Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Jít na veřejné práce? To se spíš dám zavřít

ČESKÁ LÍPA/PRAHA - I přes úřední zákaz se čtyřicetiletý Vojtěch Tancoš posadil za volant svého vozu a řítil se silnicemi. Soud mu za to vyměřil 300 hodin veřejně prospěšných prací. Jenže muž neodpracoval ani vteřinu. Za něj se při opravě sportoviště v Novém Boru činil někdo jiný.
Ve vězení (ilustrační foto)

Ve vězení (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Odhalila to až náhodná kontrola probačních úředníků v době, kdy Tancošův náhradník zvládl odpracovat již 241 hodin z trestu. Místo práce tak nyní Tancoše čeká vězení: okresní soud v České Lípě včera rozhodl, že za každou neodpracovanou hodinu stráví muž den za mřížemi - celkem tedy 300 dní.

VÍCE O POTÍŽÍCH ČESKÝCH VĚZNIC

"Je to důležitý signál, že se lidé nemohou vyhýbat trestům," pochvaluje si šéf probační služby Pavel Štern s tím, že podobné případy jsou spíše ojedinělé. Přesto je zřejmé, že aktuální kauza ukazuje na slabé místo alternativních trestů. Pachatelé drobných činů se mnohdy raději dají zavřít, než aby sloužili pro obecné blaho.

Odmítají dělat
"V Česku se dramaticky zvětšuje skupina lidí, kteří odmítají dělat. Nemají základní pracovní návyky a u soudu si řeknou radši o trest natvrdo," připouští náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák (ODS). V praxi se to projevuje tím, že tuzemské žaláře jsou přeplněné. Více než třetina vězňů si přitom ale odpykává roční či nižší trest.

Volák proto plánuje, že překope systém dělení českých věznic. "Do roku chci, aby fungovaly jenom dva typy. V mírnějších by mohlo působit méně dozorců, to by ušetřilo podstatnou část peněz," nastínil Volák.

Třetina trest prací odmítne
Jak přimět trestance, aby se nevyhýbali práci, však justiční experti netuší. Statistiky říkají, že v Česku odmítne trest veřejně prospěšných prací vykonat třetina lidí k tomu odsouzených. "Věřím, že se zpřísněním podmínek pro ukládání těchto trestů to v budoucnu bude lepší číslo," odhaduje Štern. Odborníci proto vzývají především institut domácího vězení. Ten podle nich zajistí mnohem lepší alternativu obecně prospěšných prací.

"Až bude možná efektivní online kontrola, tak to zcela jistě bude ještě adekvátnější," připouští předseda Obvodního soudu pro Prahu 1 Libor Vávra. Na výběrové řízení, které by stanovilo dodavatele elektronického monitoringu domácích vězňů, se však čeká. Ministr Jiří Pospíšil loni zrušil vypsaný tendr kvůli tomu, že byl spojován s advokátní kanceláří exministra Pavla Němce a pravidla tendru se prý měnila v neprospěch státu.