Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Klíč k brexitu drží strana, která odmítá Darwina a má homosexualitu za hřích

Svět

  6:00
LONDÝN/PRAHA - Jednání mezi britskými konzervativci a severoirskými protestanty kvůli tolerování vlády Theresy Mayové stále pokračují. Kontroverzní témata, jako jsou svazky osob stejného pohlaví, probírány být nemají, o to víc půjde o další peníze z Londýna.

Theresa Mayová. foto: ČTK

Ještě před několika měsíci se zdála být kariéra šéfky severoirských protestantských unionistů (DUP) a předsedkyně regionální vlády Arlene Fosterové zpečetěná.

Britské volby: Mayová ztratila. I konzervativci žádali její konec, přesto půjde za královnou

Při provinčních volbách ztratila její strana hlasy a jenom těsně obhájila pozici nejsilnější strany před katolicko-republikánskou stranou Sinn Féin (SF). Po volbách navíc ztroskotaly všechny pokusy o vytvoření nové společné vlády protestantů a katolíků, jak ji předepisuje takzvaná Velkopáteční dohoda z roku 1998.

Důvodem byl finanční skandál s ekologickými dotacemi, za nějž nesla Fosterová přímou odpovědnost. Když odmítala odstoupit, SF koalici opustila.

Po delší době tak opět viselo ve vzduchu nebezpečí přímé správy z Londýna, která byla vykonávána v osmdesátých a devadesátých letech minulého století, kdy provincií otřásalo sektářské násilí mezi katolíky a protestanty.

Po minulém týdnu ovšem bude mít DUP klíčový význam pro další existenci vlády konzervativní premiérky Theresy Mayové. Deset severoirských poslanců v Dolní sněmovně jí zajistí většinu a tím i politické přežití.

Ještě bezprostředně po volbách přitom Arlene Fosterová prohlašovala, že britská premiérka se s tímto výsledkem sotva udrží v čele vlády. O několik hodin později již vyjednavači Fosterové diskutovali s emisary Mayové o podmínkách případné spolupráce v nové Dolní sněmovně.

Předčasné parlamentní volby? Možná ještě tento rok, připustil Corbyn

Rychlý obrat v postojích dosavadní šéfministryně regionální vlády není překvapivý. Již v minulosti prokázali představitelé DUP schopnost změnit v pravou chvíli stanovisko. Dokladem toho byl zakladatel strany protestantský pastor Ian Paisley. Ten ji v roce 1971 ustavil jako politické křídlo jím založené Svobodné presbyteriánské církve. Skoro celý svůj život odmítal jakoukoli spolupráci s katolíky, již označoval za „paktování s ďáblem“.

Přesto ale po volebním vítězství v regionálních volbách v roce 2007 stanul v čele vlády a musel se vyrovnat s tím, že jeho protějškem na katolické straně byl někdejší člen vojenského vedení teroristické Irské republikánské armády (IRA) Martin McGuinness.

Paisley tenkrát neměl jinou možnost, protože vládní spolupráci s katolíky mu předepisovala Velkopáteční dohoda, jež po třech desítkách let ukončila sektářské násilí v Severním Irsku, které si vyžádalo přes tři tisíce lidských životů.

I tento historický kompromis Paisley a jeho lidé původně odmítali, nakonec si ale pragmaticky spočítali, že jeho potenciální přínosy jsou daleko vyšší.

Odmítají Darwina i tvrdý brexit

Od dob, kdy stál v čele DUP Paisley, se její program příliš nezměnil. Strana prosazuje konzervativní hodnoty, k jejím voličům patří vedle zemědělců i dělníci a zpravidla bývají označováni jako silně nábožensky založení.

Zhruba třetina z nich jsou členové Paisleyho církve, která pokračuje i po smrti jejího zakladatele. Její příslušníci dodnes pohlížejí na homosexualitu jako na hřích a odmítají Darwinovu evoluční teorii. Nesouhlasí také s jakoukoli liberalizací přísného zákazu umělého přerušení těhotenství.

DUP byla jedna z mála stran v Severním Irsku, jež prosazovaly odchod Británie z Evropské unie. Odmítá ovšem přistoupit na to, co označují konzervativci za „tvrdý brexit“, který předpokládá i odchod z celní unie. To by vedlo k obnovení kontrol na hranici s Irskou republikou, což by mohlo přispět i k prohloubení konfliktů v rámci Severního Irska.

Radikální DUP patřila původně k menším protestantským stranám. Do pozice nejsilnější síly v provincii vyrostla i díky podpoře Oranžského řádu. Ten byl založen v 18. století na počest vítězství krále Viléma Oranžského nad katolíky v roce 1690.

Jeho tradiční pochody čtvrtěmi s katolickou většinou, jež začínaly pravidelně okolo 12. července, byly katolíky považovány odjakživa za provokaci.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...