Pátek 25. června 2021svátek má Ivan 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Polsko chce pro své pracovníky tranzit přes Česko. Petříček požádal Czaputowicze o otevření hraničních přechodů

Ministr zahraničí Tomáš Petříček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zahraničí Tomáš Petříček. | foto: ČTK

Praha Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) informoval polského kolegu Jacka Czaputowicze, že Česko je připraveno se zeměmi s podobnou epidemiologickou situací plně otevřít hranice v první polovině června. Zároveň jej požádal, aby Polsko zvážilo otevření dalších hraničních přechodů hlavně v Libereckém a Královéhradeckém kraji.

Polský ministr naopak požadoval, aby Česko připustilo tranzitní pohyb polských pracovníků přes české území do dalších zemí. Ministři to sdělili novinářům na tiskové konferenci po středečním jednání.

„Jednali jsme v první řadě o otázce možného otevření hraničních přechodů za stávajících podmínek. Především z našich regionů zaznívá žádost na otevření dalších hraničních přechodů v Libereckém nebo Královéhradeckém kraji. Prioritně bychom chtěli, jestli by polská strana mohla zvážit otevření dodatečných přechodů,“ řekl Petříček.

„V posledních dnech Polsko připustilo i tranzitní pohyb občanů Evropské unie, kteří využívají Polsko jako tranzitní zemi cestou do práce, dojíždějí například do Litvy nebo Německa. Požádal jsem pana ministra Petříčka, aby Česká republika zvážila podobné řešení vůči polským pracovníkům a zaměstnancům cestujícím za prací přes Česko,“ uvedl Czaputowicz.

Také liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) by otevření dalších přechodů uvítal. Nyní jsou na území kraje otevřeny jen dva: Harrachov-Jakuszyce, přes který mohou jezdit i kamiony, a pro osobní vozy je od 18. května v omezeném provozu otevřen přechod Habartice-Zawidów. „Otevření dalších přechodů by pomohlo tisícům Poláků, kteří z Libereckého kraje jezdí pracovat,“ řekl Půta. I proto podle něj minulý týden podepsali hejtmani čtyř českých krajů a polského Dolnoslezského vojvodství výzvu, v níž žádají zrušení dopravních omezení na česko-polské hranici.

Nejen Polákům, ale i Čechům, kteří jezdí pracovat do Německa, by otevření dalších přechodů podle Půty pomohlo. Před koronavirovou pandemií jezdili tito pracovníci přes česko-polský přechod v Hrádku nad Nisou a o kilometr dál přejeli do Německa. Teď kvůli uzavření hranic musí přes česko-německý přechod Petrovice-Lückendorf, což je výrazně delší cesta.

Pracovníci jezdící do Rakouska tak podle něj musejí objíždět ČR například přes Německo. Téma chce Petříček řešit na vládě.

První krok k normálnímu režimu

„Já jsem také pana ministra informoval o tom, že Česko je připraveno se zeměmi, které budou mít podobnou epidemiologickou situaci, své hranice plně otevřít v první polovině června,“ řekl Petříček. Středeční jednání považuje za začátek debaty o kompletním otevření hranic a za první krok k postupném návratu k normálnímu režimu.

Petříček připomněl, že v pondělí bude vláda jednat o rozdělení zemí na rizikové a nerizikové. Česko by pak mohlo upustit od testů na covid-19 u lidí, kteří se budou vracet ze států, co budou z epidemiologického hlediska nerizikové. Takové uvolnění hraničního režimu by mělo nastat 15. června.

„V tuto chvíli naši zdravotničtí experti připravují metodologii, jak nastavit systém podle objektivních kritérií, zejména vývoje epidemiologické situace v konkrétní zemi. Není možné zatím předjímat, jak to potom bude fungovat v případě jednotlivých států. Jsem přesvědčen, že v případě našich sousedů je situace relativně dobrá,“ dodal ministr.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...