27. září 2013 18:49, aktualizováno 28. 9 9:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kamení proti slznému plynu. Dav před romskou ubytovnou zastavila policie

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Kamení proti slznému plynu. Dav před romskou ubytovnou zastavila policie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamení proti slznému plynu. Dav před romskou ubytovnou zastavila policie | foto: Tomáš Hájek

OSTRAVA Radikálové se v Ostravě znovu střetli s policií. Po skončení oficiální demonstrace zamířil dav k ubytovně, kde žijí převážně Romové. Policie, včetně těžkooděnců, zahradila cestu. Ostravský večer ovládlo napětí, dělobuchy a slzný plyn.

Vzduchem létaly dělobuchy a kameny a policie varovala radikály v davu, že použije donucovací prostředky. Pak se podle reportéra LN ozvalo tříštění skla. "Je to peklo," řekla dívka, která vyběhla z největší vřavy. Policisté použili při zásahu slzný plyn, zasahovali i strážníci na koních.

Policie zadržela 21 lidí

Policie zadržela 21 lidí, mezi nimi i několik žen, řekl ČTK šéf policie Moravskoslezského kraje Tomáš Kužel. Několik policistů utrpělo lehká zranění, způsobená většinou předměty, které na ně demonstranti házeli. Policie podezírá zadržené z útoku na veřejného činitele, výtržnictví a poškozování cizí věci.

Kužel označil policejní zákrok za excelentní. V některých směrech byl podle něho náročnější než při srpnové protiromské demonstraci v Ostravě-Přívoze, kde bylo zadrženo 60 lidí. "Ohledně postupu byly oba zákroky na stejné úrovni, musíme ale konstatovat, že agresivita některých jedinců stoupá," řekl.

Pět lidí je podezřelých z útoku na úřední osobu či výtržnictví. Obviněni by měli být v sobotu.

Oblaka slzného plynu se rozšířila do několika ulic, desítky zvědavců z místa prchly. Práci měla i záchranka.

Na závěr policie obklíčila nejtvrdší jádro

Na akci Dělnické strany dorazilo na ostravské náměstí Slovenského národního povstání na tisíc sympatizantů, kteří mohutně tleskali nápadu "vystěhovat nepřizpůsobivé do Prahy". Po ukončení akce po 18.30 účastníci vyrazili k romské ubytovně v Ostravě. Na policii, která jim zahradila cestu, házeli kameny.

Po 19. hodině se část radikálů stáhla a policie začala preventivně přemýšlet nad ostrahou dalších blízkých ubytoven. Definitivní konec nastal až před 21. hodinou, do té doby se malé skupinky radikálů potýkaly s policisty. V závěru policie obklíčila na náměstí nejtvrdší jádro výtržníků a ven je stejně jako před měsícem pouštěla jednotlivě a po prokázání totožnosti.

 "Dav se pokusil přemístit k ubytovně. Nereagoval na výzvy policistů. Proto zakročili. Zadrželi několik osob," řekla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková.

Ostrava začala uklízet. Na ulicích bylo podle reportéra LN množství střepů a nepořádku z vysypaných popelnic, polámané dopravní značky a vytržené koše. Škody město vyčíslí v následujících dnech.

Vozy s kamerami i vrtulník

Policie byla nachystaná. K dispozici měla muže na koních i se psy, řadu vozidel s monitorovacím zařízením a vrtulník. U ubytovny v Čujkovově ulici hlídkovali už před začátkem demonstrace těžkooděnci. Padající šero ale identifikaci radikálů ztěžovalo. Na druhé straně oproti událostem před měsícem hrálo policii do not počasí. Ostravský chlad vyhnal řadu demonstrantů.

Demonstrace se odehrála na náměstí Slovenského národního povstání.

Demonstrace se odehrála na náměstí Slovenského národního povstání.

Na ubytovnu, kde se platí nájem kolem osmi tisíc korun měsíčně, si místní lidé stěžují. Vadí jim hluk a podle nich zvýšený počet krádeží. "Bývá to tady hlučnější, ale v centru je to někdy ještě horší," sdělil ale LN jeden z obyvatel.

mprMartin Prachař, mišMiloš Šenkýř
Najdete na Lidovky.cz