Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Francie do Mali posílá další vojáky, pomoc přislíbila i Kanada

Svět

  10:44aktualizováno  11:06
BAMAKO - Francie vysílá do Mali další posily, které pomohou více než sedmi stům vojákům, kteří už v této africké zemi působí. Francouzskou intervenci podpořila OSN a řada zemí, Paříž si však stěžuje na malé zapojení Evropské unie. V pondělí získala dalšího spojence, když Kanada slíbila logistickou pomoc.

Francie je připravena poslat na pomoc maliské armádě až 2500 svých vojáků foto: Reuters

Do metropole Bamaka v noci na pondělí vjela kolona asi 40 obrněných vozů vyslaných z Pobřeží slonoviny. Kanada v pondělí oznámila, že na francouzskou žádost do Mali pošle jedno z největších vojenských nákladních letadel.

Francouzský prezident François Hollande, který je dnes na návštěvě Spojených arabských emirátů, řekl, že nyní je v Mali 750 Francouzů. "Bude jich ještě více, abychom pak mohli co nejrychleji uvolnit prostor Afričanům," řekl. Dle agentury Reuters je Francie připravena poslat na pomoc maliské armádě až 2500 svých vojáků. Západoafrické státy budou podle Hollandea připraveny své jednotky vyslat tak za týden. Ministři obrany těchto zemí dnes jednají v Bamaku, aby sladili vyslání 3300 vojáků ze svých států.

Franouzi v Mali. Pro zvětšení klikněte na obrázek

Hollande navštívil francouzskou základnu v Abú Zabí a lidé z jeho doprovodu novinářům sdělili, že do Mali by mohla být poslána i část vojáků z této základny stejně jako tamní stíhací letouny Rafale. Francie doufá, že do bojů v Mali zasáhnout také země Perského zálivu, zejména poskytnutím materiálu a také financováním.

Boj o Saharu

Nomádští Tuaregové, kteří obývají severní část Mali, odstartovali v lednu 2012 sérii rebelií proti vládním jednotkám. Cíl byl jasný: odpoutat se od Mali a ustavit v saharském prostoru na severu země nezávislý stát Azawad. Podobné pokusy Tuaregů se čas od času opakují od roku 1916. Tentokrát ale byla síla povstalců větší než kdy předtím. V jejich řadách se objevilo mnoho velmi dobře ozbrojených Tuaregů, kteří se předtím účastnili bojů v libyjské občanské válce. Navíc 22. března 2012 proběhl v Mali státní převrat. Kvůli krizi na severu armáda svrhla prezidenta Amadoua Toumaniho Tourého. 

Povstalci, ke kterým se už připojila i islamistická skupina Ansar Dine, pak během pár dní ovládli zbytek severu, včetně známého města Timbuktu. A 6. dubna si splnili vytyčený cíl: vyhlásili nezávislý stát Azawad.

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius, který je rovněž v SAE, vyvracel názory, podle nichž francouzská intervence vyvolá mezi islamisty široký nábor nových bojovníků. "Právě naopak. Musíme, nejenom Francie, ale všechny národy, proti terorismu bojovat. Boj proti terorismu neznamená terorismus povzbuzovat," řekl.

Dárcovské státy se podle něj sejdou koncem ledna, aby se dohodly na financování společného postupu proti skupinám napojeným na Al-Káidu a působícím v Africe. Setkání se má konat v Addis Abebě.

Posvěcení OSN
Ačkoli francouzský postup v Mali schvaluje mnoho zemí včetně OSN, státní tajemník pro vztahy s parlamentem Alain Vidalies kritizoval malé zapojení evropských zemí do operace v Mali. "Nelze říci, že je Francie osamocená, ale nepřítomnost mnohých je politováníhodná," řekl. Evropská unie chystá jednání o postupu v Mali pravděpodobně na čtvrtek.

Francie je připravena poslat na pomoc maliské armádě až 2500 svých vojáků

USA s Francií spolupracují a jsou připraveny poskytnout logistickou podporu a rovněž monitorovací i leteckou techniku. "Zavázali jsme se, že Al-Káida nenajde nikde na světě úkryt," řekl americký ministr obrany Leon Panetta.

V Mali se bojuje hlavně v baštách islamistů na severu, v pondělí ale radikálové dobyli město Diabaly v centru státu. Hollande dnes řekl, že bombardování pokračovalo v noci a bylo úspěšné, ale o cílech nehovořil. Na útěku je kvůli bojům 30.000 lidí, podle Amnesty International padlo nejméně šest civilistů.

Autoři: ,