Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

‚Zlost je mu vidět na očích‘. Chybně podezíraný pachatel z Ostravy zažil perné chvíle, tisíce lidí ho měly za vraha

Před Fakultní nemocnicí v Ostravě Porubě vznikly dvě pietní místa, kam lidé nosí svíčky a na chvíli se zastaví. foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ostrava - Zhruba hodinu a půl poté, co ve Fakultní nemocnici Ostrava padly výstřely, zveřejnila policie na sociálních sítích podobiznu muže v červené bundě s popisem „podezřelý“. Kamerový portrét se začal internetem šířit jako lavina. Policie chce muže ve středu navštívit a omluvit se mu.
  21:24aktualizováno  11. prosince 10:45

Po necelé půl+hodině však policie fotografii smazala s tím, že nejde o podezřelého, ale o důležitého svědka. To už však muže s iniciálami J. S., doktoranda ostravské Technické univerzity, tisíce lidí mylně označovaly jako několikanásobného vraha. 

 „Zlost je mu vidět na očích“, „Měl ses zastřelit rovnou“, „Muslim vym*danej,“ mířily na něj nadávky a zlostné komentáře uživatelů. Že jde o falešné podezření, se ukázalo až po čase.

Policejní vyšetřování na místě mezi Děhylovem a Třebovicemi, kde se zastřelil...
Střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava.

„Podle obrazových záznamů a výpovědí svědků, kteří viděli pachatele, jsme identifikovali muže, jehož jsme následně zadrželi. Během desítek minut, kdy jsme lustrovali možné podezřelé, jsme zjistili, že to není on a že je to jiný podezřelý,“ řekl médiím ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. Dodal, že pátrání bylo poměrně složité vzhledem k tomu, že ozbrojený muž nemocnici opustil ještě před příjezdem policie nebo v době jejího příjezdu.

Mezi mrtvými v Ostravě jsou i dva příslušníci vězeňské služby. Zbraň neměli, v nemocnici byli ve volnu

Mezitím se na sociálních sítích začala objevovat videa a fotografie mužů v červených bundách, které policisté v Ostravě zatýkali. 

 „Protože má nemocnice hodně východů, nebyli jsme schopni v počátku identifikovat podezřelou osobu. Nicméně vytěžením kamer v nemocnici jsme jej identifikovali, nasadili dva vrtulníky, bylo identifikováno vozidlo na Opavsku, a když byl vrtulník nad vozidlem, tak se pachatel střelil do hlavy,“ vysvětlil později na tiskové konferenci Kužel. 

Podle mluvčí ostravské policie Pavly Jirouškové však šlo o standardní postup a k žádnému pochybení policejních složek nedošlo. Ministr vnitra Jan Hamáček se nicméně později ve večerních televizních zprávách omluvil.

Vzápětí i moravskoslezští policisté oznámili, že ve středu muže navštíví, omluví se a situaci se mu pokusí vysvětlit.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!