Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Beny drž se!’ Ďuričko, který zavraždil Kočku mladšího, byl propuštěn za pokřiku vězňů

Česko

  11:17aktualizováno  16:39
KARVINÁ - Za pokřiku spoluvězňů "Beny drž se" a "Inženýr Ďuričko na hrad" v pondělí krátce po 15:00 opustil věznici v Karviné Bohumír Ďuričko odsouzený za vraždu syna provozovatele Matějské pouti Václava Kočky mladšího. Ďuričko novinářům řekl, že se těší na děti, vnoučata, přítelkyni, ale i na vanu s teplou vodou.

Karviná, 30.10.2017, Bohumír Ďuričko byl právě propuštěn z vězení. foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ještě před cestou domů si u advokáta vyzvedne neprůstřelnou vestu. Msty ze strany rodiny Kočků se však nebojí. O jeho podmínečném propuštění z vězení v pondělí rozhodl Okresní soud v Karviné.

„Co se má stát, se stane. Schovávat se nebudu,“ řekl Ďuričko na otázku, zda se cítí ohrožen. Uvedl také, že neprůstřelnou vestu si objednal z Bolívie. Jeho první kroky budou mířit za rodinou. „Slíbil jsme dětem, že budu do večera doma. A asi to stihnu,“ řekl.

Střelec Ďuričko ze křtu Paroubkovy knihy chce na svobodu, Kočka tím ‚duševně trpí‘

„Taky se těším, až se okoupu ve vlastní vaně. Tady (ve věznici) vana nebyla. Devět let jsem ji neviděl. Těším se, až smyju ze sebe to koncentrované zlo,“ řekl. Na chování spoluvězňů a vězeňské služby si nestěžuje. „Měl jsme přirozený respekt odsouzených,“ uvedl. 

Hned několik z nich to potvrdilo a hlasitým voláním z oken se s Ďuričkem loučili. Bývalý hoteliér už v tomto oboru podnikat nechce. V nejbližších dnech si chce dát do pořádku doklady, založit bankovní účet. Plánuje vydání třetí knihy, jejíž rukopis si z vězení odnesl. Dvě mu už vyšly. Podnikat chce ve výrobě hraček. V době věznění získal patent na vzdělávací geometrickou hru. 

Ďuričko požádal o propuštění, když si odpykal dvě třetiny trestu, který činil 12,5 roku vězení. Soud mu v pondělí stanovil zkušební dobu na sedm let. Propuštěný muž nesmí pít alkohol ani vlastnit zbraň. Nesmí kontaktovat rodinu zavražděného, přibližovat se k nim ani k jejich obydlí na vzdálenost kratší než 100 metrů. V prvním roce na svobodě musí být od 22:00 do 6:00 doma. Také musí řádně platit výživné na děti a spolupracovat s probačním úředníkem.

Bohumír Ďuričko dostal za vraždu Václava Kočky mladšího 12,5 roku vězení.
Bohumír Ďuričko dostal za vraždu Václava Kočky mladšího 12,5 roku vězení.

Rozhodnutí je pravomocné. Ďuričko i státní zástupce se vzdali práva na odvolání. „Děkuji soudu a slibuji, že budu všechna omezení dodržovat,“ řekl odsouzený muž v reakci na rozhodnutí soudkyně. Ta opáčila, že dopustí-li se trestného činu či přestupku, mohl by soud rozhodnout, že si odpyká zbytek trestu. Ďuričkovi je v současnosti 64 let, je otcem pěti dcer. V minulosti se neúspěšně snažil o obnovu procesu.

Soudu se zúčastnila i rodina oběti. „Vzal mi dítě. Justice rozhodla tak, jak rozhodla. Bohužel,“ komentoval rozhodnutí otec zavražděného Václav Kočka starší.¨

Soudkyně Alena Zajícová rozhodnutí zdůvodnila i tím, že odsouzený systematicky pracoval na svém polepšení. „Zpočátku sice nepřijímal svou chybu, to se ale postupem času změnilo. Hodnocení věznice je vynikající. Máte připraveno výborné domácí i sociální zázemí,“ řekla odsouzenému. Dodala, že poškozeným uhradil všechny škody i nad rámec povinností. Soudkyně podtrhla, že znalci se shodli, že Ďuričkova resocializace je možná. „Stanovili jsme ale maximální zkušební dobu s ohledem na to, že spáchal vraždu, aby jej soud mohl co nejdéle sledovat,“ řekla.

Vražda se stala v roce 2008 v pražské restauraci po křtu a autogramiádě knihy tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Hoteliér Ďuričko a syn provozovatele pražské Matějské pouti Václav Kočka mladší se dostali do roztržky, při které Kočka hoteliéra nejméně jednou udeřil do obličeje. Ďuričko pak vytáhl od pasu zbraň a na svého protivníka třikrát vystřelil z bezprostřední vzdálenosti. Každý z výstřelů byl smrtelný.

Základní fakta o případu Bohumíra Ďurička

 • Vražda se stala 9. října 2008 kolem 23:10 v pražské restauraci Monarch po křtu a autogramiádě knihy tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Podnikatel Ďuričko po krátké rozepři zastřelil syna provozovatele pražské Matějské pouti Václava Kočku mladšího.
 • Případ pravomocně uzavřel pražský vrchní soud v červnu 2009, když Ďurička za vraždu Kočky mladšího s definitivní platností odsoudil k 12,5 letům vězení ve věznici se zvýšenou ostrahou. Potvrdil tak dubnový verdikt pražského městského soudu s tím, že jeho závěry jsou správné. Soud také rozhodl o zaplacení odškodnění příbuzným zastřeleného.
 • Podle obou soudů se Ďuričko a Kočka v inkriminovaný den dostali do roztržky, při které Kočka podnikatele nejméně jednou udeřil do obličeje. Ďuričko pak vytáhl od pasu zbraň, namířil na protivníka a třikrát vystřelil z bezprostřední blízkosti. Každý z výstřelů byl smrtelný. Ďuričko obžalobu odmítal, Kočku mladšího prý zavraždit nechtěl. Tvrdil, že jej Kočka „zákeřně a brutálně“ napadl údery do obličeje, až spadl na svou těhotnou přítelkyni. Útoku předcházelo provokování a hecování. Podle řady svědků se například Ďuričko s Václavem Kočkou starším přeli, kdo z nich má u sebe víc peněz.
 • V listopadu 2009 se Nejvyšší soud začal zabývat Ďuričkovým dovoláním, v březnu 2010 soud dovolání odmítl. V srpnu 2010 zamítl Ďuričkovu stížnost i Ústavní soud. V únoru 2012 se pražský městský soud začal zabývat návrhem, kterým se Ďuričko domáhal obnovy procesu. Soud jeho žádost v dubnu odmítl. V dubnu 2015 pražský městský soud začal projednávat další návrh Ďurička na obnovu trestního řízení, tuto žádost v červnu zamítl stejně tak jako loni Ústavní soud. Dnes Okresní soud v Karviné propustil Ďurička z vězení, stanovil mu přitom sedmiletou zkušební dobu a zakázal mu alkohol.
 • V uplynulých letech také soud řešil výši odškodnění pro pozůstalé, loni uzavřel Ďuričko s Kočkovou manželkou smír. Ďuričko vyplatil Kočkově někdejší partnerce 550.000 korun za zásah do práva na rodinný život, dalších 150.000 korun musel zaplatit jako náhradu nákladů soudního řízení.
 • Událost tehdy plnila první stránky novin, Paroubkovu stranu však ve volbách nepoškodila. Krajské volby v říjnu 2008 skončily triumfem opoziční ČSSD, strana drtivě vyhrála i první a druhé kolo senátních voleb v tomtéž termínu.
 • Paroubek bezprostředně po události uvedl, že uvažoval o rezignaci na stranickou funkci. Nakonec se rozhodl neodcházet, protože případ podle něho se stranou nesouvisel. O Ďuričkovi v médiích prohlásil, že se s ním zná jen zběžně od roku 1999.
 • Pražský hoteliér Ďuričko a na druhé straně otec oběti byli přitom v minulosti vnímáni i jako kontroverzní podnikatelé, zmiňovala se o nich například zpráva někdejšího šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho z roku 2006 o údajném prorůstání organizovaného zločinu do politiky.
 • Ďuričko se do širšího povědomí veřejnosti dostal už v létě 2005, kdy s ním tehdejší premiér Paroubek plánoval strávit část dovolené. Poté, co se objevily informace o Ďuričkově spolupráci se Státní bezpečností (StB), ale Paroubek pobyt s Ďuričkem zrušil. Ďuričko nejprve popíral, že s komunistickou tajnou policií spolupracoval, později ale svůj svazek sám zveřejnil na internetu. V březnu 2010 Ďuričko definitivně neuspěl se svou žalobou na ministerstvo vnitra, kterou se domáhal výroku, že vědomě nespolupracoval s StB.
 • Dnes čtyřiašedesátiletý otec pěti dcer Ďuričko před rokem 1989 působil na ministerstvu zahraničního obchodu, byl také ekonomickým náměstkem cestovní kanceláře Sportturist. V 90. letech majetkově vstoupil do fotbalového klubu Dukla Praha, v roce 1997 jej přestěhoval do Příbrami a o dva roky později prodal kontroverznímu Jaroslavu Starkovi. Podle obchodního rejstříku mu patří společnost Hotel Axa provozující stejnojmenný pražský hotel, která letos v létě skončila v likvidaci. V minulosti podle dřívějších informací tisku Ďuričko sponzoroval politické strany, a to jak ODS, tak ČSSD.
Autor:

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Mohlo by vás zajímat