Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 30 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Život v Česku by se mohl vrátit do normálu koncem května či v červnu, řekl Babiš. Další omezení vláda nechce

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha Život v České republice by se mohl vrátit do normálu koncem května či v červnu, odhadl ve čtvrtek premiér Andrej Babiš (ANO). Zlomovým obdobím z hlediska epidemie koronaviru bude konec dubna, řekl předseda vlády v rozhovoru na serveru Blesk.cz. V té době očekává Babiš vrchol epidemie, v zemi by mohlo být zhruba 10 000 až 15 000 nakažených nemocí COVID-19. Česko se podle něj inspiruje při zvládání epidemie v Singapuru či Hongkongu.

„Jsem optimistický, vývoj je celkem pozitivní, mám křivky, jak to vypadá v Itálii, Španělsku, Rakousku, v průměru Evropy jsme na tom velice dobře,“ řekl Babiš Blesku. Zlomové období pro vývoj epidemie podle něj nastane koncem dubna. „Mohloby to začít klesat, někdy kolem května, v červnu bychom se mohli vrátit do úplného normálu,“ odhadl premiér. Stát podle něj pro červnový „návrat do normálu“ dělá všechno, záleží ale také na situaci ve zbytku Evropy.

Rozvolnit by se první opatření mohla po Velikonocích. Otevřít by se nejprve mohly například menší obchody, míní Babiš. Bylo by však nadále nutné v nich dodržovat určitá pravidla, zákazníci by museli mít od sebe dostatečný odstup a dbát na hygienické zásady. Kabinet se podle premiéra pro svůj postup v rozvolňování omezení inspiruje v Koreji, Singapuru či Hongkongu.

Obchody by mohlo následovat otevření škol, teprve poté by přišly na řadu například kantýny, až později restaurace či bary. „Musíme přežít ty Velikonoce nějakým způsobem doma a v klidu. Doufejme, že se podaří zploštit tu křivku nákazy. Po Velikonocích budeme chtít konkrétní plán otevírání těch zařízení,“ uvedl. Důležité je respektovat specifické vlastnosti každého podniku, dodal.

Kabinet už nechce zavádět kvůli koronavirové krizi další omezení, dodal Babiš. Vláda podle něj zavrhla návrh, aby opatřením uložila obchodům s potravinami zavřít v neděli. Rozhodla se tak kvůli podnětům z maloobchodu, protože prodejci nabrali zaměstnance, vybavili je ochrannými pomůckami a pracovníci o víkendové služby s příplatky stojí.

K personálním změnám není důvod

Podle Babiše není třeba ministry ve vládě vyměňovat, kabinet funguje jako tým. „Funguje to velice dobře, nevidím žádné problémy,“ řekl. Připustil, že kabinet se dopustil určitých chyb, podle něj to ale bylo dáno složitostí situace.

Premiér především odmítl kritiku za nedostatek roušek, které vláda nařídila povinně nosit na veřejnosti a lidé si je následně šili sami doma. „Žádný stát nedal lidem roušky,“ řekl. „Žádná vláda to nemohla zvládnout. Na světě je šest miliard lidí a když všichni najednou chtějí roušky, tak to nejde,“ dodal.

Podle něj kabinet situaci postupem času zvládl a Česko je nyní nejlépe zásobená země v Evropě, co se týká ochranných pomůcek. „My to zvládli, zásobování se vylepšuje,“ řekl. Prioritou podle něj je zajistit ochranné pomůcky především pro zdravotníky a pro pracovníky v sociálních službách.

Školy se budou otevírat postupně

Školy by se měly začít otvírat postupně, nejprve mateřské školy a první stupeň základních. Bude k tomu třeba přijmout určitá ochranná opatření, například zajistit alespoň metrové rozestupy mezi žáky. 

Konkrétní plán pro otevírání škol by vláda podle Babiše měla představit po Velikonocích. „Diskutujeme o tom, že bychom začali od nižších stupňů,“ řekl. Podle něj je třeba přijmout řadu opatření k tomu, aby školy mohly opět začít fungovat. Kromě zajištění rozestupů mezi žáky zmínil rozfázování začátků vyučovacích hodin, zajištění dezinfekce a pravidelného mytí rukou nebo kontrolu symptomů nákazy koronavirem, včetně měření teploty.

