Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zubová bude v Praze kandidovat za ČSSD do Sněmovny. Místo Ibla

Olga Zubová (vpravo) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olga Zubová (vpravo) | foto: Tomáš KristLidové noviny

PRAHA Poslankyně Olga Zubová, která pomohla shodit vládu Mirka Topolánka, bude kandidovat za sociální demokracii v Praze, ačkoliv je místopředsedkyní Demokratické strany zelených. Na pátém místě kandidátky sociální demokracie v Praze by Zubová měla nahradit Petra Ibla.

Šéf pražské ČSSD a lídr pražské kandidátky Petr Hulínský přednesl dnes večer návrh na zařazení Zubové, která by měla kandidovat jako nezávislá, na zasedání předsednictva strany a návrh byl schválen.

"My chceme signalizovat kandidaturou paní Zubové otevřenost sociální demokracie, otevřenost zejména ekologické politice. Bude to významné posílení naší ekologické platformy," vysvětlil předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Někdejší náměstek ministra vnitra Ibl na kandidaturu rezignoval na žádost vedení pražské ČSSD, údajně kvůli spekulacím médií o jeho minulosti. "Rozhodnutí Petra Ibla si mimořádně ceníme," uvedl v tiskovém prohlášení Hulinský.

Demokratická strana zelených by tak vůbec neměla jít do voleb. Pražští socialisté si od tohoto kroku slibují vytvoření zelené platformy ve straně. Hulínský ale odmítl, že by kandidatura Zubové byla "protislužbou" za její pomoc při svržení vlády.

Liška: Celá DSZ byla jen volebním projektem ČSSD
Zubová byla do sněmovny zvolena za Stranu zelených, z té byla ale po rozepřích vyloučena. Krátce poté založila Demokratickou stranu zelených a pomohla sociálním demokratům svrhnout koaliční vládu Mirka Topolánka.

"Potvrdilo se, že celá DSZ a aktivita Olgy Zubové byla jen volebním projektem ČSSD, jak rozbít Stranu zelených. Král je nahý a ČSSD nemohla lépe potvrdit všechna podezření, že se snaží zákulisně podněcovat rozkol u zelených. Mám radost, že se jí to nepodařilo. Autentická Strana zelených je jen jedna," sdělil dočasný šéf Strany zelených Ondřej Liška.

Místopředsedou DSZ je mediální podnikatel Jaromír Soukup, který  hrál významnou roli jako vyjednavač během dnů, které předcházely pádu vlády. Například s manažerem ČSSD Jaroslavem Tvrdíkem konzultují věci, jež se týkají volební kampaně ČSSD a mediálního plánování, které Soukupova agentura pro sociální demokracii zajišťuje.

ČSSD je pro Soukupa vážený klient
Soukup již dříve označil ČSSD za váženého klienta své firmy. Uvedl, že manželce předsedy ČSSD Petře Paroubkové za "nějakých dvacet tisíc čtvrtletně" radí, jak komunikovat s médii. Soukup dal také najevo přání kandidovat za DSZ do sněmovny.

Ibl, který byl poslancem už v letech 2002 až 2006, se nyní ocitl na pražské kandidátce, přestože je považován za kontroverzní postavu. Patřil k lidem blízkým někdejšímu šéfovi ČSSD Stanislavu Grossovi, na ministerstvu vnitra byl jeho náměstkem. Ibl je absolventem Vysoké školy SNB a za komunistického režimu byl vězeňským dozorcem.

Podrobnosti o námluvách ČSSD a Zubové si přečtěte v sobotním vydání deníku

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí
Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí

Batolecí mléka Hami pro děti od ukončeného 12. a 24. měsíce obsahují potřebné živiny, jsou obohaceny o důležité vitamíny a minerální látky a...