Parlament už loni rozhodl o tom, že platy zákonodárců, členů vlády, prezidenta či soudců zůstanou letos na loňské úrovni. Důvodem bylo snížení výdajů státu, které vzrostly v souvislosti s epidemií koronaviru.
Politikům platy příští rok neporostou, schválili poslanci. Poté se budou odvíjet od celé ekonomiky![]() |
Komunisté podle jejich předsedy Vojtěcha Filipa návrh podpoří, i když zmrazení platů ústavních činitelů má s ohledem na jejich počet spíše za symbolický a politický význam. „Jsme připraveni to podpořit, jakkoli to zcela jistě nevytrhne trn z paty v případě státního rozpočtu, nicméně je to asi důležitý signál,“ uvedl již minulý týden k návrhu také vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček. Sněmovnou tak zákon zcela jistě bude přijat. Podporu v nedělní debatě nevyloučil ani předseda ODS Petr Fiala, i když Babišův návrh označil za líbivé předvolební gesto.
V květnu by volby vyhráli Piráti a STAN, ANO stále až třetí. Šlachtova Přísaha by se dostala do sněmovny![]() |
Senát, v němž má většinu opozice, loni letošní zmrazení platů umožnil. Pokud se zachová stejně i nyní, základní měsíční plat poslance a senátora zůstane i v příštím roce na úrovni 90 800 korun. Základní plat prezidenta bude i nadále činit 302 700 korun hrubého a premiéra 243 800 korun. Loni si platy ústavních činitelů vyžádaly 5,8 miliardy korun. Pro letošní rok na ně návrh rozpočtu počítal s částkou o 83 milionů korun nižší.
Pokud zmrazení nebude přijato, platy se příští rok zvýší nejméně o 5,9 procenta v důsledku loňské změny zákona, podle níž navazují na růst průměrné hrubé mzdy za celé hospodářství. Dosud se odvíjejí pouze od průměrných mezd v nepodnikatelské sféře.