Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Esprit

Cítím se, jako bych na Slovensko nepatřila. Snad se tam to malé myšlení jednou změní, říká zpěvačka Katarzia

Šesté studiové album slovenské zpěvačky Katarzia se jmenuje Šťastné dieťa. Stejnojmenná ústřední píseň desky tematizuje nemanželské děti otce zpěvačky | foto: Vojtěch Veškrna

Premium Rozhovor
Sebe samu popisuje jako rozpolcenou, komplikovanou, nevyzpytatelnou, přátelskou a hypercitlivou. Zpěvačka, skladatelka a textařka Katarzia (34) už deset let patří mezi výrazné tváře tuzemské hudební scény. „Citlivost je klíčem k tomu, co dělám. Byla jsem taková už od narození,“ říká. Loni vydala šesté album. Je akustické, poetické a otevírá témata, jako je pochroumané sebevědomí nebo toxické partnerské vztahy.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Rok 2023 byl pro slovenskou zpěvačku, textařku a skladatelku Katarzii zásadní. Nejenže vydala šesté studiové album Šťastne dieťa, společně s Vladimírem 518 napsala titulní píseň ke sci-fi snímku Bod obnovy, složila hudbu pro dokumentární snímek Moje nová tvář, spolupracovala na úspěšném projektu Horáček Gen XYZ, ale také napsala hudbu pro divadelní představení činohry Slovenského národního divadla Koncert na želanie.

Aby toho nebylo málo, na konci roku si ještě střihla šňůru koncertů v rámci představení Rest in Euphoria (R. I. E.) Rosti Nováka, pro nějž napsala v rekordním čase zhruba hodinu a půl hudby. Vystudovala scenáristiku a dramaturgii. Možná i proto má blízko k divadlu a filmu.

Šesté studiové album slovenské zpěvačky Katarzie se jmenuje Šťastné dieťa. Stejnojmenná ústřední píseň desky tematizuje nemanželské děti otce zpěvačky. „V tvojom tele žije ďalej, aké máš právo si ho nechať? V hlase tých nekonečných ,ale‘, hrá ti tá zakázaná veta: Kde je tá rovnosť, o ktorú celý život bojuješ?“ zpívá.

„Sme generácia ypsilon, generácia why. Medzi plastom a tesilom, peklo vnímame ako raj. Zmietame históriu zo stola, všetko začíname odznova. Sme hrdinovia nocí, králi digitálnych veľmocí,“ zpívala tehdy zpěvačka ve stejnojmenné písničce z alba.

Katarzia vystudovala scénáristiku a dramaturgii. Možná i proto má blízko k...

V tom novém, po delší době akustickém, je podle svých slov dospělejší a smířlivější. Svou neskrývanou rebelii, jemnou poetiku a schopnost v textech precizně pojmenovat náladu mladé generace ale neopouští.

Nekalkuluje, intuitivně následuje, kam ji tvorba táhne. „Nikdy nesklouznu k tomu, že budu dělat věci jen proto, aby se lépe prodávaly.“ Je otevřená a hned po seznámení mi nabízí tykání.

Poslední desku jsi vydala na podzim. Proč jsi ji pokřtila pudrem?
Pudr vnímám jako symbol patriarchátu, je to něco, čím si ženy zakrývají smutek a únavu, když chtějí vypadat hezčí. Ženy si samy na sebe celkově tvoří velký tlak.

Někdy tak přemýšlím nad tím, jaké by to bylo, kdyby neexistoval make-up a ženy se nelíčily, stejně jako se běžně nelíčí muži. Proto mi pudr přišel jako dobrý symbol toho, proti čemu sama trochu bojuji. Všechny se malujeme a maskujeme, jaké ve skutečnosti jsme a jak se cítíme.

Na tvou novou desku zaznívá samá chvála. Ve Fullmoon o tobě psali jako o „průvodkyni emancipací“, Ondřej Bezr na serveru Lidovky.cz zase desku označil za „otevřenou a autentickou třicátnickou výpověď“. Cítíš se jako hlas své generace?

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...