Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kladno zavedlo stavební uzávěru na ubytovny. Je to naše jediná šance, jak se jim bránit, říká primátor

Česko

  16:25
Kladno - Mít čtyřiadvacet ubytoven ve městě, ve kterém žije zhruba 70 tisíc obyvatel, je příliš, usnesli se v Kladně. Jeho vedení se proto rozhodlo jejich množství regulovat a od minulého pátku zavedlo úplnou stavební uzávěru na ubytovací zařízení. „Už se ve městě nesmí postavit žádná nová ubytovna a žádný dům se nesmí na ubytovnu přestavět,“ řekl v pondělí LN primátor Kladna Dan Jiránek z ODS.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: MAFRA IVETA LHOTSKÁ

Obyvatelé ubytoven žijí podle zástupců města v nedůstojných podmínkách a přitahují do města, vzdáleného kousek od okraje Prahy, sociálně slabší jedince. „Úplná stavební uzávěra je v podstatě naše jediná šance, jak se vzniku dalších ubytoven ve městě bránit. Z vlastních zkušeností navíc víme, že jejich zvýšená koncentrace s sebou přináší i zvýšenou kumulaci negativních sociálních jevů, jako jsou například lichva či drobná kriminalita,“ vysvětlil Jiránek.

Stavební uzávěra se vztahuje pouze na ubytovací zařízení, to znamená na ubytovny, hotely, hostely či apartmány. Pokud si někdo ve městě bude chtít postavit bytový komplex či dům, uzávěra ho nikterak neomezuje. Město se snaží regulovat zejména počet ubytoven; na stavbu ostatních ubytovacích zařízení, například hotelu, mohou radní udělit výjimku.

„Ve městě je příliš ubytoven, Kladno kvůli tomu nemůže normálně fungovat. Sice se jedná o razantní krok, je to však standardní proces, na který máme právo,“ uvedl primátor s tím, že stát by se měl problematikou sociálního bydlení detailněji zaobírat. Vysoká kumulace ubytoven podle něj podporuje byznys s chudobou. Ten funguje tak, že majitel ubytovny pronajme pokoj sociálně slabším jedincům, kteří prostřednictvím úřadu práce dosáhnou na sociální dávky, ze kterých následně platí nájemné.

Přesný počet lidí, kteří žijí ve zdejších ubytovnách, Kladno nezná. „Odhadujeme, že jde o stovky obyvatel,“ řekla LN tisková mluvčí magistrátu Lucie Steinerová. Kromě sociálně slabších a finančně nezajištěných lidí pobývají v ubytovnách i zahraniční dělníci.„Stát to nezajímá a provozovatele takových ubytoven ještě štědře dotuje prostřednictvím doplatků na bydlení,“ uvedl Jiránek, expředseda Svazu měst a obcí České republiky. Podle něj by se regulací ubytoven měly důkladněji zaobírat ministerstva práce a sociálních věcí, vnitra a pro místní rozvoj. LN žádaly resorty o reakci, do uzávěrky se však nevyjádřily.

Kladno je vůbec prvním městem v České republice, které se k razantnímu kroku v podobě vyhlášení celoplošné stavební uzávěry na ubytovací zařízení odhodlalo. „Nevíme o jiných městech či obcích, kde by vyrukovali s úplnou stavební uzávěrou,“ řekla LN mluvčí Svazu měst a obcí České republiky Alexandra Kocková.

S vysokou koncentrací sociálně slabších lidí a s tím souvisejícím obchodem s chudobou se potýkají i další města. „V Karviné je spousta volných bytů, se kterými kšeftují různé neziskové organizace, jež od státu zinkasují dotace a stěhují si k sobě do bytů jedince v hmotné nouzi,“ řekl LN primátor Karviné Jan Wolf (ČSSD) s tím, že ve městě evidují dvě větší ubytovny, jež prý má magistrát relativně pod kontrolou.

Také Wolf varuje před nebezpečím byznysu s chudobou: „Obchodník si koupí řekněme za čtyři sta tisíc byt v Karviné a přes zprostředkovatele sežene sociálně slabé a finančně nezajištěné nájemníky. S nimi sepíše nájemní smlouvu a pomůže jim získat trvalý pobyt. Nájemníci pak platí ze sociálních dávek činži, jež putuje do kapsy pronajímatele,“ řekl Wolf.

Bezdoplatkové zóny

Kladno neřeší problémy s ubytovnami prvně, už před dvěma roky zavedlo celoplošnou bezdoplatkovou zónu. To znamená, že nově příchozí obyvatelé neměli nárok na státní doplatek na bydlení. Krajský úřad Středočeského kraje však letos v březnu opatření zrušil s odůvodněním, že zákon nedovoluje vyhlásit bezdoplatkovou zónu na celém území města.

„Požádali jsme o zřízení několika dalších bezdoplatkových zón, avšak omezených jen na místa, jež jsou opravdu problematická,“ řekl Jiránek. Nové opatření by mohlo začít platit už letos na podzim.

Bezdoplatkové zóny mají i v jiných městech a obcích, třeba v Ústí nad Labem. „Od chvíle, co jsme je vyhlásili, už u nás ubytovny nepřibývají,“ řekl LN náměstek Tomáš Vlach, náměstek primátora pro sociální oblast. O vyhlášení celoplošné stavební uzávěry po vzoru Kladna prý prozatím v severočeském městě neuvažují. Bezdoplatkové zóny zavedla i Karviná.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat