130 let

Diskuze

Kdo povede Univerzitu Karlovu? Adepti jsou zatím tři.

Účast v rektorské volbě ČESKÉ POZICI potvrdili Tomáš Zima a Michal Stehlík. Stanislav Štech s případným ohlášením nespěchá.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
HS

Helena Storchova

4. 4. 2013 16:22
Bylo by fajn
Bylo by fajn, kdyby napr. pro ziskani doc nebo prof bylo nutno stravit aspon jeden semestr vyukou na nejake dobre univerzite v zahranici. A na ten semestr by prijel vymenou nekdo treba z USA. Fulbrightova nadace to takto zarizuje stredoskolskym ucitelum . Urcite musime rozbit tu izolaci a provincionalismus. Vzdyt Cesi tak radi cestuji !  takto to maji v Uppsale. A pro trvale misto na ETH v Zurichu je treba uspesny pobyt  v USA ci na Max Planck. Staci je zavest u nas tento zvyk.
0 0
možnosti
Č

Černoušek

4. 4. 2013 18:27
aby se to nezvrhlo...
jsem ten poslední, kdo by měl něco proti tomu, aby se škatulata rozhýbala, tj. aby češi učili venku a cizinci tady... a stávali se našinci...  tomu ale překáží dnes hlavně platy, na humanitních, narozdíl od přírodních a technických věd, které jsou vpodstatě internacionální, i jazyková bariéra je ale otázka, zda by příchod děkana odjinud - který zatím na škole ani krátce nepůsobil a nemá s ní zkušenost - nevedl k oslabení funkce, tj. vznik děkana mimoně, za jehož zády si každý šeptá česky a který je vpodstatě jen příďovou výstavní figurkou "světovosti". požadavek alespoň základní komunikační schopnosti v jazyce země, ve které má působit, mi napřipadá nijak šovinistický, protože děkan není primárně učitel, ale administrátor, musí jednat s tisícem úřadů nebo i soukromými firmami, s kýmkoliv. nemůžete se utěšovat, že bude existovat v nějakém anglojazyčném vakuu jen mezi akademiky a na vnější svět okolo fakulty bude mít tlumočníky.  jak naznačuje paní štorchová, česká touha po větší světovosti se nakonec zvrhne v mechanické odškrtávání "zahraničního působení" a ve výpravy čackých čechů do ciziny ne kvůli věci samé (věcně odůvodněné působení), ale pro metály a vykazování, aby bylo čím se "vylepšit" na domácí půdě... 
0 0
možnosti
M

Msebek

4. 4. 2013 14:52
Diskutérům níže
 Diskutérům níže připomenu případ minulé volby děkana ČVUT FEL. Díky nastalé remíze mocenských klik a dočasném šoku z ní si několik nadšených studnetských senátorů vynutilo pro druhé kolo inzerát do IEEE Spectrum. Na poslední chvíli, takže čtenáři měli na rozhodnutí je pár dnů, ale přesto se jeden cizinec (Holanďan ze Švédska) přihlásil. Nebyl nic moc, a tak není škoda, že nakonec zvolen nebyl, ale o to mi teď nejde. Už cizincova několikadenní přítomnost v procesu volby způsobila na fakultě opravdové pozdvižení a zděšení, jak mezi senátory, tak mezi většinou akademiků - zastánců starých časů. Mnohé absurdity našeho akademického života vystoupily na povrch v plné síle a staly se nepřehlédnutelnými. Tak například se ukázalo, že mnozí akademici a senátoři vlastně vůbec nerozumí anglicky. Takže kandidát musel dostat tlumočníka. Ostuda nad ostudy. Jak vůbec dnes ještě může akademik a dokonce senátor fakulty ČVUT nerozumět anglicky? Dále se hned ukázalo, že i mezi akademiky je šovinismus celkem rozšířen. Na veřejné debatě zazněl (od celkem mladého akademika!) v dost hrubém stylu dotaz (citace možná přesná není, styl a emoce ano): „Proč nám sem z ciziny lezete, tohle je „české“ vysoké učení …. Pragmatici měli hned jinou starost: Když neumíte česky, tak vás to diskvalifikuje debatách (= hádkách) s ostatními děkany a rektorátem o peníze. Asi ostatní děkani také neumí anglicky, takže by musel dostat tlumočníka, … Zatím jsem pro zábavu uvedl pár nepodstatných důvodů, proč senátoři nechtějí či nebudou nikdy volit cizince. K podstatným důvodům patří následující: Nad tím vším vznášela klasická věta: „Vždyť on přece nerozumí našim specifikám!“
0 0
možnosti
JJ

Jiri Janecek

4. 4. 2013 5:47
...
Ale jinak bylo by to mohlo byt pekne tema na bakalarskou nebo diplomovou praci...
0 0
možnosti
JJ

Jiri Janecek

4. 4. 2013 5:45
Pro ten jev zmineny panem
Pro ten jev zmineny panem Svobodou bych se spis dival do fakultnich senatu. Prece jen, ze dvou lidi za tri roky se moc statistika delat neda a navic pracovni smlouvu uzavira fakulta...Mozna je taky FF UK bilou vranou... Na mem byvalem pusobisti stacilo k imbredni kariere lozit do zadku spravnym lidem, senat zajistil jen smlouvu na neurcito jako bonus.
0 0
možnosti
SZ

Sam Zajicek

4. 4. 2013 2:00
Mate pravdu, ze se tomu tezko
Mate pravdu, ze se tomu tezko veri, kdyz kolem sebe vidime, ze do politiky proste lidi jdou zejmena pro osobni prospech a, zvlaste v poslednich par letech, se uz ani nesnazi predstirat, ze by jim slo o spravu veci verejnych. Clovek ma navic tendenci generalizovat, a te se spatne zbavuje, stejne jako ma tendenci verit, ze je pravda, co prece byt pravda "musi". Co bude v roce 2020, napriklad ja naprosto netusim. Kdyz se nicmene nyni kouknu na studentske senatory AS UK v roce 2000, tak minimalne na FF UK se neuplatnili (a pokud dobre dohledavam, tak od roku 1998 se jako akademicky pracovnik na FF UK uplatnil pouze jeden studentsky senator AS UK -  Josef Slerka). Je tedy pravda to o te inbredni  kariere?Mate za to, ze dostavate svym vlastnim narokum? Hledate pravdu? Nesklouzavate do toho, ze uz davno mate jasno?S pozdravem,Sam Zajicek   
0 0
možnosti
JK

J94a80n 43K90u96n64e34s

3. 4. 2013 4:40
Vysvetleni
k tomu, jak Nobelovka kvalifikuje byt dobrym rektorem. Pro nekoho je to mozna prekvapenim, ale zkusenost ukazuje, ze spickovi fotbalovi treneri jsou casteji byvali spickovi fotbaliste nez lide, kteri znaji mic pouze z obrazku, nebo ze uspesni podnikatele v IT jsou spis lide, kteri umeji programovat. Podobne rektori vyznamnych skol jsou casto uspesni vedci.
0 0
možnosti
AJ

Adam Jaroš

3. 4. 2013 20:44
Kterých významných škol?
Prošel jsem si už dříve vedení pár významných škol a nenašel jsem excelentní vědce ani nobelisty, spíš bývalé absolventy a politiky.Totiž univerzita není jen vědecká instituce. 
0 0
možnosti
SZ

Sam Zajicek

3. 4. 2013 1:51
Nechcete kandidovat i Vy? I
Nechcete kandidovat i Vy? I Vas mohu kandidovat (jak ctu Statut, neni to omezeno tak, ze by jeden senator mohl kandidovat pouze jednoho cloveka).
0 0
možnosti
M

Msebek

4. 4. 2013 11:30
Děkuji nechci. Ale mohu se
Děkuji nechci. Ale mohu se pokusit po světě pár dobrých uchazečů sehnat. Také jim zařídítě kandidaturu? Už jen pro tu legraci, vidět v řadě kandidátů kromě uvedených také pár Japonců, Angličanů, Američanů, ... Takovou předvolební debatu by jistě přenášela i TV. Já bych si ji tedy ujít nenechal. Mimochodem, rozuměli by jim senátoři nebo by se muselo tlumnočit?
0 0
možnosti
M

Msebek

2. 4. 2013 21:42
Jak si vysvětit,
Jak si vysvětlit, že se o tak prestižní místo na tak prestižní škole neuchází žádný cizinec? Žádný nobelista? A dokonce ani žádný našinec mimo UK?Že by to nebylo tak prestižní? To asi ne. Tak že by snad vážení senátoři UK o této volné pozici nikomu mimo UK neřekli? Kde pak asi vyšly inzeráty na toto volné místo? Určitě v Science, Nature a mnoha podobně slavných časopisech? Určitě na webech slovutných učených společností po celém světě? Nebo že by ne? Že by byl inzerát jen na "úřední desce" UK? No v každém případě je dost ostuda, že se o tak prestižní místo na tak prestižní škole neuchází desítky až stovky slavných osobností z celého světa. To totiž bývá u prestižních univerzit v civilizovaných zemích obvyklé. U nás ne. Co na to MŠMT? Co na to akademici z UK? Co na to studenti UK? 
0 0
možnosti
S

Sebop

3. 4. 2013 0:17
No tak! Přeci není nad "svazáckou demokracii", nebo ano?
Profesionální senátoři (Sam Zajíček) a další "přestárlí studenti - svazáci" v AS již ohlídají, aby volba dopadla "správně". Vyberou politicky zdatnou osobnost, která bude vadit co nejméně a bude vzbuzovat co nejmenší pocit ohrožení, v co nejmenším možném počtu volitelů. Kontinutita a tradice jsou klíčové a veškeré změny jsou zpravidla k horšímu, prudké pohyby kormidlem "tankeru" také nemusí dopadnout dobře, setrvačnost je totiž mrcha...  
0 0
možnosti
AJ

Adam Jaroš

2. 4. 2013 10:49
Pěkný článek
autor je zjevně dobře informovaný. Takové články zlepší transparentnost a srozumitelnost celého procesu. DíkyA ostatně, co si kandidáti myslí o odsunu Němců? 
0 0
možnosti