ní. „Část naší jednotky vykonávala rutinní činnost na základně, jela převzít materiál pro dostavbu základny. Po převzetí se vydala zpátky ke své základně, kde bydlí. Při návratu na základnu byla vedena střelba,“ popsal situaci Opata. Útočník střílel ze vzdálenosti 80 až 100 metrů z pušky M14. Vojáci reagovali podle stanovených pravidel, míní Opata. Bezprostředně po útoku české bezpečností síly útočníka zastavily a zajaly. Případ nyní vyšetřují afghánské složky.

Zeman vyjádřil soustrast

Prezident České republiky Miloš Zeman vyjádřil soustrast pozůstalým po padlém vojákovi v Afghánistánu. Českým vojákům vyjádřil podporu. Bojují za nás všechny, řekl jeho mluvčí.

Dva zranění vojáci jsou mimo ohrožení života. Jeden voják bude v úterý propuštěn z nemocnice, druhý byl zraněn střepinou a je po operaci ve stabilizovaném stavu a komunikuje. „Jedno zranění je lehké, voják bude propuštěn dnes. Druhý voják je po operaci a bude v nemocnici o něco déle, ale je ve stabilizovaném stavu, řekl v úterý náčelník generálního štábu.

Ředitel speciálních sil Pavel Kolář tvrdí, že útočníkem byl muž v afghánské uniformě. Podle kusých informací, které armáda má, se lze domnívat, že útok nebyl primárně veden proti českým vojákům. Čeští vojáci s útočníkem nepřišli do žádného kontaktu, Kolář tak vyvrátil informace zahraničních médií, že střetu předcházela hádka mezi napadenými a střelcem. Vojáci byli vystrojeni balistickou ochranou, tedy neprůstřelnou vestou a helmou, jeli v automobilu, který není „nijak zvlášť pancéřovaný“. Jeden seděl na korbě. Padlý voják nebyl příslušníkem speciálních sil. Byl členem jednotky, která 601. skupině speciálních sil pomáhá.

Ministr obrany Lubomír Metnar a náčelník generálního štábu Aleš Opata...

Ministr obrany Lubomír Metnar a náčelník generálního štábu Aleš Opata mimořádném tiskovém brífinku.

Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška zemřel kynolog, který vezl na korbě toyoty svého psa. Na misi se speciálními silami byl dlouhodobě připravován. Pracházka byl z Centra vojenské kynologie Chotyně. Dle slov Koláře se podobné útoky tzv. insiderů stávají dle statistiky asi desetkrát do roka. Vojáci speciálních sil jsou na západě Afghánistánu od začátku léta, jejich mise bude trvat šest měsíců. Rotný padlý v Afghánistánu žil s rodinou v Hrádku nad Nisou, před radnicí vlaje černý prapor. Ve vestibulu radnice připravují pietu s jeho fotografií.

PSALI JSME:

Armáda se nyní bude zabývat posuzováním postupu výcviku afghánských ozbrojených sil, tvrdí Opata. Zdůraznil, že mentoring je nejkomplikovanější práce, kterou provádí výhradně speciální síly, které jsou nejlépe cvičenou jednotkou. Mentor se musí soustředit na svou činnost, kvůli ochraně ho vždy doprovází tzv. guardian angels. V balistice a technických prostředcích už není podle Opaty kam se posunout. „Jsme na sto procentech,“ řekl.

Ministr Metnar útok na tiskové konferenci označil za nečekaný a bezprecedentní, šlo o „útok z vlastních řad od spojenců“. Česká armáda podle něj z Afghánistánu neodchází, mise pokračuje. „Je tam 39 zemí, tak to i zůstane,“ dodal. Situaci probírá denně s náčelníkem generálního štábu. Bude ji řešit i s premiérem, který v pondělí uvedl, že chce s Metnarem probrat opatření, která by mohla útokům na české vojáky zabránit.

Čeští vojáci na základně Šindánd se v úterý s padlým kolegou rozloučí a budou pokračovat v operační činnosti dál, dodal Opata. Rotný Tomáš Procházka by měl být in memoriam povýšen ministrem obrany Metnarem na štábního praporčíka.  Dá se očekávat, že obdrží i některé z resortních vyznamenání. Státní vyznamenání k letošnímu 28. říjnu pravděpodobně vzhledem k časové blízkosti slavnostního ceremoniálu na Pražském hradě neobdrží. Podle Hradu by byla pro rodinné příslušníky jejich účast tak krátce po tragické události mimořádně těžká.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!