Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Zprávy dne podle editora: ta byla přísná, hambáč místo mrkvičky a 中国华信能源

Vladimír Putin

  20:50
Končí zasněžený den, který asi většina lidí prožila za pecí, nebo na sjezdovce. Přesto by se tu pár kousků našlo. Jako břitva ostrá soudkyně Slepičková, věčný problém s tím, co baští naši potomci a na závěr něco pro fandy fotbalové Slavie. Jen naznačím..中国华信能源

Příznivci Slavie na Letné. foto: MAFRA - Michal Růžička

„Ta byla přísná“, zní jedna z mnoha okřídlených hlášek z inscenace Ivánku, kamaráde. Ale tentokrát není řeč o „pentli“ ale soudkyni.

„Já bych, paní předsedkyně, ráda...,“ zkouší se o slovo přihlásit obhájkyně Vladimíra Dbalého. „Hlavní líčení řídím já, ne vy. Nejdřív dokončíme výslech,“ utne ji rázně soudkyně Silvie Slepičková. V prvních dvou týdnech soudního jednání v kauze Nemocnice Na Homolce potvrdila pověst přísného arbitra. Nikoho nenechala na pochybách, kdo v soudní síni rozhoduje.

Slepičkové vůbec nevadí, že v lavicích obhajoby sedí například Vít Široký, známý především jako advokát Romana Janouška, či bývalý vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula a Katarína Kožiaková Oboňová, kteří v jiných kauzách zastupují Ivo Rittiga.

Přísná soudkyně v kauze Homolka. Posadila Rampulu, vyšlápla si na Dbalého

Advokáty ostatně již několikrát usadila. „Jednání řídím já, ne vy, takže se posaďte,“ zpražila například Oboňovou, když se pokoušela přednést námitku týkající se státního zástupce Zdeňka Matuly. Stejným stylem usměrnila i Rampulu.

A hned první den neváhala okřiknout exředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého, když v souvislosti s Rampulou zmínil nechvalně známé prokurátory z 50. let v čele s Karlem Vašem. „To není na místě, takto vystupovat proti státnímu zástupci. K panu státnímu zástupci se musíte chovat s úctou,“ utnula Dbalého.

A co chceš k svačině?

Snídají sporadicky, svačinu vybírají ze školního automatu a oběd z jídelny většinou představuje jejich jediné teplé jídlo. Řeč je o našich miláčcích...Nevhodně volená strava totiž vede české děti k podvýživě. Nedostatkem vitaminů, bílkovin a vlákniny přitom paradoxně netrpí jen děti extrémně hubené, ale i školáci, které trápí kila navíc, a také mládež, jež vrcholově sportuje.

V blahobytu, a přesto podvyživené: České děti doplácejí na špatnou stravu

„Naše populace jí příliš vepřového, tvoří asi šedesát procent tuzemské konzumace masa, ale jde o maso s relativním nedostatkem bílkovin a nadbytkem tuků,“ říká lékařka Kateřina Cajthamlová. Děti podle ní rovněž často postrádají základní vitaminy a minerální látky, protože jedí málo zeleniny a ovoce, které jejich přísun zajišťují.

Školní jídelna - ilustrační foto.

Kateřina Cajthamlová upřesňuje, že jde o takzvanou podvýživu bílkovinosacharidového typu s nedostatkem vitaminů a vlákniny. Tento neduh nemusí nutně vypadat jako hubenost, a to v případě, že děti kalorický příjem dohánějí konzumací tuků a rychlých sacharidů, jako jsou sušenky, bonbony, sladké pomazánky, tučné mléčné výrobky a fast food. „Výsledkem je spíš častá nemocnost, rozvoj alergií, změny hormonálních funkcí a porucha růstu a vývoje kostně-svalového aparátu,“ vyjmenovává lékařka s tím, že na tomto trendu se podílí i nedostatek pohybu a pobytu venku.

Kontroverzní hvězda dnešníma očima

Zapátráme-li v dosavadní filmografii režiséra Filipa Renče, překvapivě v ní nenajdeme žádnou pohádku. Ve filmu Lída Baarová si tento utajený sen bohatě plní. Renčův úsporně výpravný snímek vychází ze zlidovělé pohádky Ludmily Babkové (alias Lídy Baarové) Lída a doktor Goebbels; její variantu v podání původní vypravěčky lze v těchto dnech též zhlédnout v kinech díky dokumentu Heleny Třeštíkové.

Lída Baarová na jedné z propagačních fotografií

Příběh založený na skutečných událostech už během let doznal mnoha verzí, ať již zásluhou autorky, či jiných tvůrců. Scenárista Ivan Hejna a režisér Filip Renč nyní přicházejí s podobou vpravdě prostonárodní, jejíž klíčové momenty obdařili absolutní názorností, aby nemohla vzniknout pochybnost o jejich vyznění ani u osob nedospělých či mdlejšího rozumu.

Lídiny hrátky s čertem. Renčova toporná pohádka o Baarové je k smíchu

Zvláště vynikající je v tomto směru scéna milostného sblížení Lídy a Josefa Goebbelse, v níž vychází najevo, že Josef je ve skutečnosti čert. Což se pak ještě potvrdí v samotném závěru....Takto hodnotí nový film kritik Lidových novin Marcel Kabát.

Kung-pao místo párku?

V Česku by to byl poněkud zvláštní unikát. Na červenobílých dresech fotbalové Slavie se možná od jarní části sezony objeví čínské znaky a logo společnosti asijské společnosti CEFC, která má v klubu podíl. Řada fanoušků se ale proti změně bouří.

Korporace CEFC (China Energy Company Limited) vlastní od září ve Slavii 60 procent akcií a je též partnerem české reprezentace.

Úlet? Dresy fotbalové Slavie budou zdobit čínské znaky

Pražský klub získal příchodem silné společnosti velkou finanční stabilitu, kterou hodlá přetavit v úspěchy na hřišti. A možná o ně bude bojovat v nové variantě dresů.

Alespoň tak to nastínil zástupce majoritního vlastníka Slavie Jiří Šimáně, jenž na svůj Twitter umístil dvě fotografie s návrhy dresů, v nichž budou fotbalisté možná už brzy hrát.

Carství se boří?

Sankce a klesající ceny ropy doléhají dramaticky na ruský rozpočet a situaci přestalipopisovat v růžových barvách dokonce i členové vlády. Do ulic už vyšlidůchodci, protestovat se chystají lékaři, učitelé i studenti. Přitom protesty, ke kterým už teď dochází v ruských regionech, jsou podle sociologů pouhou předzvěstí velkých vzpour.

Automechanici v sibiřském městě Divnogorsk sledují přímý přenos projevu Vladimira Putina.

Americký dolar je pro Rusy nejdražší v historii. A euro se nezadržitelně blíží k překonání dalšího rekordu – devadesátirublové hranice. Ve středu večer se na moskevské burze prodávalo za více než 89 rublů. Ještě víc než to, jak si stojí zahraniční valuta, ale ruské občany znepokojuje, že levných rublů je tragický nedostatek. V různých částech Ruska se ruší slevy, dotace, sociální projekty. Do ulic už vyšli důchodci, následovat je chtějí studenti, učitelé a zdravotníci.

Rusko se noří do krize. Důchodci vyšli do ulic, Kreml se bojí hladových bouří

Sankce a klesající ceny ropy doléhají dramaticky na ruský rozpočet. Situaci přestali popisovat v růžových barvách dokonce i členové vlády. Ruský premiér Dmitrij Medveděv přiznal, že je nezbytné najít další zdroje příjmů a radikálně snížit výdaje.