Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zoo nesmí užívat logo s koněm

Česko

PRAHA Výtvarník Michal Cihlář včera s definitivní platností vyhrál svůj spor s pražskou zoologickou zahradou. Odvolací pražský vrchní soud rozhodl, že zoo bude muset do dvou měsíců přestat používat logo s koněm Převalského, které pro ni malíř vytvořil v roce 1998.

Tehdejší smlouva mezi zahradou a výtvarníkem je podle odvolacího senátu neplatná, neodpovídala totiž tehdejšímu autorskému zákonu.

Ředitel pražské zoo Petr Fejk s pravomocným rozsudkem zásadně nesouhlasí a plánuje se proti němu dovolat k Nejvyššímu soudu. Novinářům po skončení jednání řekl, že chce soud zároveň požádat, aby zahrada nemusela do rozhodnutí o dovolání logo stahovat.

Cihlář s pražskou zoo spolupracoval devět let. V roce 2006 spolupráci ukončil a předloni na jaře na zoo podal několik žalob. Zahrada podle něj neoprávněně užívá jeho dílo, což v případě loga potvrdil i soud. Ve smlouvě totiž nebyla upravena odměna pro malíře za šíření jeho díla. Podle právní zástupkyně zahrady Heleny Chaloupkové však tato odměna byla uvedena na faktuře, kterou výtvarník obdržel.

„Jsem přesvědčen, že jde teď ze strany Michala Cihláře o naprosto účelovou právní spekulaci, která hraničí s rozporem s dobrými mravy,“ prohlásil Fejk. Podle něj si malíř dříve nestěžoval. Za logo prý získal 50 tisíc korun, což prý byl v roce 1998 desetinásobek běžných odměn.

***

Soud o logo

Výtvarník Michal Cihlář spolupracoval s pražskou zoo mnoho let. Vytvořil pro ni nejen slavné logo s hlavou koně Převalského, ale i stovky dalších linorytů. Teď požaduje, aby je zahrada přestala na svých propagačních materiálech a suvenýrech užívat.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...