Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Roušky s námi ještě zůstanou, uvedl Prymula. Plán na otevření restaurací kabinet neuspíšil

Česko

  17:00
Praha - Plán na otevření restaurací, jejichž provoz je omezený kvůli epidemii nového typu koronaviru, dnes kabinet neuspíšil. O pokračování rozvolňování svých opatření v dalších plánovaných vlnách rozhodne vláda koncem příštího týdne, řekl po pondělním zasedání novinářům náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Téma rychlejšího zprovoznění restaurací na pondělním zasedání kabinetu otevřel ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Vláda harmonogram pro rozvolnění svých opatření minulý týden uspíšila tak, že místo 8. června končí 25. května. Restaurace, hospody, bufety a kavárny mají podle plánu otevřít 11. května s obsluhou přes výdejní okénko, v provozu mohou být také venkovní zahrádky. Vnitřní prostory by se pak měly otevřít o dva týdny později, tedy v pondělí 25. května.

Česko sníží podporu soláru, kterou kritizoval i Zeman. Ušetříme státu i rodinám, říká Havlíček

Prymula uvedl, že stát musí být v rozvolňování obezřetný. „Byl konsensus, že chceme vyhodnotit stávající situaci, zatím je plán takovýto, na konci příštího týdne budeme jednat, jestli situace zůstává klidná a lze něco zrychlit,“ konstatoval s tím, že roušky se v zamezení šíření koronaviru jeví jako velmi účinné a Češi by je ještě měli nějaký čas nosit. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) dodal, že pokud bude situace lepší, kabinet uspíšení zváží, nesmí to být ale za každou cenu.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že jeho úřad tento týden vydá požadavky, za kterých budou muset restaurace fungovat. „Aby se všichni mohli připravit. Vlna 11. května počítá s otevřením zahrádek, na to budeme cílit, abychom ta pravidla tento týden zveřejnili,“ uvedl.

Antivirus prodloužen do konce května

Vláda v pondělí rozhodla o prodloužení kurzarbeitového programu Antivirus s příspěvky na náhrady mezd, a to do konce května. Program pokrýval zatím období od vyhlášení nouzového stavu od 12. března do konce dubna. Vláda rozhodla o postupném otevírání provozů do 25. května. Prodloužení nynější kurzarbeitové podpory ještě aspoň o několik měsíců žádali odboráři a zaměstnavatelé.

„Nově přibyl měsíc květen. Je to nezbytný krok. Myslím si, že to není poslední prodloužení,“ uvedla na tiskové konferenci po jednání vlády ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní příspěvky na náhrady mezd mají podpořit pracovní místa a bránit propouštění.

Z programu se vyplácejí dva druhy příspěvků na náhrady mezd. Firmy, na které dopadla nařízená omezení proti šíření koronaviru, mohou získat 80 procent náhrady mzdy lidí v karanténě či výdělku lidí uzavřených provozů, a to do 39 000 korun. Při výpadku pracovníků, surovin či snížení poptávky je to 60 procent vyplacené částky do 29 000 korun. Oba příspěvky se stanovují ze superhrubé mzdy.

Do pondělí úřady práce dostaly podle ministryně 42 731 žádostí o podporu za 3,3 miliardy korun. Zatím proplatily 17 896 z nich a stát přispěl na vyplacené náhrady mzdy 179 900 pracovníků.

Vláda přijala návrhy dvou smluv s ČEZ o stavbě nového jaderného bloku v Dukovanech

Odbory a zaměstnavatelé požadují, aby nynější kurzarbeitový program Antivirus fungoval ještě aspoň několik měsíců. Odboráři navrhují, aby úřady firmám poskytovaly zálohu a neproplácely podporu až zpětně. Podle Svazu průmyslu a dopravy by na program Antivirus pak měl navázat ještě klasický kurzarbeit podle německého vzoru, který se využívá v krizi.

Odložení sociálních odvodů

Firmy by si mohly případně odložit sociální odvody za období od května do července. Uhradit by je musely do 20. září, a to se sníženým penále. To by místo nynějších zhruba 4,5 procenta dlužné částky mohlo činit jedno procento. Shodla se na tom vláda, řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Návrh zákona by podle ní kabinet mohl schválit za týden v pondělí.

„Je to jednoduchá a administrativně nenáročná pomoc firmám, jak jim dopřát vzduchu a nechat hotovost,“ uvedla ministryně.

Sociální odvody zahrnují nemocenské a důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Zaměstnavatel odvádí z výdělku 24,8 procenta a zaměstnanec dalších 6,5 procenta. Odklad odvodů by se měl týkat zaměstnavatelů. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) jich na konci loňska evidovala 283 000, zaměstnanců pak 4,63 milionu.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Podle Maláčové by se odklad mohl týkat odvodů za květen až červenec. Za květen je jinak nutné platbu provést do 20. června. Pokud plátce nezaplatil sociální pojištění ve stanovené lhůtě, nebo zaplatil nižší částku, musí uhradit podle nynějších pravidel penále. To za každý kalendářní den činí 0,05 procenta dlužné sumy, uvádí ČSSZ na svém webu. Za letošní přestupný rok je to tak dohromady 18,3 procenta, za běžný rok 18,25 procenta.

„Navrhujeme snížení z 18 procent na čtyři procenta při prodlevě, tedy procento za čtvrtletí. Firmy by musely pojistné uhradit do 20. září včetně úroků,“ řekla ministryně. Pokud by zaměstnavatel tříměsíční odvody a procento penále včas nezaplatil, začalo by se po 20. září počítat běžné penále 0,05 procenta za den.

Vláda by měla návrh paragrafů schvalovat podle Maláčové příští pondělí. Poté by předlohu dostali poslanci. Aby norma začala platit, musí ji schválit Parlament a podepsat prezident.

Zkoušení oblečení od 11. května

Oblečení by si lidé mohli v kamenných prodejnách smět znovu začít zkoušet od 11. května. Sprchy a šatny v posilovnách a fitness centrech by se mohly otevřít spíše až na konci května. S obnovením fungování bazénů a kin vláda počítá v poslední vlně uvolňování, tedy od 25. května. O konání hromadných akcí v létě chce vydat konečné stanovisko ve čtvrtek, uvedl ministr zdravotnictví Vojtěch.

Pokud se epidemiologická situace nezhorší, zákaz zkoušení oblečení v prodejnách oděvů by mohl být zrušen od další vlny uvolňování, tedy 11. května. „Víme podle různých studií, že virus ulpívá na různých površích. A skutečně v rámci oblečení, pokud někdo je infikovaný a přetahuje si třeba tričko nebo svetr nebo nějaké šaty přes hlavu, přes ústa, přes nos, virus tam může ulpět,“ vysvětlil Vojtěch.

Zázemí jako šatny nebo sprchy jsou podle Vojtěcha místy, kde se lidé setkávají velmi natěsno a riziko přenosu nákazy je zde větší než v případě zkoušení oděvů. Znovu by lidé zázemí proto mohli užívat spíše až na konci května.

V poslední vlně vládního uvolňování se počítá podle Vojtěcha také s obnovením provozu bazénů či kin. V kinech budou podle něj určitě platit kapacitní omezení, aby byly dodržovány určité odstupy v sálech.

Stanovisko k pořádání hromadných akcí v letních měsících se podle Vojtěcha připravuje s ministerstvem kultury, výsledek by měl být znám ve čtvrtek. „Pokud jde o nějaké menší akce typu nějakých menších divadelních představení pro desítky lidí, tam si to dokážu představit v té poslední vlně,“ řekl. Možná by tak byla představení například ve venkovních amfiteátrech.

Zrychlení či zpomalení uvolňování současných opatření obecně podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) závisí na třech hlavních ukazatelích. Sleduje se počet nakažených, tzv. reprodukční faktor, tedy kolik dalších lidí může infikovaný člověk nakazit. Důležitý je podle Havlíčka i počet vážně nemocných lidí v nemocnicích na jednotkách intenzivní péče, řekl v pondělí České televizi.

Autoři: ,