Babiš věří, že se žáci studenti do škol vrátí před koncem školního roku. Podle něj to bude součást uvolňování současných restriktivních opatření. Nejprve by se podle něj měly otevřít obchody, nižší stupně škol by následovaly v další vlně. Babiš čeká, že k normálnímu životu by se Česko mělo vrátit do začátku června.

Premiér se ale zároveň odmítl vyjádřit k tomu, zda se budou moct konat letní tábory a soustředění. Podle něj nelze nyní situaci o prázdninách předjímat.

V souvislosti s plánovanými letními dovolenými Babiš řekl, že aktuální uzavření hranic kvůli epidemii může být i příležitostí pro podporu domácího cestovního ruchu. „Je to teď příležitost pro nás všechny soustředit se na turistický ruch v Čechách, možná vypsat nějaké programy, abychom doplnili kapacitu u nás doma,“ řekl. O tom, kdy by se mohly hranice otevřít, nechtěl spekulovat.

Koronavirová krize by mohla urychlit digitalizaci

Koronavirová krize možná urychlí digitalizaci státu, řekl Babiš. Až situace kolem epidemie skončí, lze očekávat šetření, rezervy spatřuje v administrativě státu. Premiér uvedl, že politici by mohli část platu dát charitě a zredukovat své odměny tak, jako musela například řada lidí, kteří zůstali doma s dětmi po uzavření škol. Snížení platů politiků nicméně teď navrhnout nechce.

Kabinet kvůli koronaviru prosadil zvýšení schodku letošního státního rozpočtu z původních 40 na 200 miliard korun. „Jsou rezervy z hlediska administrativy státu, tahle krize možná pomůže urychlené digitalizaci státu, že některé procesy zjednodušíme. Samozřejmě musíme šetřit,“ konstatoval Babiš bez dalších podrobností.

Řada zaměstnanců veřejné správy má podle Babiše aktuálně víc práce než běžně. „Když si vezmeme učitele, oni nechodí do školy, ale mají plno povinností. Stejně tak hasiči, policisté, vojáci, jsou v první linii, i někteří úředníci,“ uvedl. U poslanců a senátorů by byl pro, aby polovinu svých platů poslali charitě. „Nechci to navrhovat, protože jsem specifický, protože jsem žádné peníze za politickou kariéru (od státu) nebral,“ uvedl na dotaz ohledně snížení odměn politiků. Dodal, že sám posílá plat na dobročinné účely.

Babiš nevidí důvod, proč by se měl nechat testovat

Spekulace o Babišově zdraví se objevily v souvislosti s tím, že v úterý bylo na koronavirus testováno 15 jeho nejbližších spolupracovníků přímo ve Strakově akademii. Premiér také v úterý a ve středu nevystoupil na tiskové konferenci. Ministři ale ve středu řekli, že Babiš byl při jednání kabinetu v dobré kondici.

„Já řídím vládu, řídím Bezpečnostní radu státu,“ řekl dnes Babiš. Svou nepřítomnost na tiskových konferencích zdůvodnil dohodou v kabinetu, že vystoupí ministři, jejichž body se projednávaly. Stejně se vyjádřila ve středu ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Premiér se na onemocnění COVID-19 testovat nenechal. „Já na testech nebyl, není důvod. Šel bych, kdybych měl nějaké příznaky nebo problémy,“ řekl. Připomněl, že jeho dcera byla v karanténě, a že proto žije odděleně od rodiny. „Chodím jen do práce a do objektu, kde je kancelář a mám tam ložnici. Nepřicházím do styku téměř s nikým,“ řekl Babiš. Většinu jednání prý vede prostřednictvím videokonferencí.

Podle České televize měli spolupracovníci premiéra Babiše negativní test na COVID-19. Prezident Miloš Zeman by podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka podstoupil testování jen tehdy, pokud by pocítil nějaké příznaky. Momentálně má k němu přístup jen velmi omezený počet lidí.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!