Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Průměrný věk hospitalizovaných pacientů s covidem stoupl na 70 let, řekl Blatný. Lůžek je zatím dostatek

Ministr zdravotnictví Jan Blatný. foto: ČTK

Praha - Věk pacientů nakažených koronavirem, kteří jsou přijímáni do nemocnic, stoupl z průměrných 65 na zhruba 70 let. Na tiskové konferenci po úterní mimořádné schůzi vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
  15:25aktualizováno  16:31

Do Česka dorazilo prvních sedm vojenských zdravotníků z USA, budou pomáhat s koronavirovou epidemií

Počet hospitalizovaných lidí s koronavirem bude podle něj v následujících dnech stále stoupat i přes zvolňující se tempo růstu nakažených. Od tohoto týdne by měl fungovat centrální dispečink lůžkové péče, který umožní operativně přesouvat pacienty mezi zdravotnickými zařízeními, dodal ministr.

„Velmi zásadní je informace o tom, že věk přijímaných pacientů do nemocnic v poslední době výrazně stoupl z průměrných 65 na zhruba 70 let. Je to jinými slovy důkaz toho, že opravdu máme co do činění s velkým problémem v oblasti seniorní populace,“ řekl Blatný. V nemocnicích podle něj leží zhruba 8000 osob s koronavirem, denně nemocnice obslouží asi 700 až 800 příjmů.


Aktuálně je v Česku nakažených 176 634 lidí, většina má lehký průběh nemoci. V nemocnicích se podle posledních údajů z neděle léčí 7486 pacientů s covidem-19, z nich 1163 je v těžkém stavu. Hospitalizovaných začalo výrazně přibývat v říjnu, intenzivní péči potřebuje už pátý den více než 1000 lidí. Tempo růstu nakažených zvolňuje, v pondělí testy potvrdily 9241 nových případů nákazy - o tisícovku méně než před týdnem. Přibývá ale zemřelých, v pondělí jich bylo 108, za posledních sedm dní pak 1153.

Krevní plazmou proti koronaviru. Vyléčení mohou dárcovstvím zachránit život, nemocnice je prosí o pomoc

I když se tempo růstu zvolňuje, stále bude počet hospitalizovaných v nejbližší době stoupat. „Protože to, co teď zažíváme, je odraz toho, co se stalo před dvěma týdny. Jestli se situace začne lepšit, neuvidíme to dřív než za 10 až 14 dní,“ dodal ministr.

Kapacita lůžek je zatím dostatečná

Od tohoto týdne funguje centrální dispečink lůžkové péče, který umožňuje mimo jiné v případě potřeby přesouvat pacienty mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními. Kapacita lůžek v Česku je podle Blatného v současnosti dostatečná, existuje ještě rezerva, ale nemusí to tak být ve všech nemocnicích.

S žádostí o informace o lůžkové kapacitě byla oslovena všechna lázeňská zařízení, zatím je poskytla jen některá, uvedl ministr. „Tahle zařízení, která nejsou primárně zdravotnická, pochopitelně nebudou využívána pro umisťování lidí, kteří mají závažné klinické příznaky nebo potřebují léčbu. Jsou to místa, která umožní odsun pacientů, kteří už jsou adekvátně zaléčeni, potřebují pouze ošetřovatelskou péči a nemohou být propuštěni do domácího ošetřování, čímž se uvolní kapacita pro další nově přijímané pacienty,“ uvedl Blatný.

Nemocnice v posledním měsíci výrazně omezily naplánovanou a odložitelnou péči o pacienty a uvolněné kapacity mění na oddělení pro nakažené koronavirem. Díky tomu klesají volné kapacity mírněji, než roste počet hospitalizací. Pořizují se také nové přístroje. Plicních ventilátorů bylo na konci října o 253 více než na začátku. Jejich volné kapacity ale navzdory tomu klesly, zatímco 1. října bylo volných 54 procent, na konci měsíce to bylo asi o deset procent méně.

Za necelý týden v Česku s koronavirem zemřelo tisíc nemocných, v pátek zatím přibylo 6770 nakažených

Rozdíly v naplněnosti jsou i regionální. Nejméně volných kapacit lůžek s kyslíkem měly na konci října Královéhradecký (19,5 procenta) a Karlovarský kraj (21,5 procenta). Volných postelí na oddělení JIP a ARO byla jen pětina v Praze a Plzeňském kraji. Neobsazených plicních ventilátorů bylo nejméně v Pardubickém, Zlínském a Libereckém kraji. Také v absolutních počtech je nejméně přístrojů umělé plicní ventilace v krajích, kde není fakultní nemocnice.

Blatný také apeloval na seniory, kteří žijí sami doma nebo s rodinou, aby omezili sociální kontakty, vycházení, případně i nákupy na nezbytně nutnou dobu. „Není to nějaké strašení. Je to prosba, protože jestliže se tak stane, tak můžeme věřit, že se situace začne zlepšovat dřív,“ poznamenal ministr.

Tři miliony respirátorů pro sociální služby

Vláda schválila uvolnění tří milionů respirátorů ze státních rezerv pro personál v sociálních službách pro příští měsíc. Pracovníci v domovech seniorů a dalších zařízeních by měli mít k dispozici jeden či dva respirátory na směnu. Materiál do krajů rozvezou hasiči, uvedl Blatný (za ANO) a ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Podle ní se ve středu začnou ze skladů hmotných rezerv respirátory FFP2 odvážet. Získat by je mělo téměř 90 000 zaměstnanců z krajských distribučních míst, kam materiál dodají hasiči. Ochranné pomůcky dostane 539 domovů pro seniory, 210 domovů pro postižené a 377 se zvláštním režimem. Maláčová dodala, že dosud mohly sociální služby získat peníze na pořízení materiálu z dotací. Na ně má nyní navázat státní dodávka.

V domovech pro seniory či postižené a v dalších zařízeních se budou klientům i personálu dělat pravidelně antigenní testy na koronavirus. Nařízení o testování začne platit od středy. První vyšetření by se mělo uskutečnit do sedmi dnů, tedy do 11. listopadu. Poté by se mělo opakovat vždy po pěti dnech. Podle Blatného budou test provádět zdravotníci ze zařízení či dohodnutí lékaři. Odbory a asociace poskytovatelů péče upozorňovaly na to, že v sociálních službách zdravotníci chybějí.

Podle ministra nakažených seniorů přibývá a jejich podíl mezi pacienty s covidem roste. Vyzval starší lidi, aby omezili vycházení, setkávání či nákupy.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat