Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 3 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jménem Ludvíka si premiér kupuje Prahu, uvedl Babiš k výměně ministrů

Předseda Hnutí ANO Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Hnutí ANO Andrej Babiš | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO) považuje výměnu ministrů za dobré řešení, ale opožděné. „Bohužel si myslím, že k těm výměnám došlo pozdě, a dokonce se obávám, že 11 měsíců před volbami jsou kontraproduktivní,“ uvedl Babiš.

Premiér Bohuslav Sobotka (šéf ČSSD) v pátek oznámil, že navrhne prezidentovi Miloši Zemanovi odvolání Svatopluka Němečka (zdravotnictví) s Jiřím Dienstbierem (lidská práva a legislativní rada), na jejich místa navrhuje ředitele Fakultní nemocnice Motol Miloslava Ludvíka a poslance Jana Chvojku (všichni ČSSD).

„Jsem rád, že pan premiér konečně došel ke stejnému závěru jako já a vyměnil ministry za ČSSD, kteří podle mého názoru neměli od začátku vůbec ve vládě být,“ uvedl ke změnám Babiš (ANO).

Babiš Němečka dlouhodobě kritizuje za špatné hospodaření v ostravské fakultní nemocnici. „Nakoupil Cyber knife o 60 milionů dráž, než je obvyklá cena. Rezort zdravotnictví stále ovládá zkorumpovaná parta kolem Marka Šnajdra, kterého i Evropská komise označuje za Richelieuho českého zdravotnictví. Každoročně jsme navyšovali peníze do zdravotnictví a na platech doktorů a sester se to nepromítalo. I když osobně s panem Nemečkem nemám problém, jeho výměna je správný krok,“ sdělil dále Babiš v prohlášení pro Lidovky.cz.

Nejslabší článek

Babiš souhlasí také s odvoláním Dienstbiera. „Byl to nejslabší článek z celé vlády. Legislativní radu vedl politicky i přes to, že má fungovat zcela apoliticky. Zvýhodňoval při legislativním procesu zákony z dílny ministrů ČSSD, naopak našim ministerstvům dělal problémy, ke všemu s ním byla velmi složitá komunikace,“ mínil Babiš.

Ministr financí se ale domnívá, že jde také o politickou taktiku. „Jménem pana Ludvíka si pan premiér kupuje Prahu, která by ho mohla podržet při obhajobě předsednického křesla, nástupce pana Dienstbiera Jan Chvojka je autorem pozměňovacího návrhu k zákonu ‚lex Babiš‘, který považuji za protiústavní,“ uvedl Babiš.

Na působení Chvojky je zvědavý. „Uvidíme, jestli dokáže vést legislativní radu vlády apoliticky, protože to je dobrý předpoklad pro její fungování. Každopádně jsem rád, že známe nová jména, ČSSD provedla sebereflexi, můžeme se vrátit k práci. Schůzky premiéra s našimi ministry mi proto přijdou úplně zbytečné,“ dodal Babiš.

Lidovci změny respektují

Předseda lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek Sobotkovu obměnu ministrů respektuje. Sama KDU-ČSL ale změnu neplánuje, řekl České televizi ministr zemědělství Marian Jurečka.

„To je evidentně krok předsedy sociální demokracie, který řeší vnitrostranickou politiku, nikoli však opatření předsedy vlády, které zlepšuje činnost celého kabinetu,“ uvedl šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

Předseda ODS Petr Fiala si myslí, že výměna necelý rok před volbami do sněmovny je pouhý marketing. „Žádný nový ministr ve svém resortu nebude pár měsíců před volbami schopen téměř nic prosadit. Otázkou zůstává, zda to vlastně vzhledem k vládnutí současné vlády není dobře,“ uvedl předseda ODS. Výměnou Němečka podle něj kabinet navíc „znejišťuje občany v situaci, kdy není jasné, zda bude příští rok zajištěno provozování letecké záchranné služby“.

Podle předsedy Strany zelených Matěje Stropnického se ČSSD obměnou ministrů vzdaluje ideálu progresivní a liberální strany, kterou by chtěla být. „Nucený odchod ministra Dienstbiera z vlády je nešťastný a naznačuje, že ČSSD je ochotna vyměnit důraz na lidská práva za klid ve straně. Strana, která dál drží ve vládě ministry (průmyslu a obchodu Jana) Mládka a (vnitra Milana) Chovance, tak vyslala progresivnímu a liberálnímu voliči jasný vzkaz, že jeho zájmy v Parlamentu zastupovat nehodlá,“ uvedl v tiskové zprávě.

,

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...