Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Zlost je mu vidět na očích‘. Chybně podezíraný pachatel z Ostravy zažil perné chvíle, tisíce lidí ho měly za vraha

Před Fakultní nemocnicí v Ostravě Porubě vznikly dvě pietní místa, kam lidé... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Před Fakultní nemocnicí v Ostravě Porubě vznikly dvě pietní místa, kam lidé... | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ostrava Zhruba hodinu a půl poté, co ve Fakultní nemocnici Ostrava padly výstřely, zveřejnila policie na sociálních sítích podobiznu muže v červené bundě s popisem „podezřelý“. Kamerový portrét se začal internetem šířit jako lavina. Policie chce muže ve středu navštívit a omluvit se mu.

Po necelé půl+hodině však policie fotografii smazala s tím, že nejde o podezřelého, ale o důležitého svědka. To už však muže s iniciálami J. S., doktoranda ostravské Technické univerzity, tisíce lidí mylně označovaly jako několikanásobného vraha. 

 „Zlost je mu vidět na očích“, „Měl ses zastřelit rovnou“, „Muslim vym*danej,“ mířily na něj nadávky a zlostné komentáře uživatelů. Že jde o falešné podezření, se ukázalo až po čase.

Policejní vyšetřování na místě mezi Děhylovem a Třebovicemi, kde se zastřelil...
Střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava.

„Podle obrazových záznamů a výpovědí svědků, kteří viděli pachatele, jsme identifikovali muže, jehož jsme následně zadrželi. Během desítek minut, kdy jsme lustrovali možné podezřelé, jsme zjistili, že to není on a že je to jiný podezřelý,“ řekl médiím ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. Dodal, že pátrání bylo poměrně složité vzhledem k tomu, že ozbrojený muž nemocnici opustil ještě před příjezdem policie nebo v době jejího příjezdu.

Mezitím se na sociálních sítích začala objevovat videa a fotografie mužů v červených bundách, které policisté v Ostravě zatýkali. 

 „Protože má nemocnice hodně východů, nebyli jsme schopni v počátku identifikovat podezřelou osobu. Nicméně vytěžením kamer v nemocnici jsme jej identifikovali, nasadili dva vrtulníky, bylo identifikováno vozidlo na Opavsku, a když byl vrtulník nad vozidlem, tak se pachatel střelil do hlavy,“ vysvětlil později na tiskové konferenci Kužel. 

Podle mluvčí ostravské policie Pavly Jirouškové však šlo o standardní postup a k žádnému pochybení policejních složek nedošlo. Ministr vnitra Jan Hamáček se nicméně později ve večerních televizních zprávách omluvil.

Vzápětí i moravskoslezští policisté oznámili, že ve středu muže navštíví, omluví se a situaci se mu pokusí vysvětlit.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!