21. května 2014 17:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Kafkovská výročí připomene divadlo Sklep i výstava komiksů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Komiksová verze Zámku Franze Kafky od Jaromíra 99 a D. H. Mairowitze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komiksová verze Zámku Franze Kafky od Jaromíra 99 a D. H. Mairowitze | foto: Reprofoto

PRAHA Blížící se 90. výročí úmrtí Franze Kafky i 100. výročí vzniku románu Proces připomene několik výstav, divadelní představení i procházka Starým Městem. Připravuje je především Společnost Franze Kafky, která dlouhodobě rozvíjí odkaz autorů pražské německé literatury. Světově proslulý pražský rodák Franz Kafka zemřel v pouhých 41 letech 3. června 1924.

V předvečer výročí se uskuteční premiéra představení Franz KafKABARET, které se ponese v duchu německého meziválečného kabaretu. Inscenaci připravil umělecký soubor Sektor pro hosty. S odkazem na výročí Kafkova úmrtí má podtitul Happy Deathday, Dear Franz a je inspirována jeho životem a dílem. Představení se bude uvádět od 29. května do 2. června česky a 4. až 12. června anglicky.

Franz Kafka

Společnost Franze Kafky spolupracovala s Goethovým institutem a několika německými literárními institucemi na přípravě výstavy Proces - originál a proměna. Román Proces Kafka psal v roce 1914, poprvé vyšel rok po jeho smrti. Originál rukopisu, uložený v Německém literárním archivu v Marbachu, se přesně po 100 letech vrací do místa svého vzniku. Organizátoři oslovili několik spisovatelů, umělců či jiných veřejně známých lidí a ptali se jich, zda je román stále aktuální. Jednotlivé stránky Procesu okomentovali například Lenka Bradáčová, Jiří David, Tomáš Kafka, David Zane Mairowitz, Magdalena Platzová nebo Jaroslav Róna.

Výstava ukáže Kafku v komiksové verzi

Souběžně s touto expozicí se na Staroměstské radnici v Praze uskuteční komiksová výstava K: KafKa v KomiKsu prezentující práce výtvarníků Chantal Montellierové, Roberta Crumba a Jaromíra 99. Kurátorem výstavy je David Zaine Mairowitz, který publikoval již tři kafkovské komiksy - Proces právě s ilustracemi Jaromíra 99. Obě výstavy začnou 23. května a potrvají do konce června.

Součástí připomínek výročí Kafkova úmrtí je obnovená premiéra představení divadla Sklep Piš, Kafka, piš, která je na programu 3. června od 19:30 v La Fabrice. Svérázné dílo odkazuje ke známé i neznámé tvorbě Franze Kafky, jeho korespondenci, situacím popsaným v Denících i životopisným vzpomínkám. Společnost Franze Kafky připravila také nový pořad pro veřejnost nazvaný Po stopách Franze Kafky, který zájemce seznámí s životem a dílem proslulého spisovatele a pokračuje návštěvou knihovny Franze Kafky a procházkovým okruhem Starým Městem s výkladem.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse