19. července 2010 15:46 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Královna Alžběta II. odjíždí na dlouhou dovolenou. Vrátí se až v říjnu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Královna Alžběta II. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Královna Alžběta II. | foto: ČTK

LONDÝN Královna se nedá srovnávat s obyčejnými smrtelníky. Proto má také mnohem delší dovolenou. Celé dva měsíce.

Nyní nadchází i pro britskou královnu Alžbětu II. ten nejkrásnější čas roku. "Koncem července" - konkrétněji se její mluvčí v Buckinghamském paláci nechtěl vyjádřit - zahájí svou letní dovolenou na zámku Balmoral ve Skotsku. Bude to pořádně dlouhá dovolená. Nikoli tři týdny, ani čtyři. Každoroční dovolená Její královské Výsosti trvá kolem deseti týdnů. Do úřadu se vrátí až počátkem října.

Dobrá, nakonec je jí 84 let a už proto by nemusela vůbec pracovat. Vždyť je tu také někdo, kdo by tu práci rád dělal, a už na to dost dlouho čeká. Kromě toho to není její jediná dlouhodobá dovolená. Každý rok 20. prosince se královna tradičně odebírá na vánoční prázdniny na zámek Sandrigham na východě Anglie. A vrací se až 6. února. Proč právě 6. února? "Je to úmrtní den jejího otce, den, kdy se stala královnou," vysvětluje její mluvčí.
Skotský zámek, na kterém se bude rekreovat královna

Když královna není na dovolené, dopřává si alespoň prodloužený víkend na zámku Windsor. Ten trvá od pátečního poledne do pondělního poledne. Přesto ale stihne ročně nějakých 350 oficiálních akcí. "A kromě toho i na dovolené denně otevírá svou červenou schránku," zdůrazňuje mluvčí. Mluví o červeném kufříku na spisy, odolném proti výbušninám, v němž členové britské vlády uchovávají důležité dokumenty.

Jak je vidět, je královna přívrženkyní dovolených "každý rok na stejném místě". Na Balmoralu si může nejlépe odpočinout a vysadit a někdy být i soukromou osobou - nakolik to v případě královny vůbec jde.

Na Balmoralu se může stát, že se královna postaví s tácem v ruce do návštěvnické kantýny na zámku. A když má člověk štěstí, narazí na ni v okolí zámku. Turistka Sara Taitová ji jednou potkala u vodopádu na skotské Vysočině. "Ještě si vzpomínám, že jsem si pomyslela, jak krásnou má pleť," řekla později Taitová o setkání s královnou.

Balmoral je letním sídlem královské rodiny už od dob královny Viktorie, která vládla v letech 1837 až 1901. Viktoriinu manželovi Albertovi připomínal tamní hustě zalesněný kraj jeho durynskou vlast.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz