Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Vyhlásí kraje stav nebezpečí? Hejtmani Červíček a Kulhánek zatím vyčkávají na rozhodnutí vlády

Pohled na Krkonoše přes Hradec Králové. foto: Martin Veselý, MAFRA

Hradec Králové - Zpřísněná omezení pohybu a dalších opatření v okrese Trutnov bude nutné dodržovat. Lépe lze ale zvládnout epidemii testováním, trasováním a urychlením očkování. Řekl to hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS). Vláda omezila kvůli šíření covidu-19 pohyb v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov s účinností od půlnoci na pátek do konce nouzového stavu. Pokud ho sněmovna neprodlouží, bude končit už v neděli 14. února. K tomu se hejtman ve čtvrtek nevyjádřil.
  10:40aktualizováno  15:21

Uzavření Sokolovska, Chebska a Trutnovska. Až na výjimky nesmí nikdo dovnitř ani ven, rozhodla vláda

„Počkejme na to, jaké bude rozhodnutí sněmovny,“ řekl hejtman Červíček. Nemá informace, že by se rozšíření uzávěry v příštích dnech mělo dotknout i dalších okresů v kraji. „Zvažovala se opatření také v okrese Náchod, ale nebyla přijata. Opakovaně říkám, že by jakékoli rozhodnutí mělo být odůvodněné, mělo by vycházet z nějakých podkladů, předpokládám, že ministerstvo zdravotnictví podle toho také rozhodlo,“ řekl Červíček.

Lidé podle nového vládního nařízení v nejvíce postižených okresech budou moci opouštět okresy jen kvůli práci, návštěvám lékaře nebo z dalších výjimečných důvodů. Kontrolovat to bude policie. Obyvatelé dotočených okresů také budou muset od pátku nosit minimálně chirurgické roušky nebo respirátory FFP2.

Policie bude podle hejtmana namátkou kontrolovat dodržování opatření na přístupových silnicích. „Situace v Královéhradeckém kraji je dlouhodobě nepříznivá a žádné opatření na tom nemění prakticky nic. V tuto chvíli nám nezbývá nic jiného než to respektovat a snažit se ve spolupráci všech složek, aby opatření byla zajištěna,“ řekl Červíček.

Konec nouzového stavu postihne nemocnice do dvou týdnů, řekl Blatný. Vláda nemá hlasy na jeho prodloužení

V České televizi hejtman řekl, že jej policejní prezident ujistil, že policie bude schopna zajistit kontrolu opatření. Předpokládá, že detaily se doladí ve čtvrtek.

Podle údajů ministerstva na Trutnovsku za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel zhruba 1092 případů, před týdnem podle tohoto propočtu zhruba 1142 případů. Lépe na tom byly v kraji z hlediska šíření covidu-19 okresy Hradec Králové, Náchod, Jičín a Rychnov nad Kněžnou, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel zhruba 824, 809, 687 a 676 případů. Před týdnem to bylo podle tohoto propočtu v okresech Náchod, Hradec Králové, Jičín a Rychnov nad Kněžnou zhruba 859, 825, 667 a 567 případů, plyne z ministerských dat.

Okres Trutnov je druhým nejlidnatějším okresem Královéhradeckého kraje. Koncem září 2020 na Trutnovsku žilo 117 684 obyvatel. Hradecká hraj má celkem více než 551 000 obyvatel.

Hejtmanům chybí informace

Zpřísněná opatření v okresech Cheb a Sokolov vedení Karlovarského kraje očekávalo. Podle hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka (za STAN) jsou vymahatelná, pokud se upřesní například, jak budou lidé prokazovat účel svých cest. Na distribuci ochranných pomůcek se začne kraj neprodleně chystat, řekl hejtman v reakci na rozhodnutí vlády.

Ta rozhodla o omezení pohybu lidí na Sokolovsku a Chebsku. Lidé budou moci opouštět okresy jen kvůli práci, návštěvám lékaře nebo z dalších výjimečných důvodů. Kontrolovat to bude policie. Obyvatelé obou okresů také budou muset od pátku nosit minimálně chirurgické roušky nebo respirátory FFP2.

Omezení pohybu se dotkne firem. Zaměstnavatelům v okresech, kterých se nové vládní nařízení týká, vláda doporučila režimová opatření na pracovištích, co největší využití práce z domova a pravidelné antigenní testování. Na Trutnovsku ve Vrchlabí je také jeden ze tří výrobních závodů automobilky Škoda Auto v ČR.

„Chápeme, že mimořádná epidemická situace vyžaduje také mimořádná řešení. Omezení pohybu z a do okresu Trutnov se bude dotýkat také některých zaměstnanců v závodě Škoda Auto ve Vrchlabí. Prokazovat se budou kartou zaměstnance a, případně nebo vydávaným potvrzením o zaměstnání,“ uvedla mluvčí závodů Kvasiny a Vrchlabí Martina Gillichová.

„Opatření míří do oblastí, které jsme očekávali, to znamená nošení ochranných pomůcek, doporučení pravidelného testování ze strany zaměstnavatelů a zejména omezení mobility. Jsou vymahatelná, pokud dostaneme upřesňující informace, jakým způsobem dokládat ze strany lidí, kteří budou cestovat. Nevidím problém v otázce zaměstnání, tam může být vystaveno potvrzení ze strany zaměstnavatele, problematické vidím ty další důvody, které nemusí být vždy dokladovatelné,“ řekl.

Bude záležet například na tom, jestli budou kontroly jen na hlavních tazích, nebo na všech silnicích vedoucích do okresů Sokolov a Cheb. Kraj je ve spojení s policií i hygienickou službou.

„Potřebujeme ale ještě upřesnit řadu detailů, především, kde budou přesně probíhat kontroly dodržování těchto opatření, jak naši občané budou prokazovat účel svých cest mimo uvedené okresy. Čekáme proto na informace od ústředních orgánů, které předáme starostům,“ shrnul Kulhánek.

Vyhlásí kraj stav nebezpečí?

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek slíbil pro Karlovarský kraj dodávku 500 000 chirurgických masek a respirátorů. Podle Kulhánka kraj nyní čeká na informaci, odkud budou expedovány. „Kraj má logistiku na to, abychom je rozdělili dál,“ dodal.

Vedení kraje se chystá na možný scénář, že poslanci ve čtvrtek neprodlouží nouzový stav, který je schválen do neděle. V tom případě lze vyhlásit v kraji stav nebezpečí, což umožní pokračování některých opatření proti šíření nákazy, uvedl Kulhánek v České televizi. Sám je pro pokračování stavu nouze jako účinného nástroje pro řešení nynější složité pandemické situace, s poslanci za STAN se ale na tom podle něj hejtmani tohoto hnutí neshodli.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat