Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Znalci k nehodě sexuologa Weisse: S bezpečnostními pásy by všichni nejspíš přežili

Česko

  12:03
PELHŘIMOV - Výslechem obžalovaného a soudních znalců ve středu u Okresního soudu v Pelhřimově začalo hlavní líčení v kauze loňské dopravní nehody sexuologa Petra Weisse. Zahynuli tehdy dva lidé, jeden člověk byl těžce zraněn. Obžaloba viní Weisse ze způsobení smrti a těžké újmy na zdraví z nedbalosti, hrozí mu až šestileté vězení.

Sexuolog Weiss. foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Weiss ve středu při výslechu uvedl, že si průběh nehody nepamatuje. Zmocněnec pozůstalých po něm požaduje odškodné ve výši téměř 20 milionů korun. Soudce Jiří Zach jednání odročil na 18. října, kdy bude vynesen rozsudek.

Nehoda se stala loni 16. září kolem 17:00. Weiss jel ve voze Jaguar od Rynárce po silnici III. třídy směrem k obci Houserovka. Při projíždění zatáčkou nezvládl řízení a pravými koly se dostal vpravo mimo silnici. Pak přejel do protisměru, kde se čelně srazil s protijedoucím osobním autem Ford Focus. Pětapadesátiletý řidič zemřel na místě, jeho pětadvacetiletá cestující na zadním sedadle, která nebyla připoutaná bezpečnostním pásem, podlehla těžkému zranění o dva dny později v nemocnici. Těžce zraněna byla i devětačtyřicetiletá řidičova manželka na předním sedadle.

Policie v červenci zveřejnila snímek z tragické nehody sexuologa Petra Weisse.

Policie v červenci zveřejnila snímek z tragické nehody sexuologa Petra Weisse.

Weiss vypověděl, že cestoval na chalupu u Počátek a průběh nehody si kvůli amnézii po otřesu mozku vůbec nepamatuje. Několik soudních znalců se víceméně shodlo, že kdyby byla spolujezdkyně na zadním sedadle připoutaná, nehodu by ona i řidič s největší pravděpodobností se zraněními přežila, takto však její tělo vymrštěné nárazem při nehodě zhoršilo následky i pro řidiče. Řidič i jeho manželka byli při jízdě připoutaní.

Podle znalců se před nehodou Weiss dostal s vozem na pravou krajnici v místě, kde byla asi o 30 centimetrů níž než vozovka. Když se s autem dostal zpět na silnici, přejel do protisměru, kde se čelně srazil s protijedoucím autem.

Podle soudního znalce z oboru dopravních staveb Jindřicha Šachla představuje třiceticentimetrový schod mezi vozovkou a krajnicí pro řidiče nástrahu. „S pravděpodobností hraničící s jistotou mohu říci, že kdyby byla v místě nehody standardní silnice a ne schod, k nehodě by nedošlo,“ řekl Šachl.

Weiss také prohlásil, že pozůstalým nabídl okamžitě finanční výpomoc ve výši 250.000 korun, což prý rodina bez udání důvodu neakceptovala. Zmocněnec pozůstalých Jan Cholenský novinářům řekl, že částku 20 milionů jako odškodné považuje za přiměřenou.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus
Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy, na kterém snadno usušíte ložní prádlo i oblečení...

Mohlo by vás zajímat