Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zprávy dne podle editora: Šibalové se vrací, Benzina je věčná a co s Vrbou v Rusku?

Česko

  20:23
Roztomilé slůvko šibalové, které tak zpopularizoval Jiří Paroubek, zažívá svůj comeback. ČSSD totiž nevadí ani odsouzení šibalové ve vlastních řadách. Na druhou stranu se jim možná nelze divit, když se podíváme na výkony české justice. Dva ‚puberťáci“ před sedmi lety vylepovali nacistické samolepky. A soud se nyní rozjíždí nanovo...

Čerpací stanice Benzina plus foto: Reprofoto

Bývalý šéf ČSSD Jiří Paroubek jim říkal šibalové. Mínil tím straníky, kteří se zapletli do machinací s veřejnými penězi a vyšetřovala je policie. V současnosti u některých sociálních demokratů nevadí ani odsouzení. Ústeckého exprimátora Víta Mandíka a jeho bývalého kolegu z radnice Josefa Macíka soud potrestal podmínkou za předraženou zakázku, ale stranické průkazky si nechali.

‚Šibalové‘ už ČSSD nevadí? Odsouzený exprimátor Ústí zůstal v okresním vedení

„Okresní výkonný výbor ČSSD Ústí nad Labem vyjádřil jednomyslnou podporu oběma členům,“ sdělila serveru Lidovky.cz bez dalších podrobností předsedkyně ústecké okresní ČSSD Michaela Vaňková.

Josef Macík je v současnosti ústeckým městským zastupitelem, Mandík už na magistrátu nepůsobí vůbec.

Výbor se za oba kolegy postavil na posledním zasedání, jež proběhlo minulý týden. Oba muži tak nejenže legitimaci dočasně neodložili, podle informací LN navíc zůstali i členy zmíněného okresního vedení ústeckých sociálních demokratů. „Jsou tam,“ potvrdil LN zdroj z blízkosti výboru.

Benzina žila, žije a bude žít...

Unipetrol spustil projekt zásadní obměny největší pumpařské sítě u nás. Z trhu zmizí dosavadní podoby značky jako je Benzina Plus i sedm čerpaček, které u nás dosud fungovaly v barvách mateřského polského koncernu PKN Orlen. Definitivně tak zavrhla letitou úvahu, že by se zbavila tradiční značky Benzina.

Benzina - ilustrační foto

Nová aditivovaná paliva, nový gastronomický koncept na pumpách, desítky převzatých stanic od konkurenčního OMV, inovované logo, postupný konec pump s označením Plus, Star a Orlen.

Poláci chtěli ‚vymazat‘ název Benzina. Jejich značky ale v Česku neuspěly

Unipetrol chystá letos zásadní přeměnu své a v Česku největší pumpařské sítě, čítající ke dnešku 375 stanic. „Síť je dosud poněkud rozdrobená, naším cílem je ji unifikovat. Definitivně se budeme orientovat na značku Benzina,“ oznámil Marek Zouvala, vedoucí odštěpného závodu Benzina ze skupiny Unipetrol.

Kdo si počká, ten se dočká

Už více než šest let se táhne proces s někdejšími údajnými špičkami české ultrapravicové scény, které žalobkyně postavila před soud kvůli vylepování extremistických samolepek či pořádání nenávistných pochodů. Nyní hrozí, že se po takové době začne případ rozplétat znovu. Z kauzy totiž odstoupila jedna z přísedících trestního senátu. V případu figuruje osm lidí, jimž hrozí až 8 let vězení.

Neonacisty kvůli samolepkám sebrala policie před 7 lety, soud je nyní znovu na začátku

„Hlavní líčení bylo odvoláno, jelikož jedna z přísedících složila mandát. Ve věci tedy musí být zajištěn nový přísedící,“ potvrdila serveru Lidovky.cz Pavla Hájková, mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1, jenž má případ na starosti. Líčení mělo pokračovat uplynulou středu, jednání předsedkyně senátu Dana Šindelářová zrušila uplynulé počátkem týdne. Kdy pozve obžalované znovu, není jasné.

Obžalovaní Michaela Dupová, Richard Lang a Petr Fryč, soud s nimi se vleče už téměř sedm let.

Sebevraždy podle plánu

Sebevražedné útoky prováděné Islámským státem nejsou dílem samostatně jednajících bojovníků. Jedná se o součást vojenské taktiky IS. Je to strategie velmi podobná té, kterou za druhé světové války používali Japonci, když na nepřátelské spojenecké lodě posílali piloty kamikaze. Vyplývá to ze studie, která zkoumala téměř 1000 sebevražedných útoků provedených Islámským státem.

IS vytvořil továrnu na mučedníky. Jejich taktika se podobá japonským kamikaze

Bojovník Islámského státu

Autor studie Charlie Winter zjistil, že v období od prosince 2015 do listopadu 2016 provedlo nejméně 923 teroristé Islámského státu sebevražedný útok. Ve spolupráci s Mezinárodním centrem pro boj proti terorismu v Haagu pak Winter analyzoval mise těchto „lidských bomb“ a zjistil, že 84 % útoků bylo vedeno proti vojenským cílům. Ve většině případů bylo účelem bylo poškodit nepřátelské pozemní jednotky.

Vrátí se trenérská modla?

Po nepovedeném úvodu jarní části sezony začal majitel fotbalové Sparty Daniel Křetinský bušit na poplach. Rozhodl se proto oslovit, celkově už potřetí, Pavla Vrbu. Jenže zatímco v první dvou případech šlo jen o oťukávání, protože loni na podzim byl pod smlouvou v ruské Machačkale, v současné chvíli je Vrba bez angažmá a jeho případná cesta do Sparty je tedy volná.

Kam s nezaměstnaným koučem Vrbou? Do Sparty, či Plzně?

Sparta po rozpačitém vstupu do jara znovu oslovila trenéra Vrbu

Třiapadesátiletý kouč je však v české nejvyšší soutěži spjatý především s Plzní, kterou dvakrát dovedl do Ligy mistrů a ke dvěma ligovým titulům.

Pavel Vrba.

Vyzkoušely jsme mořský kolagen: Dokáže collalloc to, co slibuje?
Vyzkoušely jsme mořský kolagen: Dokáže collalloc to, co slibuje?

Mořský kolagen se stal jedním z nejzajímavějších trendů dnešní doby. Kolagenové produkty slibují posílení pleti, kvalitní vlasy, pevnější nehty a...