Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Esprit

Pásek z pastýřského biče, klobouk z choroše nebo kopřivové šaty. Začala výstava Krásná práce

Výstava Krásná práce v pražské Galerii 1. foto: Krásná práceLidovky.cz

Více než 40 předmětů od 20 mistrů tradičních řemesel, současných designérů i studentů uměleckých oborů je k vidění od 4. do 26. listopadu v Galerii 1 v Praze. Výstava široké veřejnosti přibližuje tradiční české, moravské a slezské řemeslo a lidové umění.
  19:56

Projekt Krásná práce už několik let navrací lesk tradičním řemeslům a lidovému umění. Letošní, v pořadí už čtvrtá, přehlídka je věnována oděvu, doplňku a šperku. Designu expozice se ujaly Natalie Costantinová a Aneta Honzová, které využily na 90 balíků slámy.

V Galerii 1 jsou k vidění přední čeští designéři, kteří díky nejrůznějším tradičním technikám obohatili svůj autorský rukopis. Nechybí například designérka Veronika Jiroušková, která ve spolupráci s brašnáři z Chrudimi vytvořila sadu městských kšiltovek vyšívaných tzv. jihočeskou perletí neboli rybí šupinou nebo kožených kšiltovek s kovovými součástmi.

Designérka Veronika Jiroušková ve spolupráci s brašnáři z Chrudimi vytvořila...

Módní designér Martin Kohout známý pro své objemné šaty zase pro Krásnou práci navrhl černé šaty, které pomalovala malérečka tradičních lidových ornamentů. Další módní návrháři, Alice Klouzková a Pavel Ivančic, na expozici vystavují oděvy z modrotisku s moderními vzory. Kateřina Plamitzerová vytvořila šaty doplněné ručně paličkovaným límcem, který tvořila pomocí této techniky několik měsíců.

Designérka a textilní výtvarnice Terezie Rozálie Kladošová vytvořila kabát z ručně plstěné vlny, na výstavě je dále k vidění i bomber z horňácké činovati (způsob tkaní – pozn. red.) od mladé módní značky AFKA. Módní návrhářka Klára Nademlýnská připravila pro výstavu hedvábné šaty s reinterpretací tradiční lidové výšivky a Zlata Lamrová přispěla lněnou košilí se svými typickými „vyšívanými skicami“.

Ezoterika dobývá svět módy. Proč je plná horoskopů, nadpřirozena a vykuřovadel?

Designéři i originální řemeslné kousky

K vidění jsou také šperky studentů ateliéru Kov a šperk z Fakulty umění a designu Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Některé z nich jsou vytvořené z koření a perníku pečeného dle tradiční receptury, další šperky zase vznikly ve spolupráci s uměleckými štukatéry. Vystavené jsou i doplňky využívající starou techniku podmalby na sklo nebo šperky z perleti.

Redakci Espritu LN zaujaly pásky od designérky šperku Viktorie Beldové využívající prvky z výroby pastýřských bičů. Dále pak zmiňovaný kabát od Terezy Rosalie Kladošové nebo její textilie vytvořená z recyklované merino vlny. Za pozornost ale určitě stojí i šperky od zmíněných mladých plzeňských designérů.

Součástí výstavy jsou i designy studentů ateliéru Kov a šperk z Fakulty umění a...

Galerijní prostory doplnily také původní řemeslné kousky, jako je tradiční pastýřská gubaňa, tedy tkanina s chlupem z ovčí vlny, šaty utkané z kopřivového vlákna, tradiční domácí obuv z králičího sukna, klobouk ušitý z choroše nebo valašská košile.

„Designéři, kteří se ke Krásné práci letos připojili a spojili se s mistry tradičních řemesel nebo tradičními dílnami, se stali šiřiteli osvěty a jednotlivé techniky zviditelnili,“ řekla při vernisáži zakladatelka projektu Klára Hegerová. Při své úvodní řeči upozornila na vzácný artefakt: zmiňované šaty z kopřivového vlákna vzniklé v Centru tradičních technologií v Příboře.

Pro návštěvníky jsou v průběhu výstavy připraveny i workshopy. Zájemci mohou vyrobit píšťaly, profesionální malérečka zase povede workshop ručně malovaného tradičního ornamentu na látku a výtvarnice Ivana Langrová ukáže, jak na plstění figurek z ovčího rouna.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!