Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚Zloděj zlodějský‘ a ‚ožrala‘. Imunitní výbor se nebude zabývat sporem Kalouska s Babišem

Česko

  10:31
PRAHA - Sněmovní mandátový a imunitní výbor se nebude zabývat sporem předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska s premiérem Andrejem Babišem (ANO) ohledně jeho výroku ve Sněmovně. Záležitost postoupil výboru soud, Kalousek před poslanci věc řešit nechtěl. Výbor ve středu dospěl k závěru, že nejde o podnět pro zahájení disciplinárního řízení, řekl novinářům předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM).

Miroslav Kalousek. foto: ČTK

„Mandátový a imunitní výbor se definitivně vyjádřil, že se nebude touto záležitostí zabývat, protože se jedná o podání žaloby na ochranu osobnosti,“ uvedl Grospič. Kalousek žaloval u soudu Babiše za výroky před loňským hlasováním o důvěře vládě ANO a ČSSD o tom, že „rozkrádal ministerstvo obrany a zabil lidi cez padáky“.

Rozkrádal ministerstvo a zabil lidi ‚cez padáky‘, řekl Babiš, Kalousek chtěl omluvu. Nepatří to před soud, zní verdikt

Soudy se sporem odmítly zabývat. Odvolací středočeský krajský soud potvrdil začátkem dubna lednový verdikt okresního soudu, že věc spadá pod výbor. Kalousek tvrdí, že je mu tím upíráno právo na nestranný proces. Jeho právní zástupce Stanislav Balík chystá dovolání k Nejvyššímu soudu a zřejmě i žalobu pro zmatečnost. Rozhodnutí krajského soudu, jak uvedl, pokládá za nesprávné. „Je to asi stejné, jako kdyby v rámci rozvodového řízení se soud dozvěděl, že manžel zpohlavkoval manželku, zastavil by rozvodové řízení a postoupil by věc k projednání jako přestupek,“ podotkl.

Babiš se v červenci 2018 na plénu Sněmovny ve vyhrocené debatě do Kalouska ostře pustil a tykal mu. Reagoval na poslancova slova o tom, že premiér při vysvětlování kauzy Čapí hnízdo křivě přísahal na zdraví svých dětí. Premiér označil předsedu poslanců TOP 09 také za „ožralu“ a „zloděje zlodějského“.

Andrej Babiš a Miroslav Kalousek v konfliktu při jednání o důvěře vládě.
Andrej Babiš a Miroslav Kalousek v konfliktu při jednání o důvěře vládě.

„Nevím, kolik má promile ožrala Kalousek dneska, zloděj zlodějský, nebudeš mě urážet a nebudeš mluvit o mých dětech,“ prohlásil tehdy předseda vlády. Padla i slova o rozkrádání ministerstva obrany a zabití vojáků kvůli novým armádním padákům. Kalousek býval na obraně náměstkem ministra.

Autor:

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...