Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zprávy dne podle editora: párek jako cigárko, nezáviďte politikům a poznáte luxus?

Česko

  19:48
Další rána pro všechny, kteří si v dnešním zdravém světě ještě chtěli trochu užívat. Páreček či pořádný kus koniny jsou na stejném seznamu nebezpečí jako azbest. I další zprávy značí, že svět není v pořádku. Lego zkoumá co děláme s jejími kostičkami a tunel Blanka... škoda mluvit.
Buřty a klobásy - ilustrační foto.

Buřty a klobásy - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Teplý párek a pivo, jaká slast. Nebo chlebíček s uherákem, buřtík opečený na ohni. To všechno jsou české dobroty, které přežily a na něž si nedáme sáhnout. Ale zdá se, že všeho dočasu. Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí zařadila uzeniny jako je šunka, slanina či párky na seznam prokázaných karcinogenů. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC), která je součástí WHO, totiž došla k závěru, že tyto masné výrobky mohou způsobovat rakovinu trávicího traktu.

Uzeniny se tak ocitly ve stejné skupině karcinogenů, kde figuruje například tabák či azbest. Podle IARC rakovinu pravděpodobně způsobuje i nezpracované červené maso, pro toto tvrzení však zatím neexistují nezvratné důkazy.

Ale co bude dál? Normální český strávník se zřejmě nedá těmito zprávami a varováními od dobrot odradit. Že uzeniny nejsou právě nic extra zdravého se ostatně vědělo vždy. Jak ale zareagují naše horlivé úřady? Bude na uzeniny zaveden přídělový systém? Bude na balíčku s uherákem obraz obrovského zhoubného nádoru, jako tiché varování?

Jako tabák či azbest. Šunka, slanina nebo párky můžou způsobit rakovinu

Luxus není luxus, ale zlepšení podmínek

Tak jsme se dozvěděli, že předražení Blanky vlastně není špatné, protože jsme za peníze dostali jakýsi luxus, či nadstandard v dopravě. Kachličky za desítky milionů místo klasického nátěru jsou v pořádku, protože se dobře myjí. Silné světlo zase zvyšuje bezpečnost. Tvrdí to Petr Dolínek, který v radě hlavního města nese za Blanku odpovědnost.

Čarodějnice. Pražská primátorka Adriana Krnáčová jako čarodějnice v tunelu Blanka. Tak ji vidí umělec aTeo.

Proti tomu nejde říci ani slovo. Ale v tom případě navrhuji, aby odrazky na silnici byly z diamantů a při vjezdu se rozdávala káva. I to je přece „jenom“ zlepšení servisu a bezpečnosti.

Přesvícená Blanka? Nelze trestat někoho za zvýšení kvality, říká Dolínek

Blanka přilákala řidiče dřív, než se čekalo. Na několika místech v Praze tunel zastavil dopravu. Co s tím? Jeho „luxusní“ vybavení stále vyvolává řadu otázek. Bude za to někdo zodpovědný? Dolínka napadá srovnání s posledními otevřenými stanicemi metra na lince A, které má Praha od Velikonoc.

„Půdorys pokračování metra se do tubusu Blanky vejde třikrát. Vyšlo přitom na 20 miliard. Samozřejmě to takto nejde násobit a při stavbě metra se na povrchu nedělaly další věci jako u Blanky. Ale je třeba si říct, nakolik byl ten tunel nesmyslný,“ podotýká náměstek primátorky.

Pomáhat a chránit

Poslední velká policejní akce ... rozpoutala debatu, ve které lze rozeznat dva velké tábory. Jeden stojí za šéfem ÚOOZ Šlachtou a tvrdí, že jenom takovýmto nekompromisním postojem lze vymýtit všudepřítomnou korupci a hnilobu světa. Druhá skupiny říká, že Šlachtovci jsou loutkou v rukou spiklenců, kteří se snaží svrhnout naši demokracii a zničit řádně zvolené zástupce lidu. Měla by je lépe kontrolovat policejní inspekce...

Robert Šlachta, ředitel protimafiánského policejního útvaru

Kde je pravda nevím, ale je tu ještě třetí varianta, že prohnilí jsou vlastně všichni.... Toho se aspoň bojí komentátor Jan Šmíd.

