Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mobilitu mezi uzavřenými okresy bude kontrolovat 580 policistů, uvedl náměstek policejního prezidenta

Policejní kontrola | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní kontrola | foto: Shutterstock

PRAHA  Uzavřené okresy Cheb, Sokolov a Trutnov bude denně střežit 580 policistů na 80 stanovištích. Na tiskové konferenci to řekl náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Okresy nebudou uzavřeny neprostupně, kontroly budou namátkové. Na spolupráci jsou policisté domluveni i s vojenskou policií, pokud bude třeba, příští týden její pomoc využijí.

Vláda ve čtvrtek ráno omezila kvůli šíření covidu-19 pohyb v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov s účinností od půlnoci na pátek do konce nouzového stavu. Lidé, kteří tam bydlí, nebudou moci až na výjimky okres opouštět, jiní do něj nebudou moci přijet. Pokud sněmovna nouzový stav neprodlouží, skončí platnost nařízení už v neděli 14. února.

Lidé by podle Vondráška měli cestovat přes hranice uzavřených okresů jen, pokud to bude nezbytně nutné a v souladu s výjimkami. V usnesení vlády je 11 výjimek. „Bude pouze a jenom na policistovi na kontrolním stanovišti, zda to (důvod cesty) uzná za adekvátní, či nikoliv,“ vysvětlil Vondrášek. Uzávěra okresů se podle něj nevztahuje například na pracovníky mezinárodní dopravy, kteří místem jen projíždějí. Tranzit ale bude nutné prokázat.„Za mne a za policii je smyslem tohoto opatření omezit mobilitu občanů České republiky mezi těmito třemi, bezesporu velmi postiženými okresy. Doufám, že stejně tak jako pochopení bude mít policie a bude vnímat situaci občanů naší republiky, tak že stejné pochopení budou mít i občané České republiky k naší práci,“ řekl Vondrášek.

Povinnost prokázat důvodnost využití výjimek bude mít občan, ne policista. Pokud bude mít policie pocit, že důvod cesty není prokázán, má možnost si ho prověřit. Konkrétní způsoby prokázání nechtěl náměstek vzhledem k množství komentovat. Úkolem policie je podle něj předně zabránit protiprávnímu jednání, tedy neoprávněné cestě z nebo do okresu. V případě nerespektování krizového opatření se člověk podle něj dopustí přestupku a hrozí mu desetitisícová pokuta nebo oznámení správnímu orgánu.

Kontroly bude policie provádět na hranicích okresů, uvnitř nich a také na vlakových a autobusových nádražích. Stanoviště budou i na hranicích s Německem a Polskem. Vondrášek neřekl, zda bude policie kontrolovat lidi i přímo v hromadných dopravních prostředcích. Více stanovišť, 44, bude na území Karlovarského kraje, zbylých 36 pak v Královéhradeckém kraji.

Podobně bude rozdělen i počet policistů, kteří budou na stanovištích sloužit, 300 jich bude nasazeno v Karlovarském kraji a 280 v Královéhradeckém kraji. „Mateřské kraje zajistí cirka 50 procent personálních kapacit, zbylé personální kapacity musí zajistit cizinecká policie nebo zbylých 12 krajských ředitelství,“ doplnil Vondrášek. Službu na stanovištích budou od půlnoci vykonávat zejména policisté z mateřských ředitelství, od pátečních 07:00 by je měli posílit kolegové ze zbylých krajských ředitelství. Pokud by situace trvala delší dobu, případně by přibylo uzavřených okresů, má Policie ČR přislíbenou pomoc vojenské policie.

Vondrášek řekl, že policie o tom, že vláda uvažuje o omezení pohybu v okresech, se dozvěděla ve středu. „Měli jsme naprosto šibeniční termín se na to připravit, dokud nemáte čistopis usnesení vlády, tak není nic jisté. Takže když to hodně zdramatizuji, tak my jsme se o tom dozvěděli ve čtvrtek v 07:40, kdy nám došlo usnesení vlády,“ dodal Vondrášek.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!