Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Česko

Období nárůstu a poklesu skončí v polovině roku 2021, řekl Prymula. Další omezení přijdou příští týden

Ministr zdravotnictví Roman Prymula foto: ČTK

Původní zpráva
Praha - Nárůst nových případů z minulého týdne, který byl exponenciální, podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly zpomalil. Čtvrtečních 2913 nakažených považuje za maximum tohoto týdne. Ještě dva měsíce bude podle Prymuly trvat, než budou počty případů přijatelné. Období nárůstu a poklesu podle něj skončí v polovině roku 2021. Příští týden budou podle něj vydána další opatření omezující shromažďování. Dotknou se hlavně volnočasových aktivit.
  13:12aktualizováno  16:40

Reprodukční číslo, tedy počet nakažených od jednoho člověka, klesá. Nyní je 1,4, minulý týden bylo 1,6. Příští týden bude k dispozici po regionech. 

„Světlo na konci tunelu je imunita národa. Ta může vzniknout dvojí cestou. Buď nákazu velký počet lidí prodělá, druhý faktor je vakcinace,“ řekl ministr. Žádná schválená očkovací látka ale podle něj zatím není a některé mají v posledních fázích vývoje problémy. 

„Bude trvat ještě tak dva měsíce, než se dostaneme na hodnoty, které budou přijatelné. A pak budeme muset v nějakém kombinovaném režimu nárůstu a poklesu vydržet ještě tak do poloviny příštího roku, kde bychom se definitivního světla mohli dočkat,“ dodal.

Počet nových případů podle něj není rozhodující. „Nejde nám ani tak o to, jestli máme 2000 nebo 3000 nově pozitivních, ale o to, jakým způsobem tato data ovlivňují náš systém a jeho kapacitu,“ řekl ministr. Záleží na tom, zda narůstají počty hospitalizovaných vyžadujících plicní ventilaci nebo počty úmrtí. „Tato data jsou naprosto reálná, opatření jsou proto naprosto namístě,“ dodal.

Testovací kapacita by se měla podle Prymuly navýšit na 30 000 testů denně, současná je asi 23 000. „Páteřní síť v nemocnicích by měla dále narůstat z 8000 na 12 000,“ uvedl. V současné době se podle něj zapojuje akademický sektor. „Díky pojišťovnám se daří nalézat model, jak tato pracoviště zaplatit,“ dodal.

Odběrová centra u největších nemocnic mají podle Prymuly fungovat osm hodin denně a udělat aspoň 1000 odběrů denně, u regionálních nemocnic by měla být otevřena aspoň pět dní v týdnu s podobnou kapacitou. Ostatní centra by měla fungovat aspoň tři dny v týdnu a čtyři hodiny denně.

„Veškeré procesy jsou nastaveny tak, aby se výsledek vyšetření dostal k pacientovi maximálně do 48 hodin od odběru,“ sdělil Prymula. Státem a pojišťovnami garantovaná odběrová centra a laboratoře budou mít povinnost se zapojit do hlásících systémů ÚZIS, jako je Integrovaný systém infekčních nemocí a e-žádanka, kterou praktičtí lékaři a hygienici hlásí osoby, které mají nárok na test. Musí mít také funkční objednávkový systém a systém informování pacientů o výsledku. 

„Podmínkou pro úhradu odběrů a vyšetření ze strany zdravotních pojišťoven je splnění předem definovaných podmínek, včetně zapojení do všech hlásících systémů,“ uvedlo ministerstvo.

Prymula, který na ministerstvu zdravotnictví působil do konce května a poté odešel na úřad vlády, se domnívá, že z dnešního pohledu bylo rušení protiepidemických opatření rychlejší, než by bylo optimální. Podceněné byly podle něj hlavně letní měsíce.

„Nejde nám ani tak o to, jestli máme 2000 nebo 3000 nově pozitivních, ale o to jakým způsbem tato data ovlivňují náš systém a jeho kapacitu,“ řekl ministr. Záleží na tom, zda narůstají počty hospitalizovaných, vyžadujících plicní ventilaci, nebo počty úmrtí. „Tato data jsou naprosto reálná, opatření jsou proto naprosto na místě,“ dodal.

Další omezení v přípravě

Příští týden budou podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly vydána další opatření omezující shromažďování. Dotknou se podle něj hlavně volnočasových aktivit, nikoliv ekonomiky. Řekl to na dnešní tiskové konferenci.

„Opatřeními, která jsme udělali, jsme schopni reprodukční číslo srazit někam k 1,2. Ale potřebujeme ho dostat pod jedna,“ řekl Prymula. Nyní je reprodukční číslo, které udává, kolik lidí nakazí jeden člověk s nákazou, 1,4.

Prymula připomněl, že některé země, například Velká Británie, mají povoleno shromažďování jen do šesti lidí. V Česku se podle něj bude omezovat počet lidi ve volnočasových aktivitách nebo aktivitách, které nejsou zásadní.

Většina okresů na semaforu je oranžová

Většina okresů na mapě hodnotící regiony podle rizika nákazy je oranžová, což značí druhý stupeň nebezpečí. Praha zůstala červená, tedy nejrizikovější, zhruba 20 okresů je zelených v prvním stupni. Nové údaje zachycující stav k 22. září dnes na tiskové konferenci představil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Zopakoval, že pokud by se takzvaný semafor brzy zbarvil do jedné barvy, bude nesmyslné jej dále publikovat.

„Princip vyhodnocení je takový, že převažující barva v daném kraji byla brána za markantní a podle toho byl doporučený postup v daném kraji. Samozřejmě jsou drobné odchylky v okresech, které se liší od celkové barvy daného kraje,“ řekl Prymula. V dosavadním semaforu s údaji k 18. září byla Praha červená, 28 okresů oranžových, zbytek zelený. Nyní je oranžových 58 okresů, zelených 18.

Mezi zelenými okresy s výskytem nákazy bez komunitního přenosu zůstaly Most, Kutná Hora, Rokycany, Louny, Semily, Hradec Králové, Jihlava, Rakovník, Jindřichův Hradec, Písek, Chomutov, Česká Lípa, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov, Pelhřimov, Přerov, Vsetín a Sokolov.

Prymula ve středu řekl, že mapa bude do dvou týdnů jednobarevná, celá červená. Tím pádem by pozbývalo smysl její další publikování. V pátek ministr novinářům řekl, že v nejbližší době bude semafor minimálně celý oranžový s některými červenými regiony, může se ale stát, že zčervená celý.

V Praze se nákaza šíří v řadě případů komunitně a nedaří se trasovat konkrétní zdroj, řekl Prymula. Podíl pacientů v metropoli v rizikové skupině ve věku 65 let a více roste. Ve srovnání s předchozím týdnem byl nárůst téměř dvojnásobný. Podle Prymuly je jedním z rizikových prostorů městská hromadná doprava. Chce proto jednat s Prahou, ale i některými dalšími regiony o možnosti posílení spojů. Uznal ale, že jde o nákladnou záležitost.

V Praze se nákaza šíří v řadě případů komunitně a nedaří se trasovat konkrétní zdroj, řekl Prymula. Podíl pacientů v Praze v rizikové skupině ve věku 65 let a více roste. Ve srovnání s předchozím týdnem byl nárůst téměř dvojnásobný.

„V Praze se snažíme systém restartovat tak, abychom byli adekvátně schopni dotrasovat kontakty v podstatně větší míře, než tomu bylo v uplynulých týdnech, kdy zpoždění bylo poměrně vysoké,“ uvedl. Podle něho se zvyšuje počet lidí v call centrech, ze současných 600 osob by se na trasování v Praze mělo v brzké době podílet 850 lidí. Ani tento počet není podle Prymuly konečný.

Ministr také uvedl, že informační systém by měl být v tuto chvíli nastaven tak, že do 48 hodin by měl být vyrozuměn člověk jak s negativním, tak pozitivním testem na koronavirus. Prymula upozornil na to, že tomu tak dříve nebylo.

Ulehčit by hygienickým stanicím mělo také sebereportování. Lidé budou moci pro krajskou hygienu předem vyplnit své základní kontaktní údaje a informace o možných rizikových kontaktech. Mělo by to zkrátit čas, který pak bude třeba věnovat rozhovoru s nakaženým. Pilotní projekt už byl spuštěn, od pondělí nebo úterý by mělo být sebereportování v provozu naostro. 

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!