V posledních deseti dnech mohla česká veřejnost takřka v přímém přenosu sledovat velkolepé představení, které jí opět nachystal osvědčený duet Ivo Ištvan – Robert Šlachta. Tentokrát sice neúřadovali přímo na Úřadu vlády jako v roce 2013, nýbrž pouze v Olomouckém kraji. Přesto neopomněli do svého spektáklu aspoň na chvilku zapojit skutečnou hvězdu, byť poslední roky poněkud vyhaslou – Ivana Langera.

Celá akce je opět vedena pod značkou boje proti korupci a za čistotu státní správy. Což o to, záměr je to bohulibý, nicméně aktuální případ vzbuzuje silné pochybnosti, že šlachtovské postupy posvěcované panem Ištvanem a některými dalšími státními zástupci v konečném důsledku boj s korupcí nakonec spíše zdiskreditují.

Podívejme se na několik problematických momentů, které staví mediální melodrama režírované duem Ištvan–Šlachta. ŠMÍD: Žádná válka policajtů, jsou to prohnilí proti prohnilým po česku

Schopný se vždy o sebe postará..

Schopní lidé zasluhují obdiv. Ale naše malá společnost jim prostě závidí a nedopřeje jim. Vždyť co je na tom divného, když si schopný politik dovede vydělat i slušné peníze. Tak například exministr a nynější velvyslanec v Německu Tomáš Podivínský (KDU - ČSL) prokázal nevídaný realitní talent. Díky těžko uvěřitelné transakci si pořídil luxusní bydlení na které by s příjmem státního zaměstnance nemohl dosáhnout.

Ministr životního prostředí Tomáš Podivínský

Že by na podivuhodné výměně bylo něco podivného? Ale kdeže. Podivínský odmítá, že k domu přišel nekalým způsobem, realitní makléři však nad jeho majstrštykem kroutí hlavou.

Jen se divím, že se takové zázraky nedějí i běžným lidem...

Velvyslanec realitním kouzelníkem. Za vilu v hodnotě 24 milionů zaplatil šest

Na začátku byly pozemky za 3,4 milionu, na konci vila na žádané adrese za 24 milionů. „Jedinečný vilový projekt situovaný v Praze 5 najdete v atraktivní lokalitě svažující se nad Velkou Chuchlí, přímo nad chuchelským závodištěm,“ láká potenciální zákazníky web společnosti Vily Chuchle. Již na první pohled je jasné, že nejde o bydlení pro každého. Nejlevnější domy v nabídce začínají na 15 milionech, na ten nejdražší si zájemce musí připravit 30 milionů korun.

Jednu z vil s výhledem na Prahu o velikosti 6+kk a užitnou plochou 268 metrů čtverečních získal velvyslanec letos v únoru. K dispozici má dvě garážová plus dvě venkovní stání pro auta a pozemek zhruba o 800 metrech čtverečních. To vše oficiálně za 24,2 milionu korun.

A co si chcete postavit?

Tak jsme se dozvěděli, že slavná firma Lego zkoumá, co kdo z jejích kostiček vyrábí. Kontroverzní čínský umělec Aj Wej-wej si před měsícem objednal u společnosti Lego kostky, aby mohl vytvořit dílo pro Národní galerii v australském Melbourne. Firma však odmítla kostky umělci dodat, nechce totiž výrobky poskytovat pro politické práce. Dle umělce je toto odmítnutí cenzurním a diskriminačním činem.

Protesty Greenpeace proti těžbě společnosti Shell v Arktidě s využitím motivů hraček Lego.

Čínský umělec plánoval z kostek lega vytvořit dílo s tematikou svobody slova, které chtěl ještě tento rok představit v Národní galerii Victoria v australském Melbourne. V září se proto rozhodl od společnosti objednat větší množství kostek. Firma ovšem odmítla jeho objednávce vyhovět.

Lego odmítlo Aj Wej-wejovi dodat kostky pro tvorbu díla. Cenzura, rozčiluje se

Šokující zpráva. Já například vím o jednom člověku, který z legendárních kostiček vytvořil opravdu nechutnou a pobuřující (i když velice vtipnou) skulpturu. Musím běžet o tom lego informovat. možná za to dostanu nějakou stavebnici zdarma. Abych ale potom nemusel neustále kontrolovat své děti, co z nich vyrábí....

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...