4. srpna 2018 14:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Parfém‘ si rozetřela po zápěstí, zkolabovala a v nemocnici zemřela. Našel britský pár novičok v popelnici?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 86Diskuse
Vyšetřovatelé u domu jedné z obětí otravy nervově paralytickou látkou novičok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyšetřovatelé u domu jedné z obětí otravy nervově paralytickou látkou novičok. | foto: Reuters

Londýn Specialisté protiteroristické policie odstranili v britském Salisbury v souvislosti s případem otravy nervově paralytickou látkou typu novičok dvě popelnice. Udělali tak na základě rozhovorů s jednou z obětí otravy. Obě popelnice posléze odborníci převezli do laboratoře na chemické zbraně Porton Down k další analýze.

Vyšetřovatelé popelnice odstranili ve čtvrtek přibližně v jednu hodinu v noci, uvedla britská Metropolitní policie na svém webu. Členové protiteroristické policejní jednotky to udělali na základě rozhovorů s otráveným Britem, Charliem Rowleyem. Ten předtím médiím říkal, že si přesně nevzpomíná, kde k lahvičce s látkou přišel. 

Popelnice se nacházely v jedné z uzavřených a prohledávaných oblastí Salisbury. Poté, co je specialisté odstranili, zrušili i ochrannou zónu okolo nich.

Specialisté v přetlakových protichemických oblecích i pět dní po útoku stále zasahují na místě nálezu Skripala a jeho dcery.
Julija Skripalová poprvé promluvila o léčbě otravy novičokem (23. května 2018).

Policisté i nadále prohledávají několik míst, mimo jiné zahrady, ve kterých se Dawn Sturgessová a Charlie Rowley pohybovali předtím, než se novičokem otrávili. Místa, která policisté už prohledali, jsou pro veřejnost bezpečná.

Případ otravy pravděpodobně souvisí s otravou Skripalových ze 4. března letošního roku. Obě jihoanglická města, ve kterých k otravám došlo, se totiž nacházejí přibližně jedenáct kilometrů od sebe.

V případu otravy Skripalových byla nervově paralytická látka na klice dveří. Je tedy možné, že nádobu s novičokem pachatelé odhodili právě do jedné z popelnic, odkud ji později Rowley či Sturgessová možná vzal.

Dawn Sturgessové bylo 44 let.

Dawn Sturgessové bylo 44 let.

Novičokem se Rowley a jeho o rok mladší partnerka Dawn Sturgessová otrávili 30. června v Amesbury. Do styku s nervově paralytickou látkou přišli podle policie nejspíš nešťastnou náhodou. Sturgessová, která si „parfém“ nastříkala na zápěstí,  na následky otravy zemřela, Rowley 10. července nabyl vědomí a následně byl propuštěn z nemocnice. Podle policie byla zdrojem otravy malá lahvička, která se našla v Rowleyho domě.

Lenka Čechová
  • 86Diskuse
Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj