22. února 2010 15:11 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Gordon Brown je cholerik, který řve na podřízené, líčí kniha

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Gordon Brown | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gordon Brown | foto: Reuters

LONDÝN V Británii vyvolává pozdvižení nová kniha politického novináře Andrewa Rawnsleye - premiéra Gordona Browna totiž líčí jako cholerického a hrubého člověka, který terorizuje své podřízené častými výbuchy hněvu. Downing Street to odmítá jako zlomyslné nařčení krátce před volbami. Úryvky z knihy The End of the Party zveřejnily o víkendu britské servery.

Podle Rawnsleye musí Browna občas uklidňovat jeho spolupracovníci, když na podřízené zuřivě křičí. Premiér údajně některé zaměstnance dokonce vztekle popadl za límec nebo jimi naštvaně cloumal a častoval je nadávkami.

Brown odmítá, že by se k podřízeným někdy choval hrubě. Zastal se ho například britský ministr pro obchod a podnikání Peter Mandelson. Podle něj je premiér na své podřízené velmi náročný, ale nikdy je prý žádným způsobem nešikanuje.

Šéf úřadu britské vlády Gus O'Donnell podle listu The Observer nařídil celou záležitost prošetřit. Downing Street odmítá, že by se Brown choval ke svým podřízeným hrubým způsobem. Premiérův mluvčí označil tvrzení v knize The End of the Party za nepodložená.

Mandelson tvrdí, že Brown je náročný především sám na sebe. "Rozčílí se sám na sebe, ale lidi nešikanuje," řekl v rozhovoru pro BBC. "Ví, co chce a nerad přijímá ne jako odpověď... Ano, je někdy trochu netrpělivý, ale co byste chtěli? Aby v čele stála nějaká vadnoucí fialka, když procházíme tak bouřlivým obdobím?" Brown v rozhovoru pro britskou stanici Channel 4 News uvedl, že občas "nastanou horké chvilky", ale odmítl, že by někoho napadl. "Samozřejmě se rozzuřím, hlavně sám se sebou. Jsem velmi tvrdošíjný a ctižádostivý," dodal.

Kauza zřejmě ještě více ublíží Brownovým labouristům, kteří před letošními volbami značně zaostávají za opozičními konzervativci. Brown musí volby vyhlásit do začátku června, nejčastěji se hovoří o 6. květnu.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz