Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

KLDR přerušila s Jižní Koreou veškeré styky, armáda má pohotovost

Svět

  10:34aktualizováno  19:32
PCHJONGJANG/PRAHA - Severokorejský prezident Kim Čong-il v úterý pro členy víc než milionové armády KLDR vyhlásil stav bojové pohotovosti. KLDR také oznámila, že přerušuje veškeré styky s Jižní Koreou.

Kim Čong-il foto: Reuters

"Výbor pro mírové sjednocení Koreje oficiálně prohlašuje, že počínaje dneškem vstupují v platnost opatření, která totálně zmrazí vztahy obou zemí, ruší dohodu o neútočení mezi severem a jihem a úplně zastavuje vzájemnou spolupráci," píše se v prohlášení, které zveřejnila severokorejská agentura KCNA.

Oficiální prohlášení KLDR:

1. Přerušujeme veškeré vztahy s loutkovou vládou.
2. S (jihokorejským) prezidentem I Mjong-bakem nebudeme jednat do té doby, dokud on bude setrvávat ve funkci.
3. Pracovníci Červeného kříže skončí.
4. Veškerá komunikace mezi oběma zeměmi je zastavena.
5. Z průmyslové zóny Kaesong budou okamžitě vyhoštěni jihokorejští pracovníci.
6. Spustíme totální protiútok proti skupině loutek (myšleno jihokorejská vláda - pozn. red.), která začala s touto "psychologickou válkou proti Severu".
7. Pohyb jihokorejských plavidel v našich výsostných vodách a pohyb letadel nad naším vzdušným prostorem je zcela zakázán.
8. Od teď budeme postupovat podle válečného práva.

Nemáme žádné slitování ani trpělivost s takovými maniaky, patolízaly, zrádci a válečnými štváči jakými je jihokorejská vláda v čele s prezidentem I Mjong-bakem.
                                                                              Zdroj: Reuters

Severokorejská armáda obvinila jihokorejské námořnictvo z opakovaných průniků do výsostných vod KLDR a pohrozila Soulu vojenskou odvetou, jestli bude v takovýchto akcích pokračovat.  Mluvčí jihokorejského ministerstva obrany jakékoli překročení společné hranice plavidly Jižní Koreje popřel.

"Během deseti dnů překročily hranici desítky jihokorejských plavidel. Je to záměrná provokace, jejímž cílem je vyprovokovat další vojenský konflikt ve Žlutém moři," uvedla armáda KLDR. "Pokud budou tyto průniky pokračovat, Sever zahájí vojenská opatření k obraně svých teritoriálních vod," dodala.

Jihokorejští aktivisté protestují proti KLDR a Kimovi.

Napětí na Korejském poloostrově stouplo poté, co Soul uvalil na svého severního souseda sankce kvůli tomu, že jejich torpédo potopilo jihokorejskou korvetu Čchonan. V troskách lodi zahynulo 46 námořníků. Jihokorejský prezident I Mjong-bak ve svém poselství k národu oznámil, že Soul oficiálně obviní KLDR z útoku na svou loď na půdě Radě bezpečnosti OSN. Také zastavil obchodní výměnu s KLDR a zakázal jejím plavidlům pohyb ve svých vodách. Severní Korea svou účast na incidentu vytrvale popírá. Už před týdnem země pohrozila vyhlášením války, pokud bude za potopení lodi "trestána".

Jako důkaz proti KLDR posloužil nápis z části torpéda. Je na něm značka 1 beon, což v překladu znamená Číslo 1.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která je na návštěvě v Číně ujistila, že "USA i Čína udělají vše, aby na Korejském poloostrově zůstal zachován mír a stabilita". Mluvčí ruského ministerstva zahraničí uvedl, že "obě strany musí zachovat zdrženlivost a zdravý rozum." Podle Ruska je nejdůležitější zabránit tomu, aby se situace zvrhla v ozbrojený konflikt.

Jihokorejský ministr obrany Kim Te-jong prohlásil, že Soul uspořádá společně s americkou armádou protiponorkové cvičení. Soul také obnovil na hranici vysílání z tlampačů proti Severní Koreji a zúčastní se Američany vedeného cvičení k zadržování plavidel s podezřelými jadernými nebo raketovými zbrojními náklady. Americké ministerstvo obrany oznámilo, že toto cvičení se uskuteční v "blízké budoucnosti".

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Jižní Korea trestá KLDR: zakáže jejím lodím pohyb ve svých vodách

Podle dohody, která platí od ukončení války na Korejském poloostrově (ta probíhala v letech 1950 - 1953), by v případě vypuknutí nového ozbrojeného konfliktu mezi oběma korejskými státy jihokorejští vojáci bojovali pod velením Američanů. Přenos velení na jihokorejskou armádu v případě vyhlášení války je plánován až na rok 2012, píše agentura Reuters.

Napětí na Korejském poloostrově má dopad i na světovou ekonomiku. Ceny akcií na světových trzích dnes výrazně klesly. Za poklesem cen jsou obavy ze zpomalení hospodářského růstu ve světě kvůli problémům v eurozóně, zejména na burzy v Jižní Koreji a v Japonsku má ale vliv eskalace napětí v regionu.

Jihokorejský tank během cvičení nedaleko hranic s KLDR.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!