Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Autor bestsellerů Paulo Coelho bojkotuje největší knižní veletrh

Paulo Coelho | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Paulo Coelho | foto: Paul MacLeod

Ve Frankfurtu nad Mohanem začíná ve středu 65. ročník největšího knižního veletrhu na světě. Hlavním hostem je letos Brazílie, ale její největší spisovatelská hvězda, i v Česku dobře známý autor bestsellerů Paulo Coelho, účast odmítl. Protestuje tak proti výběru brazilských literátů pro veletrh.

Na veletrhu se představí 7300 vystavovatelů ze stovky zemí, včetně České republiky. Knihy Paula Coelha však budou chybět.

Šestašedesátiletý rodák z Ria de Janeiro tak vyjádřil nesouhlas s neúčastí mladých, talentovaných spisovatelů v oficiální delegaci a s údajným protekcionismem v brazilské literární branži. "Ze sedmdesáti pozvaných autorů jich znám jen dvacet, o těch zbývajících padesáti jsem nikdy neslyšel. Asi jsou to přátelé přátel od přátel," zdůvodnil Coelho svůj radikální krok.

Toto rozhodnutí se autorovi slavného románu Alchymista prý nečinilo snadno. "Zatímco jiné knižní veletrhy v Ženevě nebo v Paříži jsou na sestupu, protože se drží starých obchodních modelů, Frankfurt nejenže rozpoznal obtížné transformační procesy od tištěného k digitálnímu světu, ale už roky je tematizuje," vyzdvihl Coelho frankfurtský veletrh v nedělníku Welt am Sonntag.

Paulo Coelho: Rukopis nalezený v Akkonu

Paulo Coelho: Rukopis nalezený v Akkonu

Právě literatura v elektronické podobě a budoucnost knižního trhu patří letos ke stěžejním tématům přehlídky, na které bude k vidění na 80.000 knih a organizátoři během pěti veletržních dnů očekávají kolem 280.000 návštěvníků. Do pátku je výstaviště tradičně vyhrazeno odborné veřejnosti, o víkendu si literární novinky z celého světa mohou přijít prohlédnout i čtenáři.

Česko: Kafka, Hašek i Rudiš

Veletrh oficiálně zahájí dnes večer německý ministr zahraničí Guido Westerwelle s brazilským viceprezidentem Michelem Temerem. V jeho rámci se uskuteční na 3000 doprovodných akcí a vystoupí zhruba 1500 autorů. Z České republiky přijede třeba spisovatel Jaroslav Rudiš, který bude ve čtvrtek číst ze svého románu Potichu, jenž loni vyšel i v němčině v překladu Evy Profousové.

Česká expozice představí nejkrásnější české knihy a publikace oceněné českými literárními cenami v předešlých letech či ukázky současné české poezie, prózy a dramatu. Připomene také 130 let od narození dvou světově proslulých pražských rodáků - spisovatelů Franze Kafky a Jaroslava Haška. Svou produkci na stánku nabídne 24 českých nakladatelství.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...