Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zprávy dne podle editora: Blance zase praskla voda, truhlář podvodník a fascinující fotky

Česko

  21:16
PRAHA - Ve čtvrtek 16. dubna 2015 už to vypadalo nadějně. Několik tisíc zvědavých cyklistů se prohnalo Blankou a žádnou vodou se brodit nemuseli. Ani přítomný Tonda Blaník z kanceláře Blaník si nestěžoval, že by mu navlhly jeho drahé boty. Tady jsou zprávy dne.

Při cyklojízdě, která projela také tunelem Blanka, proběhlo i natáčení seriálu Kancelář Blaník. foto:  František Vlček, MAFRA

Blanka konečně ožila. Projelo jí 4500 cyklistů a navštívil Tonda Blaník

Jenže prokletý tunel, který se měl podle bombistických prohlášení z poslední doby otevřít v srpnu nebo září, má zase porodní bolesti. Lidově řečeno mu opět praskla voda. V desítkách šachet, v nichž jsou uložené kabely, našli inženýři vodu - někde až do výšky tří centimetrů. Firma ČKD Praha DIZ už naznačila, že trvalejší výskyt vody může poškodit další kabely. A tedy znovu zdržet otevření tunelu.

Zápis z velikonoční kontroly, který mají Lidovky.cz k dispozici, popisuje výskyt vody na různých místech dosud neotevřeného pražského tunelu. Technologové z ČKD Praha DIZ a správci stavby z IDS ji našli na desítkách míst. „Průsak vody z kabelové šachty do jižní TCH (tunelové chodby – pozn. red.), na podlaze v rohu propojky se vytváří kaluž vody. Voda z šachty kape na kabely technologie,“ stojí mimo jiné v zápise pořízeném po této pochůzce.

Co dodat? Snad ten nejpovedenější vtip na Twitteru o Blance.

I další téma souvisí s vodou, ale rozhodně není vtipné. Přibývá uprchlíků, kteří se snaží dostat do Evropy po vodě. V pondělí se dalších 400 až 450 běženců na dvou lodích ocitlo v nebezpečí ve vodách Středozemního moře mezi Itálií a Libyí. Italské a maltské námořní síly podnikají podle italského premiéra Mattea Renziho operaci na jejich záchranu. Tragédii hlásí i řecký ostrov Rhodos, u jehož břehů v pondělí ztroskotalo plavidlo převážející uprchlíky z Turecka. Při neštěstí se utopili nejméně tři lidé.

Lidé v Česku nad hazardem na vratkých přeplněných lodích možná kroutí hlavou, ale jak popsal jeden z běženců, oni prostě riskovat musí. 

Řecká pobřežní stráž zachraňuje migranty, jejichž loď ztroskotala nedaleko...

Narodili se totiž v zemích, kde jim šlo o život. Proto zamířili do libyjského uprchlického tábora. Tam všechny své vydělané peníze odevzdali pašerákům a doufají, že se díky tomu jednoho dne dostanou do Evropy. Vědí, že mohou kdykoli zemřít, ale zároveň tvrdí, že zkrátka nemají jinou možnost. „Do Súdánu se už nemůžu vrátit. Vesnici, kde jsem žil, vojáci vyplenili. Mé sestry znásilnili a otce zabili,“ popsal svůj příběh britskému deníku The Guardian Mohamed Abdallah.

Vlevo brazilská vizáž Petra Falty, vpravo snímek, který měl k dispozici Interpol.

Zůstaneme ještě v zahraničí, i když následující příspěvek souvisí s pověstnými „šikovnými českými ručičkami“. Truhlář Petr Falta se dokázal „proslavit“ tak, že ho hledal i Interpol. Podvodník, který podle obžaloby měl připravit své blízké celkem až o deset milionů, by se mohl do Česka z Brazílie navrátit až v roce 2031.   

A jak lidí okrádal? Faltova taktika údajně spočívala v tom, že si získával důvěru lidí včasným splácením větších obnosů peněz, které mu půjčili. Když šlo o třetí či čtvrtou půjčku, už jim nic nevrátil. Peníze většinou vymámil pod záminkou investic do truhlářské techniky či osobní potřeby.

Disciplinárka zahájila řízení s Barošem kvůli výrokům na twitteru

S podvody souvisí i článek od našeho sportovního kolegy Martina Křížka. V naší milované fotbalové lize se totiž množí podivná rozhodnutí a následná kritická vyjádření. „Pak se nesmíme divit, že na tu naší ‚křišťálově čistou‘ Synot ligu chodí lidí, jako do houslí,“ napsal frustrovaný hradecký fotbalista Tomáš Malinský po zápase s Příbramí.

Poslední zastávka v průletu pondělním dnem na serveru Lidovky.cz bude u Rudé armády. Ne, není to zrovna sexy téma. Ale agentura Reuters přinesla facinující srovnání fotek vojáků bojujících ve druhé světové válce a jejich součaných podobizen.

Veteráni Rudé armády tehdy a nyní. Čtyřiadevadesátiletá Valentina Kucinichová z...
Veteráni Rudé armády tehdy a nyní. Dnes jedenadevadesátiletý Cholik Cholajev z...

Hezký večer.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...